wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-04| GNSS, Sprzęt

Po co odbiornik, który odbiera tylko sygnał L5?

Amerykańska firma oneNav zaprezentowała nietypowy odbiornik satelitarny Pure L5, który śledzi jedynie sygnał GPS L5 oraz jego odpowiedniki w systemach Galileo, BeiDou oraz QZSS.


Po co odbiornik, który odbiera tylko sygnał L5?

Jak wynika z najnowszego „Raportu Użytkowników Technologii GNSS”, zdecydowana większość odbiorników satelitarnych, które trafiają dziś na rynek, to sprzęt jednoczęstotliwościowy, który śledzi podstawowy sygnał GPS L1 oraz jego odpowiedniki w innych systemach (np. Galileo E1). Korzystanie z więcej niż jednej częstotliwości na razie stosowane jest głównie w urządzeniach profesjonalnych, choć coraz częściej pojawia się także w elektronice użytkowej (przykładem są choćby wybrane smartfony Xiaomi). W przypadku dwuczęstotliwościowego sprzętu amatorskiego zdecydowanie najczęstsza kombinacja kanałów to L1 + L5 (oraz ich odpowiedniki).

Z tego punktu widzenia sporym zaskoczeniem może być premiera odbiornika Pure L5, który w ogóle nie śledzi L1. Dlaczego firma oneNav zdecydowała się opracować taki nietypowy sensor?

Jak wyjaśniają jej przedstawiciele, zmodernizowany sygnał L5 oferuje znacznie lepsze możliwości pozycjonowania niż L1, który przecież wprowadzono do użytku jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Zaletą L5 jest chociażby większa odporność na zakłócanie oraz lepsza dokładność pozycjonowania. Dziś jednak L5 jest wykorzystywany tylko wspólnie z L1, przy czym najpierw pomiar inicjalizowany jest na tym drugim kanale. Bazowanie wyłącznie na L5 pozwala zatem w pełni wykorzystać potencjał tego nowoczesnego sygnału – twierdzą specjaliści z oneNav.

Zrezygnowanie z odbioru L1 przynosi zresztą więcej korzyści, a mianowicie zmniejszenie nawet o połowę wymiarów sensora oraz jego ceny i zużycia energii. Sprawia to, że Pure L5 jest idealnym rozwiązaniem w takich zastosowaniach jak np. smartfony, internet rzeczy (IoT), powiadamianie ratunkowe czy śledzenie majątku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS