Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-09-24 | GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy

Lasery i roboty na Intergeo 2021

Choć na zakończonych w czwartek (23 września) międzynarodowych targach geodezyjnych Intergeo gości i wystawców było znacznie mniej niż zazwyczaj, to i tak nie brakowało ciekawych premier sprzętowych.


Ilustracja: Lasery i roboty na Intergeo 2021 <br />
fot. Hinte GmbH
fot. Hinte GmbH

W tym roku impreza miała charakter hybrydowy – odbywała się zarówno w halach targowych w Hanowerze, jak i wirtualnie, na specjalnie przygotowanej platformie internetowej. W obu miejscach swoją ofertę prezentowało około 250 wystawców. Dla porównania w latach poprzednich bywało ich nawet ponad 700. Wyraźnie mniej było także gości, o czym najlepiej świadczy to, że w tym roku wyjątkowo organizatorzy nie podali ich liczby w końcowym komunikacie. Mimo to są oni zadowoleni z przebiegu imprezy.

– Targi przerosły oczekiwania wystawców. Dla wielu ważne było już samo pokazanie się na Intergeo. Mało kto spodziewał się po tegorocznej imprezie tak intensywnych spotkań z klientami. Ruchliwe hale i interakcje na platformie cyfrowej to znak, że reaktywacja Intergeo była wielkim sukcesem – twierdzi Daniel Katzer, menedżer projektu Intergeo w firmie HINTE GmbH, która jest organizatorem wydarzenia. – Niektóre firmy, które nie mogły być obecne w tym roku w Hanowerze, już wyraziły chęć udziału w przyszłorocznym wydarzeniu w Essen – dodaje.

Mimo pandemicznych ograniczeń na Intergeo – jak co roku – zaprezentowano sporo nowości technologicznych. Uwagę zwiedzających bez wątpienia najskuteczniej przyciągały spacerujące między nimi pomiarowe czworonożne roboty, w tym zaprezentowany przez szwajcarską firmę Leica Geosystems BLK ARC. Jak zapewniają twórcy tych wynalazków, świetnie sprawdzą się w wykonywaniu cyklicznych inwentaryzacji bądź w pomiarach niebezpiecznych lub trudnodostępnych miejsc. Podobnie jak przy innych tego typu nowinkach na usta ciśnie się pytanie, czy to tylko jednosezonowa atrakcja, a może popularyzacja robotów w geodezji przebiegnie tak szybko jak w przypadku dronów?

Większość tegorocznych premier koncentrowała się wokół skanerów laserowych. Renesans tych sensorów to w dużej mierze zasługa popularyzacji bezzałogowych statków powietrznych, bo to właśnie dla nich przeznaczona była większość premier. Konkurowały one ze sobą zarówno coraz niższą ceną, jak i rosnącym zasięgiem czy prędkością pomiaru. Ale na Intergeo nie brakowało też nowych skanerów naziemnych oraz bazujących na lidarach systemów samochodowych, kolejowych, plecakowych czy ręcznych.

Coś dla siebie mogli też znaleźć zwolennicy bardziej tradycyjnej geodezji. W halach wystawiono bowiem kilka nowych tachimetrów, odbiorników GNSS, rejestratorów polowych czy wykrywaczy urządzeń podziemnych.

Więcej o premierach sprzętowych na Intergeo pisaliśmy w ostatnich dniach na Geoforum.pl w dziale Narzędzia. Ich fotograficzny przegląd prezentujemy ponadto w Fotogalerii.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Biedny psiak. Tak wykorzystywać zwierzaka. Czemu Ci ludzie w maskach na stoiskach? Scenografia jak z filmów grozy. Hopkins nosił maskę zanim to było modne. Fakt jemu kazali, ale żeby tak ludziom narzucać pajacowanie...?
    7 
 5 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Jowisz jest najszybciej obracającą się wokół swej osi planetą w Układzie Słonecznym?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Ignacy Zaborowski (1754-1803)
Urodził się w 1754 roku w województwie ruskim (lwowskie). Uczęszczał do szkoły pijarów w Złoczowie. Następnie wstąpił do zakonu pijarów. Był nauczycielem matematyki w szkołach pijarskich w Warężu i Łomży. Po przeniesieniu do Warszawy został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1978

1978
Major Mirosław Hermaszewski - pierwszy Polak w przestrzeni kosmicznej. W ramach programu "Interkosmos" Hermaszewski wykonał z pokładu radzieckiej stacji kosmicznej Salut zdjęcia teledetekcyjne Polski.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama