Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-06-29| GIS, Software

Kto najlepiej wykorzystuje usługi WFS GUGiK?

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na aplikacje lub serwisy internetowe, które w kreatywny sposób wykorzystują usługi pobierania WFS udostępnione przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


Kto najlepiej wykorzystuje usługi WFS GUGiK?

Konkurs podzielono na dwie kategorie. W kategorii „ogólnodostępna aplikacja lub serwis internetowy” jako zwycięzcę GUGiK uznał firmę EnviroSolutions z Warszawy. Opracowała ona bezpłatną wtyczkę dla QGIS o nazwie Pobieracz Danych GUGiK, która pozwala szybko uruchamiać usługi pobierania WFS w środowisku tej otwartej aplikacji. Pobieracz można bezpłatnie zainstalować z poziomu repozytorium wtyczek QGIS.

Dodajmy, że jest to już kolejna nagroda Urzędu dla tej spółki. Wcześniej wyróżniono ją w konkursie dotyczącym najlepszych aplikacji korzystających z danych i usług GUGiK.

W kategorii „komercyjna aplikacja” zwycięzcą okazała się firma Cubic Orb z Wrocławia. Nagrodzono ją za aplikację GoKart przeznaczoną do opracowywana map geodezyjnych w środowisku CAD. Wśród wielu narzędzi program oferuje m.in. pobieranie danych przy użyciu usług WFS GUGiK.

Co można pobierać przy użyciu WFS-ów GUGiK?

Na dziś Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnia 14 usług WFS. Zapewniają one dostęp do danych: granic administracyjnych, nazw geograficznych, osnowy podstawowej, danych fotogrametrycznych (osnowa fotogrametryczna, aerotriangulacja, linie mozaikowania), a także do skorowidzów ortofotomapy, numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu oraz chmur punktów z lotniczego skanowania. By z nich skorzystać, wystarczy wpisać ich adres i uruchomić w aplikacji GIS-owej obsługującej ten popularny standard, np. QGIS czy ArcGIS.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama