wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-05| Geodezja, GIS, Software

Geobid dostosowuje swoje oprogramowanie do nowych przepisów

W związku z nowymi rozporządzeniami do prawa geodezyjnego firma Geobid – producent m.in. aplikacji EWMAPA, udostępniła zaktualizowaną wersję Banku Osnów oraz dodatkowe usługi dostępne w swoich geoportalach.


Geobid dostosowuje swoje oprogramowanie do nowych przepisów

Nowa wersja programu Bank Osnów 4

Wydanie oprogramowania Bank Osnów oznaczone numerem 4 zawiera dostosowania do nowych przepisów prawa. Istotną zmianą jest możliwość wizualizacji osnów w usłudze WMS zgodnie ze specyfikacją zawartą w rozporządzeniu. Dodano także usługę WFS umożliwiającą pobieranie danych o osnowach, a także ich zapis do postaci pliku SHP przez geoportale działające w technologii Geobidu. Usługa została testowo uruchomiona w powiecie aleksandrowskim i jest dostępna pod adresami:

 • WMS: https://mapa.aleksandrow.pl/map/geoportal/wms.php
 • WFS: https://mapa.aleksandrow.pl/map/geoportal/wfs.php

Przekazywanie zawiadomienia o zmianach w EGiB do organów podatkowych (gmin)

Nowe rozporządzenie ws. EGiB nakazuje przekazywanie zawiadomień do gmin w postaci elektronicznej. Można tego dokonać, przesyłając spakowane paczki z zawiadomieniami przez ePUAP na skrzynkę podawczą gminy. Jak przekonuje Geobid, jest to jednak uciążliwa metoda. Dlatego swoim użytkownikom proponuje nowy moduł do geoportalu – elektroniczne przesyłanie zawiadomień. Opcja jest prosta w działaniu – podczas generacji zawiadomienia w podglądzie wydruku w programie EWOPIS operator naciska przycisk „Zawiadomienie do gminy” i to wszystko – dokument jest gotowy do pobrania przez gminę poprzez serwis mapowy. Geobid przypomina jednocześnie, że nowe rozporządzenie ws. EGiB zniosło obowiązek podpisywania zawiadomień, co dodatkowo upraszcza cały proces przekazywania dokumentów.

Automatyczne eksporty do SWDE/GML

Wiele gmin oczekuje stale aktualnych danych EGiB w formacie SWDE lub GML. Przygotowywanie takich plików jest czasochłonne dla organów prowadzących EGiB, dlatego Geobid zaoferował nową usługę – generację i udostępnianie plików SWDE lub GML dla gmin. Działanie usługi polega na automatycznym generowaniu plików SWDE bądź GML dla każdej z gmin w dowolnym interwale czasowym oraz umożliwieniu ich pobrania w geoportalu przez upoważnione osoby w gminie.

Co z pozostałymi aplikacjami?

Kiedy do nowych przepisów dostosowane zostaną pozostałe aplikacje tego producenta? Jak wyjaśnia firma Geobid, w przypadku programu EWOPIS zmiany są wprowadzane na bieżąco w ramach wersji 8. programu (bezpłatne uaktualnienia). W przypadku programu EWMAPA firma planuje wydać jego nową wersję (EWMAPA 14) do końca 2021 r., jednak już w ramach obecnej (EWMAPA 13) udostępnione zostanie uaktualnienie dostosowujące atrybuty punktów granicznych do nowych przepisów oraz umożliwiające wprowadzanie do bazy obiektów dodanych przez nowe rozporządzenia np. budynków nieewidencyjnych.

Źródło: Geobid, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Wyobraźcie sobie taką sytuację , że wszyskie firmy produkujace oprogramowanie dla geodezji zmieniają profil produkcji lub bankrutują. Geodezja zostaje bez wsparcia, cały pseudo system się sypie. Niech kierownicy Osrodków wypowiedzą się ile mieli do tej pory systemów i dlaczego je zmieniali i ile to kosztowało. Czy państwo stać na taką prowizorkę do przechowywania baz.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Wyobraźcie sobie taką sytuację Wyobraźcie sobie taką sytuację, że ceny usług geodezyjnych lecą na łeb na szyję, wszystkie firmy geodezyjne zmieniają profil produkcji lub bankrutują. Geodezja zostaje bez wsparcia, cały pseudo system się sypie. Niech kierownicy Osrodków wypowiedzą się kto teraz obsłuży prac geodezyjne i ile to kosztowało. Czy państwo stać na taką prowizorkę do realizacji prac geodezyjnych?
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Wyobraźcie sobie taką sytuację To jest myśl, doprowadzić do upadłości wszystkie firmy geodezyjne. Wtedy wszystkie Ośrodki padną. I nastanie dzień kiedy od nowa narodzi się geodezja wolnorynkowa. Myślę, że ten dzień niedługo nastąpi.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Wyobraźcie sobie taką sytuację też jestem za tym, aby znacjonalizować działalność geodezji. Wystarczy, że urzędnicy będą mierzyć i tworzyć bazę dla wszystkich. Po co w tym wszystkim jakieś prywatne działalności? Po co tyle sprzętu geodezyjnego nakupione, przecież przez centralizację można wiele oszczędzić. I problem miernictwa byłby z głowy i problem cwaniactwa, bo urzędnik nie miałby jak oszczędzić i przyciąć, bo by nie zarabiał na pracy, tylko dostawał pensję. Prace prawne byłby robione raz a dobrze, a nie co geodeta to inny wynik. Podatki byłby prawidłowo odprowadzone, a nie mapka bez rachunku za pincet. Wbrew pozorom takie rozumowanie ma więcej zalet niż jeszcze 5 minut temu mi się wydawało.
 2 
 2 
zgłoś
Zróbmy taki test - niech ktoś spróbuje wyciągnąć dane które są własnością Skarbu Państwa z baz tych producentów. Zobaczycie jakie to te systemy są otwarte.
odpowiedz zgłoś
System Jedno oprogramowanie dla całej Polski to koszt dla budżetu państwa. Obecnie utrzymanie systemu opłacają geodeci. Nowa wersja programu = ok. 4 tys. zł od każdego geodety/firmy. W Polsce mamy ok. 20 tys. geodetów. Na zmianie Rozporządzenia autorzy programu zarobią więc 80 mln złotych. Jak żyć ?
odpowiedz zgłoś
odp: System Wydaje mi się, że problem jest raczej w braku rachunków za usługi geodezyjne dla ludności. Niech pierwszy Leszek lub Krzysztof rzuci kamieniem, który zawsze wystawia fakturkę VAT za okazanie granic o odprowadza PIT/VAT.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: System Tak bardzo to! Proponuję, żeby GUGIK rozważył centralny rejestr prac geodezyjnych do którego dostęp ma urząd skarbowy. Wykonawcy pracujący jak trzeba nie mają się czego obawiać. Oddany operat = cyk kontrola w firmie czy faktura poszła. Proste. Zaraz się okaże, że nie ma problemu zaniżania cen, podpisujących dziadków itd. Bo wszyscy zaczną wyceniać prace tak, żeby zapłacić podatki, zusy, pensje pracowników. Czy mierniczowie przysięgli są za?
 1 
 3 
zgłoś
odp: odp: System Śmiało, UODO czeka na takie gromadzenie danych bez podstawy prawnej. :)
zgłoś
odp: odp: System A może by tak pokazać rejestr wydatków GUGiK ? Ciekawe czy taki Geo-System przez ostatnie lata robił coś dla GUGiK ? Albo kto jednocześnie był twórcą materiałów i nadzorował jakiś projekt ? ;)
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: System czyli trafiony zatopiony. Jakie UODO? Działalność gospodarcza wykonująca zgodnie z prawem prace w obiegu gospodarczym to jakieś dane osobowe? Nie znałem.
 1 
zgłoś
odp: odp: System spróbuj to poznasz. :)
zgłoś
odp: System GoKart - aktualizacja kilka stów albo za darmo i można dawać nowe GMLe do wszystkich PODGiKów.
odpowiedz zgłoś
odp: System dlatego tak często są nowelizacje, żeby swoi zarobili
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: System a wiadomo ile to już zarobili?
 1 
zgłoś
odp: System Bzdury jakie tutaj wypisano przekraczają wszelkie ludzkie pojęcie. Obroty wszystkich producentów oprogramowania razem wziętych nie przekraczają rocznie 35 mln.zł. i w tym jest nie tylko oprogramowanie dla geodetów ale dosłownie wszystko od całych systemów dla Ośrodków, dostosowań do zmieniających się rozporządzeń, oprogramowanie eUsług, konwersje i diabli jeszcze wiedzą co. Wypowiadanie takich opinii świadczy jakie ma pojęcie piszący takie teksty. Gdyby takie pieniądze były w geodezji to wszyscy wielcy by się pozabijali a jak widać wycofali lub wycofują się z rynku.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: System Dziękuję, czyli Państwo płaci rocznie producentom 35mln zł czyli jakieś 100 tysięcy za powiat a w rozporządzeniach w OSR jest napisane że nic.
zgłoś
odp: odp: System Tylko przypominam, że wypowiedź dotyczyła ile producenci kasują tylko od geodetów.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: System Według GUGIK w Polsce realizowanych jest rocznie ok 1 miliona prac geodezyjnych. Zakładam, że średnie wynagrodzenie za pracę to nie zawsze pincet za mapkę, więc załóżmy 1000zł, a to pewnie i tak za mało. Oznacza to, że geodeci biorą od obywateli minimum 1 miliard zł! Gdzie są te pieniądze ja się pytam?! A taka bieda podobno. Dobrze rozumuję?
zgłoś
odp: odp: System Komarcz już czeka aż wygniją te pozostałości wykwitów wczesnego kapitalizmu, jakimi są rodzimi producenci. Będzie jeden system, jeden program dla geodetów, jedna słuszna cena, komarczowa. A że się najwyżej geodeci obudzą jak Brytyjczycy z ropką, to już będzie zamiecione:)
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: System To co biorą geodeci od zleceniodawców to pieniądze prywatne, to co biorą producenci oporgramowania za byle #$%!!ołę nazywając to szumnie aktualizacją to pieniądze publiczne. Nikt, powtarzam nikt nie zapłaciłby producentom takich pieniędzy na rynku z pieniędzy prywatnych.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: System do "to super": OBROTY, nie dochód matematyku:) Z czego większość to nie powiaty, a oprogramowanie dla firm prywatnych. Szukaj dalej, jesteś już blisko wielkiego spisku reptilian i cyklistów.
zgłoś
odp: odp: System Tak, oprogramowanie którego kupno wymuszają powiaty żeby zasilić system tego samego producenta. Tak więc popyt jest wygenerowany przez to że podobno inaczej niż cudnym, wspaniałym prześwietnym systemem i jego plikami producenckimi zasilić systemu powiatu się nie da. I jak tam reptilianinie, jeżdzisz na rowerze ? Można też zadać pytanie czy GUGiK pilnujący prawa i formatów wymiany nie zakupił lub otrzymał licencji programów żeby mieć dostęp do danych Skarbu Państwa czyli danych których powinien pilnować ale tak się składa że wtedy jakiś syn, czy inna rodzina w firmie informatycznej miałby gorzej. I jak reptilianinie, jeździsz na rowerze ?
zgłoś
odp: odp: System Brawo jesteś coraz bliżej. Brakuje już tylko wskazania winnego palcem, czyli firmy zaczynającej się na G a kończącej na M :o). To najprostsze wyjaśnienie, ale dalekie od stanu faktycznego. Proponuję trochę rozpoznać, które firmy ile mają licencji sprzedanych w powiatach. Poklikaj np. warstwę portale mapowe w geoportalu i zobacz co się otworzy na danym powiecie. Jak już policzysz i zobaczysz, ile procent ma firma syna, to łatwiej ci będzie odnaleźć pierścień masona, zabrany przez reptiliana na rowerze;) A do otwierania wszystkich formatów polecam oprogramowanie z Wrocławia, jeśli wiesz o czym mówię. Tanie i dobre.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: System Nie piszę o firmie tylko o gościu który tym firmom biznesu w Gugiku pilnuje. Te ciągłe zmiany i wymogi bez podstaw prawnych które nabijają kasę firmom skądś się biorą. I ten strach przed projektami które może wygrać Comarch. Ciekawe czy on będzie się chwalił przejściem na utf-8 albo że potrafi już wygenerować Guid dla nowych obiektów. Nowości że hej
zgłoś
- Kiedy w końcu GUGiK uwolni nas od informatyków-zdzierców i wprowadzi jednolity program na cały kraj. Polska dzielnicowa zawsze się źle kończyła. Wyobrażacie sobie ZUS który w każdym powiecie ma inny program.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: - Rozumiem, że jeżeli będzie jeden system to wtedy będzie za darmo. Zastanów się ile kosztowało i kosztuje stworzenie i roczne utrzymywanie oprogramowania w ZUSie. Miliardy. Więc bredzenie o zdziercach informatykach pracujących na potrzeby geodezji jest kompletnym idiotyzmem. Oczywiście za stworzenie takiego oprogramowania wzięłyby się firmy giganty a jak skończyły na tym polu to wszyscy wiedzą. Przestań więc bredzić pod różnymi pseudonimami jedno i to samo bo pojęcie masz żadne. Wystarczy aby porównać płace informatyków w firmach geodezyjnych i w dużych korporacjach zagranicznych. Weź się za konkretną robotę.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: - Roczny koszt utrzymywania oprogramowania w ZUS to 800 mln. zł. I rozumiem, że przy jednym systemie to nie pójdzie z Twojej kieszeni. Skąd tacy myśliciele się biorą. Raz na Forum czytałem, że jakiś wybitny analityk wymyślił, że za jedne 10 mln można sprawę rozwiązać. To byłeś Ty, przyznaj się.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: - Przepraszam ale nie daje mi to spokoju. Delikatnie przypominam, że jeden wybitny reformator usiłował taki system już stworzyć, warto poczytać listy otwarte obecnego GK co się z tym stało, fundusze norweskie, grube dziesiątki milionów i co? Podobnie jak respiratory.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: - Jeżeli za stworzenie takiego systemu mieli by odpowiadać Ci sami "fachowcy" którzy przygotowali schematy aplikacyjne do nowych rozporządzeń, to marne szanse na powodzenie takiego przedsięwzięcia :-)
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: - Kochani wszystko wiedzący. Po pierwsze to państwu zależy na bazach i mapie zasadniczej. Po drugie dlaczego nie mamy dostać programu uzupełniającego bazy za darmo, przecież bazy uzupełniamy za darmo i jeszcze za to płacimy. Po trzecie opracowania dla zleceniodawcy mogę wykonywać programem, który jest dla mnie najlepszy. Po czwarte zobaczymy jak zadziałają GMLe gdy wszystkie firmy dostosują swoje programy. Po piąte nie porównujcie się do systemu obsługujący ZUS. Po szóste wytłumaczcie komu służą obiekty, które tak ochoczo wprowadziliście.
 3 
odpowiedz zgłoś
Naprawdę za generowanie GML i SWDE z systemów Geobidu dla poszczególnych gmin trzeba dodatkowo zapłacić ? Z powodu problemów z eksportem dla użytkownika ? To kto jeśli nie soft ten problem generuje za którego rozwiązanie trzeba bohatersko zapłacić ?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Naprawdę Płaci się za to, że to nie pracownik Ośrodka (czy kto tam w Starostwie) ma klikać raz na kilka miesięcy, żeby przygotować pliki. System ma w zadanym odstępie czasu sam generować pliki. PS. "(...)podczas generacji zawiadomienia(...)" - być może i wg SJP poprawnie, ale "na chłopski rozum" bardziej pasuje "(...)podczas generowania zawiadomienia(...)". Ale to tylko moja fanaberia :) Pozdrawiam
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Naprawdę To jedno skromne pytanie, czy te dane wydaje sam system czy pracownik Geobidu ? Ps. eksport dla gmin to taki pełny, numery dowodów, PESELe, nazwiska takie tam nieistotne rzeczy
 1 
zgłoś
odp: odp: Naprawdę ?Przecierem oczy?? problemy z czytaniem czy z zrozumieniem
zgłoś
odp: odp: Naprawdę Ze zrozumieniem jak zamiast poprawić eksport próbuje się wydusić dodatkową kasę za coś co powinno być dla operatora prostą operacją.
zgłoś
odp: odp: Naprawdę Ale operacja jest prosta (chyba ze jestem wyjątkiem) tu chodzi o automatyzację
zgłoś
odp: odp: Naprawdę No to sorry na stronie producenta masz coś innego napisane "Przygotowywanie takich plików jest czasochłonne dla organów prowadzących EGIB, dlatego oferujemy Państwu nową usługę..." To może Geobid sprawi że system wykona to tak żeby nie było czasochlonne. ???
zgłoś
odp: odp: Naprawdę Generowanie SWDE czy gml dla całej gminy jest czasochłonne i obciąża serwer co powoduje ze inni pracują wolniej. Ale jak można to zautomatyzować np żeby gotowca dla gminny robiło raz w tygodniu w niedziele o 4 rano to beee . Lepiej bawić się w pisemka, płytki itd
 3 
 2 
zgłoś
odp: odp: Naprawdę To może trzeba bazę na mniej zabawkową zmienić ? Skoro generowanie gminy to problem to co tu mówić o generowaniu powiatu ? Ile jest w gminie obiektów ? I co baza geobidu sobie nie radzi ?
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Naprawdę Za backup bazy też trzeba płacić ? :):)
zgłoś
odp: odp: Naprawdę A kolega z geomatyki ;-)
zgłoś
odp: odp: Naprawdę A co oni są niedoścignionym wzorem wydajności ? :):):)
 1 
zgłoś
odp: odp: Naprawdę Nie wiem nie prowadzę bazy w ich systemie
 1 
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS