Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-08-23| GNSS, Edukacja, Ludzie

Stabilność zegarów satelitów GNSS pod lupą naukowca z AGH

Grant w konkursie MINIATIURA 5 Narodowego Centrum Nauki umożliwi dr. inż. Kamilowi Maciukowi z AGH wyjazd badawczy do Instytutu Geodezji i Geoinformatyki na Uniwersytecie Łotewskim, gdzie wspólnie z łotewskimi kolegami będzie badał stabilność zegarów satelitów GNSS.


Stabilność zegarów satelitów GNSS pod lupą naukowca z AGH

W łotewskim instytucie znajduje się EPN (EUREF Permanent Network) Operational Centre, czyli centrum operacyjne europejskiej sieci ponad 300 stacji referencyjnych GNSS. Stacje te w sposób ciągły śledzą i rejestrują obserwacje satelitów GNSS, następnie dane te są przetwarzane i udostępniane użytkownikom.

W trakcie miesięcznego pobytu dr inż. Kamil Maciuk pozna zasady funkcjonowania EPN Operational Centre i sposoby opracowywania danych. Głównym celem badawczym wyjazdu będą analizy produktów GNSS, a w szczególności poprawek zegarów satelitów. Problematyka badań skupiać się będzie na analizie trzech głównych zjawisk:
• badaniu skoków i nieciągłości danych w poprawkach zegarów satelitów i stacji referencyjnych GNSS,
• efektem starzenia się (aging) zegarów satelitów GNSS dla obiektów znajdujących się na orbicie dłużej od zakładanego okresu działania (obecnie zjawisko to dotyczy jedynie satelitów GPS i GLONASS),
• problemem tzw. day-boundary discontinuity (DBD), czyli nieciągłości danych związanych z tworzeniem nowego, dobowego pliku poprawki zegara.

Efektem prac będzie próba określenia wielkości analizowanych zjawisk w plikach poprawek zegarów oraz możliwości utworzenia dodatkowych poprawek uwzględniających ww. zjawiska dla każdego satelity, co może przyczynić się do zwiększenia jakości tego typu danych.

Dr inż. Kamil Maciuk jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Geodezji Zintegrowanej i Kartografii na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W 2014 r. uzyskał stopień doktora w dyscyplinie geodezja i kartografia, specjalność geodezja wyższa i satelitarna. Jego obecne zainteresowania koncentrują się na badaniach obserwacji GNSS, a w szczególności analizie stabilności zegarów satelitów i stacji referencyjnych.

Wysokość grantu otrzymanego z NCN w ramach konkursu MINIATURA 5 wynosi 11 457 zł.

Źródło: AGH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama