wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-04| Prawo

Kłopotliwy użytek Tp

Zasada, że dane ujawnione w EGiB powinny odzwierciedlać stan faktyczny, nie zawsze jest przez prawodawcę przestrzegana. Taką kłopotliwą „wrzutką” jest wprowadzony w 2013 r. użytek Tp przeznaczony dla gruntów wydzielonych pod budowę dróg i kolei. W czerwcowym GEODECIE pisze o nim geodeta uprawniony z wieloletnim doświadczeniem Jacek Mikulski.


Kłopotliwy użytek Tp <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Niedawno na łamach GEODETY przypadkami stosowania użytku Tp zajmowała się sędzia Magdalena Durzyńska (2/2021 i 5/2021). Ponieważ trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie ewidencji gruntów i budynków (dotychczasowe straci moc z dniem 31 lipca 2021 r. w związku ze zmianą Prawa geodezyjnego i kartograficznego), sądzę, że należy się dokładniej przyjrzeć temu użytkowi.

Powszechnie przyjmuje się, że dane ujawnione w ewidencji gruntów i budynków (EGiB) powinny odzwiercied­lać stan faktycznie istniejący na gruncie [np. pismo GGK nr KN-O.405.5.2014 z 10 września 2014 r.]. Jednak prawodawca od czasu do czasu dorzuca do przepisów ewidencyjnych takie, które kłócą się z tą zasadą. Tak było z rozporządzeniem ministrów gospodarki przestrzennej i budownictwa oraz rolnictwa i gospodarki żywnościowej z 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków [DzU nr 158 poz. 813], zgodnie z którym do zurbanizowanych terenów niezabudowanych zaliczało się grunty niezabudowane, ale przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę. Stąd pojawiło się w ewidencji oznaczenie Bp-RIIIa, które oznaczało, że grunt rolny klasy RIIIa jest przeznaczony w planie miejscowym pod zabudowę. Jednak w powszechnym odczuciu teren oznaczony symbolem Bp był terenem już wyłączonym z produkcji rolnej, niezależnie od „chwilowego” wykorzystywania pod uprawy. Pogląd ten podzielały również niektóre składy sądów administracyjnych. Jeszcze w 11 lat po uchyleniu tamtych przepisów – w zupełnie innym stanie prawnym – Naczelny Sąd Administracyjny nakazał starostwu wprowadzenie oznaczenia Bp (bez roli) na działce, która nie była zabudowana i na której nie prowadzono jakiejkolwiek inwestycji budowlanej – jako konsekwencja dawnego Bp-R [wyrok I OSK 978/11 z 27 czerwca 2012 r.]. Tak to wprowadzenie do przepisów ewidencyjnych stanu projektowanego, choć nieistniejącego, skutkowało zafałszowywaniem ewidencji, co z kolei umożliwiało omijanie przepisów ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leś­nych [DzU z 2017 r. poz. 1161 ze zm. – dalej uogril].

Niepomny tych negatywnych doświadczeń minister administracji i cyf­ryzacji zmienił w 2013 r. rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków [DzU z 2019 r. poz. 393 – dalej rozporządzenie ws. EGiB], wprowadzając nowy użytek – grunty przeznaczone pod budowę dróg publicznych lub linii kolejowych (Tp). Jest on opisany bliżej pod lp. 21 w tabeli zawartej w ust. 1 załącznika nr 6 rozporządzenia ws. EGiB...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pan Mikulski Pan Jacek Mikulski - geodeta pracujący w Urzędzie Miejskim w Gorzowie Wielkopolskim. Pan dla którego wstępny projekt podziału sporządza geodeta uprawniony na aktualnej mapie zasadniczej...
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Pan Mikulski No to jak ten Pan ma takie podejście do wstępnego projektu to już jego wynaturzeń o użytku Tp nie czytam.
 3 
 10 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS