wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-11| GNSS, Geodezja, Edukacja

Umowa z ESA. Naukowcy z UPWr będą dalej badać wpływ efektów relatywistycznych

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podpisał kolejną umowę na badania nad wpływem efektów relatywistycznych na orbity satelitów GNSS. Tym razem pod lupę zostaną wzięte dwa parametry Keplerowskie: kąt inklinacji, który opisuje nachylenie płaszczyzny orbity względem równika ziemskiego, oraz rektascensja węzła wstępującego, która opisuje orientację punktu przecięcia się płaszczyzny orbity z płaszczyzną równika względem punktu ekwinokcjum wiosennego, tzw. punktu barana.


Umowa z ESA. Naukowcy z UPWr będą dalej badać wpływ efektów relatywistycznych <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Precesja geodezyjna jest efektem relatywistycznym i nie należy jej mylić z precesją geometryczną figury Ziemi, która wynika z oddziaływania grawitacyjnego Słońca i Księżyca i powoduje m.in. powolne przesuwanie się gwiazdozbiorów zodiaku na ekliptyce (np. punkt barana znajduje się obecnie w gwiazdozbiorze ryb, a wszystkie gwiazdozbiory przesunięte są o jeden cykl względem położenia w starożytności). Precesja geodezyjna, opisana po raz pierwszy przez De Sittera w 1916 roku, wynika z ogólnej teorii względności, która przewiduje zmianę położenia węzła wstępującego za sprawą zakrzywienia czasoprzestrzeni przez Słońce.

W niedawno opublikowanym artykule naukowcy z UPWr podali, że precesja geodezyjna powoduje również inne efekty, m.in. zmianę wartości inklinacji satelitów w czasie w zależności od wzajemnego położenia satelity, Ziemi i Słońca. Dotychczas nikt nie potwierdził w sposób doświadczalny tego efektu. Dlatego ESA postanowiła ufundować badania w tym zakresie.

Drugim efektem, który zostanie zbadany w projekcie, jest efekt wleczenia układu, czyli tworzenia się wirów czasoprzestrzennych za sprawą wirujących ciał niebieskich. Efekt został po raz pierwszy opisany przez Lensa i Thirringa w 1917 roku. Dotychczas najdokładniejsze potwierdzenie efektu opierało się o parę satelitów geodezyjnych LAGEOS-1 i LAGEOS-2, a nieco później również o obserwacje satelity LARES (wystrzelonego w 2012 roku). Jednakże satelity LAGEOS i LARES orbitują na tyle nisko (1400-5900 km), że są podatne na czasowe zmiany potencjału grawitacyjnego. Do tych satelitów wykonywane są laserowe pomiary odległości, które sprawdzają się w wyznaczaniu radialnych odległości, lecz dostarczają mniej dokładnych danych na temat kątowych parametrów orbit satelitów.

W projekcie ESA po raz pierwszy zostanie wykorzystanych 80 satelitów GPS, GLONASS i Galileo (zamiast 3 satelitów LAGEOS i LARES) do wyznaczenia efektu zmiany węzłów wstępujących w wyniku działania efektu wleczenia układu. Satelity GNSS znajdują się na różnych wysokościach oraz na orbitach kołowych i ekscentrycznych (para satelitów Galileo FOC), do tego są mniej podatne na czasowe zmiany potencjału grawitacyjnego Ziemi, co pozwoli na zwiększenie dokładności potwierdzenia efektu wleczenia układu. Dodatkowo technika GNSS dostarcza najdokładniejszych parametrów kątowych opisujących ruch Ziemi (współrzędne bieguna i zmienność długości doby) za sprawą dużej liczby naziemnych stacji śledzących i aktywnych satelitów. Tym samym, badania mogą dostarczyć znacznie dokładniejszych wyników niż te wcześniejsze bazujące na laserowych pomiarach odległości do satelitów LAGEOS i LARES.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS