wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-26| GNSS

W Raporcie GNSS o popularyzacji odbiorników wieloczęstotliwościowych

Jakie są najnowsze trendy w rozwoju nawigacji satelitarnej? Wyczerpującą analizę na ten temat znajdziemy w najnowszej, trzeciej edycji Raportu Użytkowników Technologii GNSS opracowanej przez Europejską Agencję ds. GNSS (GSA).


W Raporcie GNSS o popularyzacji odbiorników wieloczęstotliwościowych
W Raporcie GNSS o popularyzacji odbiorników wieloczęstotliwościowych <br />
Liczba dostępnych satelitów GNSS
Liczba dostępnych satelitów GNSS

Wiele konstelacji – standard, wiele częstotliwości – wkrótce również

Już tylko niecała 1/4 użytkowanych dziś odbiorników satelitarnych korzysta wyłącznie z amerykańskiego systemu GPS – wyliczono w raporcie. Z kolei nieco ponad połowa odbiera już wszystkie cztery globalne konstelacje, tj. GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou. Razem składają się one już z ponad 100 satelitów!

Z danych zebranych przez autorów raportu wynika ponadto, że 1/4 użytkowanych odbiorników GNSS to sprzęt przynajmniej dwuczęstotliwościowy. Poza odbieraniem standardowego kanału GPS L1 najpopularniejsze sygnały to GPS L2 oraz Galileo E5.

Jasno pokazuje to, że przemysł GNSS wyraźnie zmierza w kierunku szerszego wykorzystania wielu częstotliwości sygnałów nawigacyjnych. Dotychczas odbiorniki wieloczęstotliwościowe wykorzystywane były głównie w profesjonalnych rozwiązaniach, teraz coraz częściej integrowane są również w sprzęcie konsumenckim, i to bez znaczącego podnoszenia jego ceny czy zużycia energii. Pozwala to nie tylko osiągnąć wyraźnie wyższą dokładność pomiaru, ale także oferuje lepszą odporność na zakłócanie.

Nie tylko 5G, czyli co kręci branżę GNSS

W raporcie opisano wiele innych innowacji, jakie pojawiają się na rynku GNSS. Wśród nich szczególną uwagę zwrócono na telefonię komórkową piątej generacji. Jak wyjaśniają autorzy publikacji, sieci 5G znajdują zastosowanie nie tylko w szybkiej wymianie dużych ilości danych, ale mogą również wspomagać wyznaczanie pozycji z submetrową dokładnością.

Inne ważne trendy, jakie opisano w raporcie, to m.in.: rozbudowa satelitarnych systemów SBAS (np. europejskiego EGNOS), obniżanie zużycia energii przez odbiorniki, rozwój anten satelitarnych czy ochrona przed zakłócaniem i spoofingiem sygnałów nawigacyjnych.

Co z rozwiązaniami profesjonalnymi?

Oddzielny rozdział poświęcono profesjonalnym odbiornikom GNSS. Podkreślono, że w tej kategorii sprzętu obsługa wielu konstelacji i częstotliwości jest już w zasadzie standardem. Popularnym trendem jest również integracja tych instrumentów z jednostkami IMU, np. w celu kompensacji wychylenia tyczki.

Uwagę zwrócono ponadto na coraz powszechniejsze wykorzystanie techniki PPP-RTK. Oferuje ona centymetrową dokładność pomiaru bez konieczności budowy gęstej sieci stacji referencyjnych (jak w RTK) i bez długiego oczekiwania na rozpoczęcie precyzyjnego pomiaru (jak w PPP).

Odnotowano także, że precyzyjne odbiorniki GNSS znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie branż. Grono ich użytkowników szczególnie szybko rośnie w rolnictwie.

III Raport Użytkowników Technologii GNSS można bezpłatnie pobrać ze strony GSA

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS