wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-15| GIS, Teledetekcja

W Anglii rusza wielkie skanowanie grobów

Kościół Anglii rozpoczął szeroko zakrojoną akcję mobilnego skanowania 19 tys. cmentarzy. Efekty tej wyjątkowej inwentaryzacji mają być dostępne dla wszystkich zainteresowanych.


W Anglii rusza wielkie skanowanie grobów <br />
fot. CoE
fot. CoE
W Anglii rusza wielkie skanowanie grobów <br />
fot. CoE
fot. CoE
W Anglii rusza wielkie skanowanie grobów <br />
Pilotażowa mapa opracowana w ramach projektu
Pilotażowa mapa opracowana w ramach projektu

Prace pomiarowe realizuje firma Atlantic Geomatics z Kumbrii. Wykorzystuje do tego celu specjalny plecak Leica Pegasus:Backpack wyposażony w skanery laserowe, odbiornik GNSS, jednostkę IMU oraz cyfrowe kamery.

Pierwsze pomiary w ramach projektu „National Burial Grounds Survey” przeprowadzono na terenie kościoła St Bega położonego nad jeziorem Bassenthwaite w Diecezji Carlisle. Docelowo chmura punktów wraz ze zdjęciami płyt nagrobnych ma zostać pozyskana dla 19 tys. miejsc pochówku w całej Anglii. Dziennie Atlantic Geomatics planuje pomierzyć nawet 10 cmentarzy. Efektem każdego pomiaru ma być cyfrowa mapa cmentarza, na której będzie można odczytać imiona osób pochowanych w poszczególnych grobach wraz z datą śmierci. Opracowanie pozwoli także przeglądać fotografie poszczególnych nagrobków.

Prace inwentaryzacyjne zajmą 7 lat, przy czym pierwsze efekty inwentaryzacji mają zostać udostępnione już wiosną przyszłego roku. W ocenie przedstawicieli Kościoła Anglii zasób ten będzie nieocenionym źródłem informacji np. dla specjalistów zajmujących się ochroną zabytków i przyrody oraz zarządców nekropolii. Przyda się również osobom prywatnym chcącym odtwarzać swoje rodzinne drzewo genealogiczne.

Podstawowy dostęp do tych danych ma być darmowy dla wszystkich chętnych, choć w planach jest również udostępnienie wybranym użytkownikom dodatkowych usług.

Projekt pomiaru angielskich cmentarzy jest finansowo wspierany przez instytucje: Historic England, National Lottery Heritage Fund oraz Caring for God’s Acre.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
fajna praca i ludzie tacy spokojni xD
odpowiedz zgłoś
odp: fajna praca Jeszcze niech ktoś mi powie ze powstanie z tego tylko wirtualna mapka taka jak mapki nieruchomości to padne że śmiechu. Sam rasterek bez bazy danych to niezła beka, spokojnie za 10 lat będzie u nas taki przetarg
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: fajna praca To forum niestety trzeba czytać, nikt ci niczego nie powie. Czytać trzeba ze zrozumieniem. Jest to widzę problem dla wielu osób, które są przyzwyczajone do biernego słuchania kazania albo czytają same nagłówki. Tu należy przeczytać ten fragment: "Efektem każdego pomiaru ma być cyfrowa mapa cmentarza, na której będzie można odczytać imiona osób pochowanych w poszczególnych grobach wraz z datą śmierci. Opracowanie pozwoli także przeglądać fotografie poszczególnych nagrobków". Zapewne powstanie tez aplikacja na telefony do wyszukiwania nagrobków. Praca dość żmudna i nieco przygnebiająca.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: fajna praca Kolego pomyliłeś wędke z kijem. Jeśli nie powstanie wyszukiwarka z Imienia i nazwiska, daty śmierci, daty urodzenia to na kij komu taka "mapa"? Aby latać po cmentarzu jak po Street View i zoomowac na każdy grób w poszukiwaniu? Już szybciej znajdziesz " Zagubiony" Grób spacerując po cmentarzu.
 2 
zgłoś
odp: odp: fajna praca powiem ci, że robiłem takie pomiary, dla potrzeb utworzenia interaktywnej mapy cmentarza, z aplikacją. Nie ja zajmowałem się "obiektowaniem", ale wiem, że jedno to była baza dla administratora cmentarza (ależ tak, za miejsce na cmentarzu się płaci, czasem kwatery zmieniają "najemców", tym się administruje prawie tak jak lokalami w bloku), a drugie to dane, możliwe dla wyszukania przez każdego, kto szuka grobu jakiegoś celebryty. Bo przeczytaj ze zrozumieniem, co sam napisałeś. Nie, nie będzie to tylko rastrowy obrazek dla wyłudzenia jakiejś dotacji. A to jakie dane będzie się dało wyszukać, to już zależy od inwencji twórców bazy danych, co podepną oprócz zdjęcia, lokalizacji i imienia.
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS