Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-03| GIS, Teledetekcja

Ortofotomapy GUGiK z pikselem 5 cm dla wszystkich miast powiatowych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zamierza pozyskiwać ortofotomapy miast już tylko w rozdzielczości 5 cm – zadeklarowano podczas zeszłotygodniowego Spotkania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie.


Ortofotomapy GUGiK z pikselem 5 cm dla wszystkich miast powiatowych <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Jeszcze do niedawna GUGiK zlecał wykonywanie ortofotomap w rozdzielczości 25 cm dla całego kraju oraz 10 cm dla wybranych miast. W zeszłym roku pozyskiwanie tego pierwszego typu danych przejęła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W związku z uwolnieniem dodatkowych środków GUGiK podniósł zatem dla wybranych największych miast rozdzielczość zamawianej ortofotomapy do 5 cm. Przetarg na te dane rozpisano pod koniec ubiegłego roku, a pozyskane w jego toku materiały są już w większości dostępne na Geoportal.gov.pl.

Co roku nowe dane

Podczas ubiegłotygodniowego Spotkania SGiK Anna Bober – dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w GUGiK, zapowiedziała, że od przyszłego roku Urząd będzie zamawiać ortofotomapę w rozdzielczości 5 cm już dla wszystkich miast powiatowych. Dane te będą pozyskiwane w cyklu 2-letnim. W 2022 r. zostaną zebrane dla miast z zachodniej części kraju, a w 2023 r. – ze wschodniej. Razem z 25-centymetrowym opracowaniem ARiMR każde miasto będzie zatem otrzymywać co roku nową ortofotomapę.

W trakcie dyskusji padła propozycja, by z uwagi na gęstą zabudowę 5-centymetrową ortofotomapę wykonywać również dla tzw. powiatów obwarzankowych (tj. otaczających miasta na prawach powiatu). – Wniosek rozpatrzony pozytywnie – odparł krótko główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Zaapelował jednocześnie do samorządowców, by na bieżąco informowali GUGiK o planach zamawiania tego typu danych na własną rękę, aby nie dublować wydatków.

A co z danymi ALS i BDOT10k?

Plany cyklicznej aktualizacji dotyczą również bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz danych wysokościowych z lotniczego skanowania laserowego (ALS). Jak podczas konferencji poinformowała Anna Bober, siłami GUGiK i urzędów marszałkowskich BDOT10k ma być aktualizowana w trybie 2-letnim. Obecnie aktualność tego rejestru jest najlepsza w województwie podkarpackim – dla całego regionu odpowiada bowiem bieżącemu rokowi.

Jeśli zaś chodzi o dane ALS, docelowo GUGiK chce wdrożyć 6-letni cykl aktualizacji bazy. W tym roku pozyskiwane są dane dla województwa lubuskiego oraz części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. W przyszłym roku przetargi mają objąć woj. zachodniopomorskie, pomorskie oraz łódzkie, w 2023 r. – małopolskie i podkarpackie.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS