Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-08| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Leica prezentuje pomiarowy plecak dla BIM-u

Podczas konferencji HxGN LIVE (Las Vegas, 1-4 czerwca) Leica Geosystems zaprezentowała Pegasus:Backpack. Jak chwali się producent, to pierwsze komercyjne rozwiązanie do zaawansowanego pomiaru rzeczywistości w tzw. technologii ubieralnej (wearable technology).


Leica prezentuje pomiarowy plecak dla BIM-u
System składa się z pięciu cyfrowych kamer, które działają w różnych warunkach oświetleniowych, profilowego skanera laserowego oraz ultra lekkiej karbonowej obudowy. Za wyznaczanie pozycji odpowiada odbiornik GNSS, który w przypadku utraty sygnałów satelitarnych jest wspomagany przez inercyjną jednostkę pomiarową oraz algorytmy SLAM (Simultaneous Localisation and Mapping). Całość jest kontrolowana za pomocą tabletu. System zasilany jest przez baterie typu hot-swap, co pozwala nawet na długotrwałe pomiary bez konieczność ich przerywania.

W ocenie producenta Pegasus:Backpack sprawdzi się zarówno w pomiarach wnętrz budynków, jak i na otwartych terenach. Wynalazek zaprojektowano przede wszystkim z myślą o modelowaniu informacji o budynkach (BIM). Umożliwia np. systematyczny pomiar postępów prac budowlanych. – Dzięki Leica Pegasus:Backpack trudnodostępne obszary na zewnątrz czy infrastruktura podziemna nie stanowią już ograniczenia dla profesjonalnych pomiarów. Użytkownicy nie zapomną już żadnego aspektu wykonanych pomiarów, zniknie też konieczność powracania na teren projektu, by coś domierzyć. Wystarczy przyjechać, założyć plecak, wykonać pomiar i wrócić do biura. Użytkownik ma po tym pewność, że pomierzył wszystko, co potrzeba, by ukończyć pracę zgodnie z budżetem i harmonogramem – mówi Stuart Woods, wiceprezes w Leica Geosystems odpowiedzialny za rozwiązania geoprzestrzenne.

Wraz z nowym urządzeniem Leica opracowała ponadto procesy robocze umożliwiające łatwy postporcessing zgromadzonych danych oraz ich eksport do oprogramowania typu CAD lub BIM.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS