START jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu START otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.
Od 2009 r. Fundacja przyznaje również w programie START wyróżnienia kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Stypendia tych osób zostaną podwyższone do kwoty 36 tys. zł. W tym roku wyróżnienia otrzymało pięcioro laureatów. Jednym z nich został Radosław Zajdel.
Radosław Zajdel jest autorem bądź współautorem artykułów naukowych publikowanych w wiodących czasopismach. Z wykorzystaniem systemu Galileo wyznaczył wartość anomalii w ruchu obrotowym Ziemi, która jest obarczona czternastokrotnie mniejszym dryftem niż taka sama wartość wyznaczona z wykorzystaniem systemu amerykańskiego GPS. Wyniki jego badań mają istotne przełożenie na rozwój różnych dyscyplin w obszarze nauk ścisłych i technicznych. Zostały też doceniane na arenie międzynarodowej. Radosław Zajdel wygłaszał referaty na licznych konferencjach: m.in. IUGG w Montrealu w Kanadzie (2019), Galileo Colloquium organizowanym przez ETH w Zurychu (2019) oraz na 21st International Workshop on Laser Ranging w Canberze w Australii (2018). Został nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, np. przez Europejską Agencję Kosmiczną na Galileo Colloquium w Walencji w 2017 r.
Przypomnijmy, że w ostatnich latach stypendium START otrzymali m.in.: Grzegorz Bury (IGiG UPWr, edycja 2020), Kamila Pawłuszek-Filipiak (IGiG UPWr, edycja 2020), Kamil Kaźmierski (IGiG UPWr, edycja 2019), Anna Kłos (WILiG WAT, 2018), Karina Wilgan (IGiG UPWr, 2017) i Krzysztof Sośnica (IGiG UPWr, 2016).