wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-13| Geodezja, Ludzie

Msza w intencji prof. Neya

W najbliższą niedzielę (19 września) o godz. 11.00 w Kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie (ul. Powązkowska 14) odbędzie się msza święta w intencji zmarłego na początku pandemii profesora Bogdana Neya.


Msza w intencji prof. Neya

Prof. Bogdan Ney – wybitny naukowiec, wieloletni dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii oraz członek wielu gremiów geodezyjnych – zmarł 23 marca 2020 r. w wieku 85 lat.
Urodził się 3 lutego 1935 r. w Pińsku. W 1957 r. ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1957-1980 pracował tam jako asystent, starszy asystent, adiunkt i wreszcie docent. W 1969 roku objął funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Górniczej i Przemysłowej na Wydziale Geodezji Górniczej AGH, a w 1970 r. także kierownika Zakładu Geodezji Przemysłowej i Badań Odkształceń. W latach 1974-1991 był dyrektorem Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Zakres działalności naukowej Profesora był bardzo szeroki i obejmował zagadnienia związane z teorią błędów pomiarów geodezyjnych, geodezją inżynieryjno-przemysłową, teledetekcją satelitarną, lotniczą i naziemną, ale także gospodarką przestrzenną i systemami informacji przestrzennej. Interesowały go również problemy innowacyjności w badaniach naukowych i rozwoju gospodarczym. Profesor był rzeczoznawcą majątkowym oraz doradcą przedsiębiorstw geodezyjno-kartograficznych w Krakowie, Katowicach i Warszawie.
Na całokształt Jego dorobku naukowego składa się ponad 300 opublikowanych pozycji (w tym 50 obcojęzycznych, 24 monografie i 6 podręczników). Był promotorem 10 prac doktorskich.

Prof. Bogdan Ney z pasją oddawał się działalności organizacyjnej i społecznej. Był aktywny w licznych komitetach, radach i stowarzyszeniach. Od 1986 r. był członkiem korespondentem, a od 2002 członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Był również członkiem prezydium PAN i przewodniczył Wydziałowi Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN (2003-2010). W latach 1991-2002 przewodniczył Komitetowi Geodezji PAN, działał w Komitecie Badań Kosmicznych przy Prezydium PAN (1980-2002). Był też członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju oraz Komitetu Badań nad Zagrożeniami przy Prezydium PAN. Kierował Centrum Upowszechniania Nauki PAN (1993-2002). Był członkiem założycielem (1992) i prezesem (2001-2008) Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Wspomnienia współpracowników i wychowanków prof. Bogdana Neya publikowaliśmy w GEODECIE 5 i 6/2020.

Źródło: IGiK, Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS