|2021-10-05|
Geodezja, GIS, Software
Geobid dostosowuje swoje oprogramowanie do nowych przepisów
W związku z nowymi rozporządzeniami do prawa geodezyjnego firma Geobid – producent m.in. aplikacji EWMAPA, udostępniła zaktualizowaną wersję Banku Osnów oraz dodatkowe usługi dostępne w swoich geoportalach.
Nowa wersja programu Bank Osnów 4
Wydanie oprogramowania Bank Osnów oznaczone numerem 4 zawiera dostosowania do nowych przepisów prawa. Istotną zmianą jest możliwość wizualizacji osnów w usłudze WMS zgodnie ze specyfikacją zawartą w rozporządzeniu. Dodano także usługę WFS umożliwiającą pobieranie danych o osnowach, a także ich zapis do postaci pliku SHP przez geoportale działające w technologii Geobidu. Usługa została testowo uruchomiona w powiecie aleksandrowskim i jest dostępna pod adresami:
- WMS: https://mapa.aleksandrow.pl/map/geoportal/wms.php
- WFS: https://mapa.aleksandrow.pl/map/geoportal/wfs.php
Przekazywanie zawiadomienia o zmianach w EGiB do organów podatkowych (gmin)
Nowe rozporządzenie ws. EGiB nakazuje przekazywanie zawiadomień do gmin w postaci elektronicznej. Można tego dokonać, przesyłając spakowane paczki z zawiadomieniami przez ePUAP na skrzynkę podawczą gminy. Jak przekonuje Geobid, jest to jednak uciążliwa metoda. Dlatego swoim użytkownikom proponuje nowy moduł do geoportalu – elektroniczne przesyłanie zawiadomień. Opcja jest prosta w działaniu – podczas generacji zawiadomienia w podglądzie wydruku w programie EWOPIS operator naciska przycisk „Zawiadomienie do gminy” i to wszystko – dokument jest gotowy do pobrania przez gminę poprzez serwis mapowy. Geobid przypomina jednocześnie, że nowe rozporządzenie ws. EGiB zniosło obowiązek podpisywania zawiadomień, co dodatkowo upraszcza cały proces przekazywania dokumentów.
Automatyczne eksporty do SWDE/GML
Wiele gmin oczekuje stale aktualnych danych EGiB w formacie SWDE lub GML. Przygotowywanie takich plików jest czasochłonne dla organów prowadzących EGiB, dlatego Geobid zaoferował nową usługę – generację i udostępnianie plików SWDE lub GML dla gmin. Działanie usługi polega na automatycznym generowaniu plików SWDE bądź GML dla każdej z gmin w dowolnym interwale czasowym oraz umożliwieniu ich pobrania w geoportalu przez upoważnione osoby w gminie.
Co z pozostałymi aplikacjami?
Kiedy do nowych przepisów dostosowane zostaną pozostałe aplikacje tego producenta? Jak wyjaśnia firma Geobid, w przypadku programu EWOPIS zmiany są wprowadzane na bieżąco w ramach wersji 8. programu (bezpłatne uaktualnienia). W przypadku programu EWMAPA firma planuje wydać jego nową wersję (EWMAPA 14) do końca 2021 r., jednak już w ramach obecnej (EWMAPA 13) udostępnione zostanie uaktualnienie dostosowujące atrybuty punktów granicznych do nowych przepisów oraz umożliwiające wprowadzanie do bazy obiektów dodanych przez nowe rozporządzenia np. budynków nieewidencyjnych.
Źródło: Geobid, JK
|