wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-03| Geodezja, Przetargi

Po latach tłustych idą lata chude. Analiza rynku geodezyjnych przetargów

Wartość zamówień publicznych może się drastycznie zmieniać z roku na rok – branża geodezyjna wie o tym aż za dobrze. We wrześniowym GEODECIE jako pierwsi postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak to wygląda w liczbach.


Po latach tłustych idą lata chude. Analiza rynku geodezyjnych przetargów

O problemie geodezyjnych „górek” i „dołków” pisaliśmy w GEODECIE oraz na Geoforum.pl wielokrotnie. Jednego roku donosiliśmy o dużych zamówieniach wygrywanych za raptem 1/3 budżetu, a innego informowaliśmy o geodetach powiatowych, którzy wydzwaniali do prezesów firm, błagając, by wystartowali w ich przetargach. Co oczywiste, popadanie ze skrajności w skrajność nikomu nie służy. W dołku przedsiębiorcy są zmuszeni do wyniszczającej wojny cenowej, czego wymiernym efektem są żenująco niskie pensje pracowników oraz kiepska jakość ich wynikowej pracy. W górce wprawdzie przychody rosną, ale nagle odczuwalny jest brak wykwalifikowanych rąk do pracy. Firmy często zmuszone są więc funkcjonować na granicy swoich mocy przerobowych, czego efektem jest (znów) kiepska jakość wynikowych prac. Ale może negatywny wpływ tego zjawiska jest demonizowany, a jego faktyczna skala jest taka jak w innych branżach? Zobaczmy, co mówią liczby.

• Przetargi pod lupą

By to sprawdzić, postanowiliśmy zbadać wartość geodezyjnych zamówień publicznych udzielonych w latach 2014– 2020 (w niektórych zestawieniach dodatkowo uwzględniliśmy też I połowę br.). Dlaczego akurat ten okres? Bo pokrywa się z ostatnią unijną perspektywą, w której do geodezji popłynęły setki milionów złotych. Należy tu dodać, że projekty z perspektywy 2007–2013 de facto mogły być realizowane do końca 2015 r., a te z perspektywy 2014–2020 muszą być rozliczone do końca przyszłego roku.

Badaniem objęliśmy zamówienia „powyżej progów unijnych” (139 tys. lub 214 tys. euro w zależności od rodzaju zamawiającego), które są publikowane w Suplemencie do Dziennika Urzędowego UE (portal TED). Świadomie pominęliśmy natomiast Biuletyn Zamówień Publicznych. Zależało nam bowiem na jednolitości badania, a w BZP dostępne są ogłoszenia tylko od maja 2017 r. Zresztą wartość publikowanych w nim rozstrzygnięć jest wielokrotnie niższa niż w TED. Z oczywistych względów pominęliśmy także wszelkie zlecenia spoza ryku zamówień publicznych, np. geodezyjną obsługę budów. Wartość tych umów jest z pewnością niebagatelna, a dla wielu firm to podstawowe źród­ło utrzymania. Rzetelne zbadanie tej części rynku geodezyjnego jest jednak praktyczne niemożliwe...


Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A jakie to projekty ze środków UE planuje GUGiK ? Ktoś coś wie ?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: A jakie Żadnych
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: A jakie Projekty mają to do siebie że trzeba je wykonać i rozliczyć. Po co robić coś pod nadzorem jak można to samo robić bez nadzoru?
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: A jakie W sensie: Po co robić coś za dziesiąt mln, skoro okazuje się, że to samo można zrobić bez udziału firm trzecich za ułamek tej kwoty? I jeszcze bez furgonetki dokumentacji projektowej? Po co o tym mówić, to niedobra jest.
zgłoś
exgeodeta a to jak teraz było dobrze i może być jeszcze gorzej to jestem przeszczęśliwy, że rzuciłem ten zawód
 9 
odpowiedz zgłoś
, Brawo lubelskie!
 4 
odpowiedz zgłoś
ważniejszy jest chodnik we wsi, niż modernizacja. Chodnik można sfotografować. Operat, zwłaszcza w pdf-ie nie jest tak widowiskowy. Dlatego geodezja będzie tułać się od jednego super dofinansowania do drugiego. Jakość, chodź trudno w to uwierzyć, będzie spadać. Starostowie całkowicie zaprzestaną dofinansowywania tego typu prac, bo są projektu UE. Wojewoda daje takie dofinansowanie, że szkoda o tym pisać. Oby bum budowlany trwał jak najdłużej. Bo projektu współfinansowane ze środków UE przygotowuje się 5 lat, a realizuje 2, jakkolwiek, byle projekt rozliczyć. Jesteśmy biednym krajem. Stać nas tylko na mega lotniska, pałace, pałacyki, przekopy zatok
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Lubelskie Podobno w Lubelskim ma być edycja 2 e-geodezji... tak ćwerkają wróbelki w kuluarach, także tu chociaż trochę pracy będzie
odpowiedz zgłoś
odp: Lubelskie W kuluarach czego ?
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS