wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-29| GIS, Software

Kto najlepiej wykorzystuje usługi WFS GUGiK?

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na aplikacje lub serwisy internetowe, które w kreatywny sposób wykorzystują usługi pobierania WFS udostępnione przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


Kto najlepiej wykorzystuje usługi WFS GUGiK?

Konkurs podzielono na dwie kategorie. W kategorii „ogólnodostępna aplikacja lub serwis internetowy” jako zwycięzcę GUGiK uznał firmę EnviroSolutions z Warszawy. Opracowała ona bezpłatną wtyczkę dla QGIS o nazwie Pobieracz Danych GUGiK, która pozwala szybko uruchamiać usługi pobierania WFS w środowisku tej otwartej aplikacji. Pobieracz można bezpłatnie zainstalować z poziomu repozytorium wtyczek QGIS.

Dodajmy, że jest to już kolejna nagroda Urzędu dla tej spółki. Wcześniej wyróżniono ją w konkursie dotyczącym najlepszych aplikacji korzystających z danych i usług GUGiK.

W kategorii „komercyjna aplikacja” zwycięzcą okazała się firma Cubic Orb z Wrocławia. Nagrodzono ją za aplikację GoKart przeznaczoną do opracowywana map geodezyjnych w środowisku CAD. Wśród wielu narzędzi program oferuje m.in. pobieranie danych przy użyciu usług WFS GUGiK.

Co można pobierać przy użyciu WFS-ów GUGiK?

Na dziś Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnia 14 usług WFS. Zapewniają one dostęp do danych: granic administracyjnych, nazw geograficznych, osnowy podstawowej, danych fotogrametrycznych (osnowa fotogrametryczna, aerotriangulacja, linie mozaikowania), a także do skorowidzów ortofotomapy, numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu oraz chmur punktów z lotniczego skanowania. By z nich skorzystać, wystarczy wpisać ich adres i uruchomić w aplikacji GIS-owej obsługującej ten popularny standard, np. QGIS czy ArcGIS.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS