wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-14| Geodezja, Prawo

O nakładaniu się procedur raz jeszcze

W związku z art. 73 ustawy z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną w praktyce „podziałowej” powstał problem: która regulacja dotycząca nieuregulowanych stanów prawnych gruntów zajętych pod drogi publiczne bądź pod ich poszerzenie ma zastosowanie jako pierwsza. Kolejny przypadek z praktyki w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA omawia sędzia Magdalena Durzyńska.


O nakładaniu się procedur raz jeszcze <br />
Fragment mapy podziału z zatwierdzonym przez wójta projektem podziału nieruchomości (działka nr 84/9) na trzy działki budowlane (nr 84/26, 84/27 i 84/28)
Fragment mapy podziału z zatwierdzonym przez wójta projektem podziału nieruchomości (działka nr 84/9) na trzy działki budowlane (nr 84/26, 84/27 i 84/28)
Współwłaściciele działki nr 84/9 wystąpili z wnioskiem o zatwierdzenie projektu podziału, a uprzednio o wydanie postanowienia stwierdzającego możliwość dokonania podziału ww. nieruchomości zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagos­podarowania przestrzennego (MPZP). W wyniku podziału miały powstać działki nr 84/26, nr 84/27, nr 84/28, nr 84/29, nr 84/30 (te dwie ostatnie pod poszerzenie istniejącej drogi gminnej dojazdowej – ul. Borowej) i nr 84/31 (pod poszerzenie istniejącej drogi powiatowej zbiorczej – ul. Postępu).

Przedmiotowa nieruchomość według MPZP z 2011 r. położona jest w części na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz usługi (oznaczonej w MPZP symbolem 5 M/U, minimalna powierzchnia działki budowlanej 1000 m kw. z tolerancją do 10%); w części na poszerzenie istniejącej drogi powiatowej zbiorczej, tj. ul. Postępu (3 KDZ, minimalna szerokość w liniach rozgraniczających 20-10 m zgodnie z rysunkiem planu); w części na poszerzenie istniejącej drogi gminnej dojazdowej, tj. ul. Borowej (8 KDD, minimalna szerokość w liniach rozgraniczających 8-4 m zgodnie z rysunkiem planu).

Po pozytywnym zaopiniowaniu przez gminę wstępnego projektu podziału i wydaniu postanowienia doręczonego staroście powiat złożył wniosek o zawieszenie postępowania na podstawie art. 97 § 1 pkt 4 kpa. Powołał się przy tym na złożony przez siebie wniosek do wojewody o wydanie decyzji stwierdzającej nabycie przez powiat prawa włas­ności części pierwotnej działki ewidencyjnej nr 84/9 stanowiącej pas drogowy urządzonej drogi powiatowej, w trybie art. 73 pkt 3a ustawy z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną [DzU z 1998 r. nr 133 poz. 872 ze zm., dalej jako ustawa].

Osobnym postanowieniem organ gminy odmówił zawieszenia postępowania, a następnie, po jego uprawomocnieniu, zapadła decyzja zatwierdzająca projekt podziału. Odwołanie od niej złożył do SKO powiat, zarzucając organowi I instancji, że ten nie wziął pod uwagę, iż część działki ewidencyjnej nr 84/9 stanowi pas drogowy urządzonej drogi powiatowej, a w konsekwencji pominął regulację z art. 73 pkt 3a ustawy.

• Nie było decyzji wojewody

Rozpoznając odwołanie, SKO pozytywnie zweryfikowało legitymację procesową powiatu, wskazując, że decyzja podziałowa wójta wydziela m.in. działkę przeznaczoną na poszerzenie drogi powiatowej...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS