|2021-07-07|
Geodezja, Prawo
Zmiana standardów geodezyjnych: opublikowano nową wersję projektu
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji udostępniono kolejną wersję projektu zmiany rozporządzenia ws. sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK.
Przypomnijmy, że projekt modyfikacji standardów geodezyjnych został zaprezentowany tuż przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem i zakładał cztery zasadnicze zmiany, tj. dotyczące:
- stosowania podpisu elektronicznego,
- pomiaru punktów granicznych przy sporządzaniu mapy do celów projektowych (§ 31),
- zawartości operatu (§ 36),
- modyfikowania współrzędnych punktów granicznych (§ 40).
Drugą wersję projektu (już po konsultacjach społecznych) poznaliśmy w marcu br. Jedną z ważniejszych zmian, jaka w nim zaszła, była rezygnacja z przepisów, które pozwalały na opatrywanie map i operatów elektronicznych jedynie podpisem kwalifikowanym. Wycofano się także ze zmiany § 31.
W najnowszej wersji projektu (datowanej na 10 maja, choć opublikowanej 2 lipca) również zaszły zmiany. W § 5 (regulującym wykorzystanie osnowy) dodano ust. 2a w brzmieniu: „Nie stanowią osnowy pomiarowej punkty pomierzone techniką GNSS, które są wykorzystywane wyłącznie do pomiaru punktu szczegółu terenowego niedostępnego do pomiaru bezpośredniego”.
Z kolei w § 26 (regulującym treść mapy do celów prawnych) pkt 3 ma otrzymać brzmienie: „dane określające zasięg i rodzaj istniejących lub projektowanych służebności gruntowych, z wyłączeniem map, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 1 lit. f [chodzi tu o mapy klasyfikacyjne – red.]”.
Modyfikacje znajdziemy także w zmianie paragrafu 36, który określa skład operatu. W poprzedniej wersji zaproponowano nowe brzmienie punktów 4 i 5:
„4) mapę porównania z terenem; 5) wykazy pomierzonych lub obliczonych współrzędnych punktów szczegółów terenowych, a także szkice jednoznacznie ilustrujące rozmieszczenie tych punktów i powiązanych z nimi szczegółów terenowych;”
W najnowszej wersji dodano pkt 7 w brzmieniu: „w przypadku przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów – poświadczona za zgodność z oryginałem kopia protokołu klasyfikacyjnego oraz opisy odkrywek glebowych”.
Bez zmian pozostają natomiast regulacje dotyczące podpisów elektronicznych. Wciąż dopuszczalne będzie stosowanie podpisu zaufanego, choć tylko wtedy, „jeżeli możliwości techniczne podpisu zaufanego na to pozwalają”.
Większych zmian nie wprowadzono również w § 40, który ma przyjąć brzmienie:
„1. Modyfikacji współrzędnych punktów granicznych dokonuje się w wyniku analizy dokumentacji zasobu stanowiącej podstawę wykazywania przebiegu granic działek ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków, uzupełnionej czynnościami geodezyjnymi wykonanymi w terenie, uznanymi przez kierownika prac geodezyjnych za niezbędne do określenia współrzędnych punktów granicznych na podstawie tej dokumentacji. 2. Modyfikacji współrzędnych punktów granicznych dokonuje się, jeżeli odchyłka wyrażona przez pierwiastek z sumy kwadratów różnic między dotychczasowymi współrzędnymi punktu granicznego i współrzędnymi tego punktu uzyskanymi w wyniku czynności, o których mowa w ust. 1 jest większy niż 0,15 m. 3. W przypadku gdy odchyłka, o której mowa w ust. 2, nie przekracza 0,15 m, modyfikacja współrzędnych punktów granicznych może być dokonana z inicjatywy kierownika prac geodezyjnych w uzgodnieniu z organem prowadzącym ewidencję gruntów i budynków. 4. W przypadku braku dokumentacji, o której mowa w ust. 1, lub gdy dane w niej zawarte nie pozwalają na określenie współrzędnych punktów granicznych, współrzędne pozyskane z bazy danych ewidencji gruntów i budynków modyfikuje się w wyniku pomiaru poprzedzonego ustaleniem przebiegu granic w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy. 5. W przypadku rozgraniczenia nieruchomości, modyfikacji współrzędnych punktów granicznych dokonuje się z wyłączeniem zasad określonych w ust. 1-4”.
Z informacji dostępnych na stronie RCL wynika, że projekt przeszedł już przez etap rozpatrywania przez Komisję Prawniczą, zatem wkrótce powinien trafić na biurko ministra rozwoju do podpisu*. Przepisy wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
*Aktualizacja: 9 lipca rozporządzenie zostało podpisane przez ministra rozwoju.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|