wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-24| Geodezja, Prawo

Nowość na egzaminie na uprawnienia

Podczas drugiej tegorocznej sesji egzaminacyjnej kandydaci na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii po raz pierwszy pisali część szczegółową egzaminu z zastosowaniem techniki komputerowej.


Nowość na egzaminie na uprawnienia <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

W sesji, która odbyła się w dniach 18-21 maja, uczestniczyły łącznie 64 osoby, spośród których uprawnienia zdobyło 41 zdających. 6 osób odpadło na części testowej, 12 – szczegółowej, a 5 – na ustnej.

Przypomnijmy, że część szczegółowa egzaminu składa się z 3 pytań opisowych bezpośrednio dotyczących zakresu uprawnień, o które stara się kandydat. Zdawanie tego etapu z wykorzystaniem techniki komputerowej wprowadziło rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, które obowiązuje od 30 września ubiegłego roku. Wcześniej, tj. od 2019 r., na komputerach zdawano jedynie część ogólną, składającą się z 60 pytań testowych.

Podczas zeszłotygodniowej sesji z 58 osób, które przystąpiły do części szczegółowej, 46 zdawało ją przy użyciu techniki komputerowej. Wynik pozytywny uzyskało 37 osób.

Dlaczego pozostali zdawali tę część tradycyjnie, czyli na papierowym arkuszu? Jak wyjaśnia GUGiK, 18 maja odbył się ostatni egzamin organizowany na podstawie rozporządzenia z 20 września 2019 r. Natomiast egzamin dzień później był pierwszym, który zorganizowano w ramach postępowania kwalifikacyjnego wszczętego już po wejściu w życie rozporządzenia z 28 lipca 2020 r.

Kolejna sesja egzaminacyjna odbędzie się w dniach 15-18 czerwca.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wow... XXI wiek nadchodzi...strzyżcie się:)
 1 
odpowiedz zgłoś
bzdura jestem osobą niepełnosprawną , używam do pisania tylko jednej ręki i to nie za bardzo szybko. To znaczy że już do egzaminu nie mam co podchodzić?
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: bzdura No ale jak możesz trzymać długopis lewą ręką to chyba tym bardziej potrafisz stukać lewym palcem?
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: bzdura Liczy się czas tego stukania. Możesz też pobiec w sprincie z jedną nogą. Czas będzie taki sam ?
zgłoś
odp: odp: bzdura Czyli, że szybciej będziesz pisać niż stukać? Akurat zakładając nawet częściowy brak palcy lewej ręki stukanie wydaje się prostsze niż pisanie
 4 
 1 
zgłoś
odp: odp: bzdura Skup się, na klawiaturze pisze się dwoma rękami. Długopisem pisze się jedną ręką. Napisz następny komentarz używając jednej ręki i dwóch rąk i porównaj sobie czas.
 2 
 6 
zgłoś
odp: odp: bzdura Nie zapomnij o literkach ę ą ś ć ź ż ł ó oraz klawiaturze innej niż programisty. Mają takie zainstalowane w GUGiKu ? Technika komputerowa GUGiK spełnia WCAG ?
 1 
zgłoś
proponuję , aby członkowie komisji pokazali, jak oni potrafią klikać na klawiaturze. Wyobrażam sobie bowiem, że część naszych kolegów i koleżanek będzie miała problem z szybkim pisaniem na klawiaturze.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: proponuję To może od razu zaproponujmy, żeby z komisji wywalić wszystkich, którzy będą pisali w tempie poniżej 300 znaków na minutę przy bezwzrokowym pisaniu. A co?! nie ma co sobie żałować! Jak hejtować to na całego. Wiem! i jeszcze nie dopuszczać do egzaminu ludzi, którzy takiego warunku nie spełnią! albo w ogóle wydać dożywotni zakaz ubiegania się o uprawnienia! I jeszcze dopiszmy do tej listy rudych, bo fałszywi... i jeszcze łysych, bo nie wiadomo czy nie byli rudzi...
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS