wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-13| GIS, Mapy

Śnieżka i towarzysze na mapach, czyli o Atlasie Karkonoszy

Atlas Karkonoszy to efekt współpracy polskich i czeskich środowisk naukowych oraz parków narodowych po obu stronach granicy. W sposób kompleksowy i bilateralny prezentuje zharmonizowane dane dotyczące wielu zagadnień przyrodniczych i społecznych najwyższego pasma górskiego Sudetów. W październikowym GEODECIE publikację tę w szczegółach prezentuje dr hab. Waldemar Spallek z Uniwersytetu Wrocławskiego.


Śnieżka i towarzysze na mapach, czyli o Atlasie Karkonoszy <br />
Przykład layoutu (makiety) mapy tematycznej ? "Geologia Karkonoszy" ? w skali 1:100 000 z rozbudowaną legendą
Przykład layoutu (makiety) mapy tematycznej ? "Geologia Karkonoszy" ? w skali 1:100 000 z rozbudowaną legendą

Parki narodowe powoływane są w celu ochrony obszarów o najcenniejszych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, co powoduje, że należą do atrakcji turystycznych przyciągających najwięcej turystów. W Polsce prym pod tym względem wiodą dwa parki górskie: Tatrzański Park Narodowy (TPN) i Karkonoski Park Narodowy (KPN) – odpowiednio 3,8 mln i 2 mln odwiedzających w 2017 r. Oba parki, dzięki rozwiniętej turystyce zimowej, stanowią cel wycieczek przez cały rok. Oba też współpracują ze swoimi odpowiednikami w sąsiednich krajach w celu lepszej ochrony cennej przyrody Tatr i Karkonoszy.

Mimo zainteresowania naukowców i turystów parki narodowe rzadko bywają tematami kompleksowych opracowań kartograficznych na miarę atlasów regionalnych. W Polsce jak dotąd ukazały się dwa atlasy Tatrzańskiego PN (1985, 2015) i stosunkowo skromny zestaw map Roztoczańskiego PN (2013). W maju 2021 r. zbiór ten powiększył się o „Atlas Karkonoszy | Atlas Krkonoš”, wspólną pub­likację KPN i czeskiego Krkonošského Národního Parku (KRNAP).

Geneza atlasu

KPN i KRNAP obejmują swoim zasięgiem najwyższe pasmo Sudetów i zarazem Średniogórza Europejskiego na północ od Alp. Pomimo niedużej wysokości bezwzględnej w Karkonoszach wykształciły się niemal wszystkie piętra roślinne i klimatyczne charakterystyczne dla gór wysokich. Wyjątkowe cechy kraj­obrazu i przyrody, w tym występowanie wielu reliktowych gatunków, powodują, że Karkonosze należą do najważniejszych centrów bioróżnorodności w Europie Środkowej, które przyciągają uwagę wielu badaczy przyrody nieożywionej i ożywionej. W ciągu ponad siedemdziesięciu lat badań polskich i czeskich nau­kowców i leśników zgromadzony został ogromny materiał badawczy, który jednak nie jest w całości jednorodny i porównywalny ze względu na stosowanie odmiennej legislacji, ale też odmiennych metod inwentaryzacji i klasyfikacji czy monitoringu przyrodniczego.

Potrzeba traktowania Karkonoszy jako całości była od dawna oczywista tak dla przyrodników, jak i miłośników gór czy zwykłych turystów. Jednym z tego przejawów były mapy turystyczne obejmujące polską i czeską część pasma. Zacieśnienie współpracy między KPN i KRNAP w latach 90. XX w., a szczególnie po wstąpieniu obu krajów do Unii Europejskiej (UE), umożliwiło realizację wspólnego podejś­cia do ochrony Karkonoszy. Istotnym elementem współpracy stały się projekty finansowane ze środków UE. Jednym z pierwszych był projekt „Karkonosze w INSPIRE – wspólny GIS w ochronie przyrody”. W efekcie powstał geoportal Karkonoszy (http://geoportal.kpnmab.pl/imap/, http://geoportal.krnap.cz/imap/) obejmujący oba parki, w którym zamieszczono ujednolicone dane dla całego obszaru. Kontynuacją jest projekt „Wspólne podejście do zarządzania Karkonoskim/Krkonošskim Parkiem Narodowym”, którego wymiernym efektem jest m.in. „Atlas Karkonoszy | Atlas Krkonoš”.

Koncepcja dzieła

Jednym z bodźców do opracowania atlasu Karkonoszy było wydanie publikacji „Atlas Tatr. Przyroda nieożywiona” (2015), zrealizowanej przy współpracy polskich i słowackich naukowców. Jest to atlas tematyczny, poświęcony określonemu w tytule zakresowi zagadnień. W przypadku atlasu Karkonoszy założono, że będzie to atlas regionalny, w którym kompleksowo zostanie przedstawione środowisko geograficzne ze szczególnym uwzględnieniem komponentów przyrodniczych…


Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS