wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-08| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Leica prezentuje pomiarowy plecak dla BIM-u

Podczas konferencji HxGN LIVE (Las Vegas, 1-4 czerwca) Leica Geosystems zaprezentowała Pegasus:Backpack. Jak chwali się producent, to pierwsze komercyjne rozwiązanie do zaawansowanego pomiaru rzeczywistości w tzw. technologii ubieralnej (wearable technology).


Leica prezentuje pomiarowy plecak dla BIM-u
System składa się z pięciu cyfrowych kamer, które działają w różnych warunkach oświetleniowych, profilowego skanera laserowego oraz ultra lekkiej karbonowej obudowy. Za wyznaczanie pozycji odpowiada odbiornik GNSS, który w przypadku utraty sygnałów satelitarnych jest wspomagany przez inercyjną jednostkę pomiarową oraz algorytmy SLAM (Simultaneous Localisation and Mapping). Całość jest kontrolowana za pomocą tabletu. System zasilany jest przez baterie typu hot-swap, co pozwala nawet na długotrwałe pomiary bez konieczność ich przerywania.

W ocenie producenta Pegasus:Backpack sprawdzi się zarówno w pomiarach wnętrz budynków, jak i na otwartych terenach. Wynalazek zaprojektowano przede wszystkim z myślą o modelowaniu informacji o budynkach (BIM). Umożliwia np. systematyczny pomiar postępów prac budowlanych. – Dzięki Leica Pegasus:Backpack trudnodostępne obszary na zewnątrz czy infrastruktura podziemna nie stanowią już ograniczenia dla profesjonalnych pomiarów. Użytkownicy nie zapomną już żadnego aspektu wykonanych pomiarów, zniknie też konieczność powracania na teren projektu, by coś domierzyć. Wystarczy przyjechać, założyć plecak, wykonać pomiar i wrócić do biura. Użytkownik ma po tym pewność, że pomierzył wszystko, co potrzeba, by ukończyć pracę zgodnie z budżetem i harmonogramem – mówi Stuart Woods, wiceprezes w Leica Geosystems odpowiedzialny za rozwiązania geoprzestrzenne.

Wraz z nowym urządzeniem Leica opracowała ponadto procesy robocze umożliwiające łatwy postporcessing zgromadzonych danych oraz ich eksport do oprogramowania typu CAD lub BIM.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS