Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-09| Prawo

Rząd przyjął przepisy ułatwiające budowę mniejszych domów

W środę (8 września) Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw Prawo budowlane oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma ułatwić budowę domów mieszkalnych o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych.


Rząd przyjął przepisy ułatwiające budowę mniejszych domów

Przepisy te są jedną z części zapowiadanego przez Prawo i Sprawiedliwość programu „Polski Ład”. Jak wyjaśnia rząd, dzięki nim obywatele zyskują wybór. Każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, zaś budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.

W nowelizacji określono dopuszczalną powierzchnię zabudowy tych domów do 70 m kw. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki. Warunek ten ma gwarantować, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Wprowadza się też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw., która polega na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy – do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia. Inwestor będzie jednak obowiązany dołączyć oświadczenia o tym, że:

  • planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
  • dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

By zapewnić bezpieczeństwo tego typu inwestycji, budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Przyjęte przez rząd przepisy rozszerzają także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników – 2 m.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana będzie w ciągu 21 dni.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 2 miesięcy od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Krytyka z różnych stron

Część samorządów krytykuje przyjęte przez rząd propozycje. Przede wszystkim zwracają uwagę, że na początku sierpnia przedstawiono do konsultacji zupełnie inny projekt nowelizacji. Pierwotnie proponowano np., by powierzchnia zabudowywanej działki była nie mniejsza niż 1000 m kw., a w nowej wersji jest to już dwukrotnie mniej.

Samorządowcy podkreślają też, że przepisy mają wiele luk. Nowelizacja wymaga np., by dom zaspokajał własne potrzeby mieszkaniowe inwestora, ale nie precyzują na jak długo. Może być zatem tak, że dom jest de facto inwestycją deweloperską, tyle że zostanie formalnie sprzedany po krótkim czasie od wybudowania. Gminy zaznaczają ponadto, że nowelizacja nakłada na nie sporo dodatkowych obowiązków, co wymusi na nich wzrost zatrudnienia. Tymczasem w projekcie zapisano, że nowe przepisy nie oznaczają dla nich dodatkowych obciążeń finansowych.

Negatywnie o projekcie wypowiada się Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Organizacja krytykuje przede wszystkim rezygnację z nadzorowania robót budowlanych przez kierownika budowy, która w istotny sposób przyczyni się do obniżenia standardów bezpieczeństwa – zarówno podczas budowy, jak i w trakcie użytkowania obiektu. Na aspekt ten zwraca uwagę również Izba Architektów RP. Tę branżę szczególnie poirytował jednak związany z tą nowelizacją pomysł oferowania przez rząd projektów domów za symboliczną złotówkę. Izba Architektów RP wprost nazywa to „ciosem w nasz zawód”.

Rząd broni natomiast swojego projektu, podkreślając, że odpowiada on na istotne potrzeby społeczne. Odrzuca także argumenty dotyczące gorszego bezpieczeństwa takich inwestycji. Jak zauważa wiceminister rozwoju Piotr Uściński, wiele obowiązujących dziś prawnych wymogów będzie obejmować również te inwestycje. Dotyczy to chociażby konieczności uzyskania „wuzetki” lub wypisu z miejscowego planu zagospodarowania. Z kolei brak obowiązku ustanawiania kierownika budowy wcale nie oznacza, że zabrania się jego obecności. W ocenie wiceministra większość inwestorów i tak będzie korzystać z ich usług. Dodaje ponadto, że w przypadku tego typu inwestycji odpowiedzialność za jej prawidłowy przebieg będzie spoczywać przede wszystkim na projektancie.


Wiadomość zawiera link sponsorowany

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS