wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-30| Geodezja, Prawo

Nowe rozporządzenie ws. PZGiK opublikowane. Cyfrowy zasób teoretycznie od 2023 roku

Rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zacznie obowiązywać 31 maja. Akt ten został właśnie opublikowany w Dzienniku Ustaw (poz. 820).


Nowe rozporządzenie ws. PZGiK opublikowane. Cyfrowy zasób teoretycznie od 2023 roku

Jedną z kluczowych zmian, jaką przewiduje to rozporządzenie, jest wprowadzenie obowiązku przetworzenia materiałów PZGiK do postaci cyfrowej do końca 2022 roku. Przypomnijmy, że akt o tej samej nazwie obowiązujący od 2013 roku zakładał, że cel ten zostanie osiągnięty do końca ubiegłego roku.

Nowe rozporządzenie przewiduje ponadto kilka innych zmian, które mają przyspieszyć informatyzację zasobu. To m.in.:

 • wprowadzenie postaci elektronicznej materiałów jako podstawy funkcjonowania PZGiK (ewentualne materiały tradycyjne wpływające do zasobu będą musiały być niezwłocznie przetwarzane do postaci elektronicznej);
 • wprowadzenie usług sieciowych i portali internetowych jako podstawowej formy udostępniania materiałów zasobu;
 • wprowadzenie wzorów klauzul urzędowych uwzględniających elektroniczną postać udostępnianych materiałów zasobu i możliwość potwierdzenia ich autentyczności;
 • likwidację obowiązku składania wniosków o udostępnianie znacznej części materiałów zasobu, które zgodnie z Pgik są zwolnione z opłat.

W rozporządzeniu określono ponadto sposoby pozyskiwania materiałów zasobu w wyniku:

 • realizacji prac geodezyjnych lub prac kartograficznych;
 • działań organu odpowiedzialnego za prowadzenie zasobu (rozumie się przez to działania określone w dotychczasowych przepisach jako „współdziałanie i współpraca organów odpowiedzialnych za prowadzenie zasobu oraz współdziałania tych organów z innymi podmiotami realizującymi zadania publiczne” oraz przyjęcia darowizny).

W akcie tym wprowadzono także regulacje dotyczące postępowania z wyłączonymi kopiami materiałów zasobu, w przypadku gdy organ dysponuje większą liczbą egzemplarzy takiego materiału, a do archiwum państwowego jest przekazywany wyłącznie jeden egzemplarz.

Nowe rozporządzenia na półmetku

Akt ten jest częścią pakietu 14 nowych rozporządzeń wprowadzanych w ramach zeszłorocznej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Dotychczas w życie weszły rozporządzenia: fotogrametryczne i nowe standardy, a także w sprawie uprawnień zawodowych i PRNG oraz dwa określające nowe wzory formularzy.

Najbardziej zaawansowane prace legislacyjne toczą się teraz nad rozporządzeniem ws. osnów (zakończyły się już jego konsultacje). Wkrótce powinniśmy także poznać projekty aktów ws. Państwowego rejestru granic (PRG) oraz ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Po nich przyjdzie czas na przepisy w zakresie: GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej, baz BDOT10k i BDOO oraz ewidencji miejscowości ulic i adresów.

Zgodnie z zapisami zeszłorocznej nowelizacji Pgik wszystkie te akty powinny wejść w życie do 31 lipca br.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Terminy są dla interesantów, klientów czy innych pętających się po urzędach. A urzędnik ma terminy głęboko w ... sercu. Przecież nie będzie zostawał po godzinach, aby cyfryzować jakiś tam zasób.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Terminy są A ty mądralo zostajesz za darmo po godzinach aby pracować?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Terminy są Kto powiedział że za darmo, przecież GGK najlepszy z szefów określił termin, zaplanował i na pewno przygotował budżet na prace nad rozporządzeniami. Nigdy nie mieliśmy takiego dobrego GGK, z całą pewnością się wyrobi w czasie, jakości i budżecie. No i absolutnie zrobi wszystko zgodnie z prawem, jak zawsze. Przecież to jest miara sukcesu.
 1 
zgłoś
odp: odp: Terminy są Oczywiście. Za każdym razem kiedy kiedy muszę poprawić operat zakwestionowany przez WERYFIKATORA (bo on tak czyta przepis) to robię to ZA DARMO, bo mógłbym w tym czasie zrobić następny.
 2 
 2 
zgłoś
odp: Terminy są Urząd wcześniej czy później zdemoralizuje każdego.
odpowiedz zgłoś
A świstak siedzi .... A ludzie w gugik pod presją i w stresie wycinają, wyrzynają, wyrzucają, zmieniaja bo ma być MNIEJ STRON, DUŻO ZMIAN i MA BYĆ INACZEJ.
 3 
odpowiedz zgłoś
Realisto Zgadzam się w 100 %,z tym, że ludzie zaczną szczuć nas psami a wiele osób już jest agresywna na słowo geodeta, gdzie kilkanaście lat temu zawód budził szacunek i respekt, ale nie ma się co dziwić rozporządzenia i ustawy to Gnioty, a firmę może prowadzić każdy, bez wiedzy i umiejętności, wystarczy dziadek z pieczątka
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Realisto tak tak budził szacunek. Wcale nikt mnie nigdy z widłami nie gonił przez pole. 20 lat temu. Mhm
 2 
odpowiedz zgłoś
Bardzo dobry tytuł "teoretycznie" od 2023 roku. Ciekawe czy termin ten wynika bardziej z chęci wykazania się czy rzeczywistej diagnozy stanu w powiatach. Jeśli z inwentaryzacji stanu w powiatach to chętnie dowiedziałbym się dlaczego wciąż w wielu powiatach prowadzone są kontrole pod kątem zbadania stanu cyfryzacji. Bo tzw. kupy to się nie trzyma. No i sądzę, że skoro taki termin to rząd znalazł środki aby dać powiatom na cyfryzację zasobów. Każdy kto zna realia (nie w miastach dużych z innymi budżetami) wie jak rzeczywistość kwiczy wobec takich wirtualnych terminów.
 4 
odpowiedz zgłoś
Realisto! Jak masz problem z GGK to się z nim umów na piwo, albo na solo i sobie wyjaśnijcie. Twoje urazy do GGK to nie powód aby tak źle mówić o standardach. To bardzo dobre rozporządzenie, a par. 31 też jest dobry i nie powinno się go zmieniać. Środowisko to bardzo docenia, brawo GGK. Rozporządzenie ws. pzgik jest też super. Wreszcie wszystko będzie się odbywać jasno i bez zbędnego komplikowania.
 19 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Realisto! Proszę sobie nie uzurpować prawa do przedstawiania moich ocen. Nie upoważniałem Pana do tego. Żadnych komunkatów w poruszonym przez Pana temacie nie wydawałem.Teraz zresztą jestem na majówce i jedyne co doceniam to święty spokój i dobra pogoda.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Realisto! Standardy są zdecydowanie gorsze niż te co były i to w wielu kwestiach. Rozporządzenie o PZGIK to fikcja bo termin nie zostal poparty rzeczywistą oceną skutków jego wprowadzenia. A na inne rozporządzenia już zabrakło czasu. Przyzwoite prowadzenie procesu legislacyjnego wymaga co najmniej po 2 tyg. na uzgodnienia wewnatrzresortowe, międzyresortowe, społeczne i to pod warunkiem że równolegle nie będzie tych projektów kilka. Do tego rozpatrzenie uwag i spotkania ze zgłaszającymi aby wyjaśnić i uzgodnić stanowiska. Jest jeszcze komisja wspólną rządu i samorządu oraz rząd. Więc aby dotrzymać terminów konsultacje i rozpatrywanie uwag będzie FIKCJĄ. Do tego z projektów usunięte zostanie wszystko co nowoczesne, co zapewnia postęp, harmonizacje i interoperacyjność bo jest dla ggk za skomplikowane i lepiej przenieść to na FIKCYJNE zarządzenia nie mające żadnego znaczenia formalnego. Panie ggk i po co było robienie tego całego bałaganu ? Ambicje ? Trudno mi znaleźć odpowiedź.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Realisto! Po co? To juz nikt nie pamięta, że nowelizacja miała jeden główny cel. Dostosowanie prawa do oprogramowania sprzedawanego przez firmę GGK? A drugim było maksymalne ułatwienie dla załadowania państwowych baz danych przestrzennych dowolnymi danymi, po to żeby można było do końca 2023 roku zaczać cokolwiek wyświetlac na monitorach w starostwach. Stąd działania w kierunku "ułatwiania i upraszczania". Nikt jak GGK nie działa ostatnio tak destrukcyjnie na to co stanowi o sensie branży, na mechanizmu ochrony jakości i wiarygodności danych. Bo nieważne jakie będą dane, ważne, że będą przechowywane iudostępniane cyfrowo. Bo koniec końców chodzi o jedno. Kasa dla lobby informatycznego i geoinformatycznego!!!
 1 
 8 
zgłoś
odp: odp: Realisto! do *** - Grażyna wstawaj z**** się!
 2 
zgłoś
odp: powiatowy Chłopie coś ty brał, że takie rzeczy opowiadasz. Ty naprawdę jesteś powiatowy? No chyba, że nie zrozumiałem sarkazmu ;)
 1 
odpowiedz zgłoś
Rozporządzenie o EGiB na spokojnie, bez chaosu Proszę, nie powtarzajmy błędów rozporządzenia w sprawie standardów (wydano nowe i już na wideokonferencji GGK widać było, że to prowizorka). Jeśli trzeba będzie trzeci raz modernizować te same obręby, bo minister uczy się dopiero definicji budynku, konturu budynku, użytku Br itd., to bez obstawy policji i kamizelek kuloodpornych nie ma czego szukać w terenie. Ludzie (właściciele nieruchomości) mają już serdecznie dość geodetów. EGiB to nie to samo co standardy dla geodetów.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Rozporządzenie o EGiB na spokojnie, bez chaosu Ale to nie chodzi o pośpiech. Chodzi o interesy. I tutaj nie ma żadnych kompromisów. Jeśli trzeba będzie zrobić bałagan i ten wpomniany chaos, bo inaczej nie da się zrealizować zamierzeń GGK (jak wiemy nie dotyczą one rzetelnej ewidencji gruntów a wdrożenia technologii informatycznych) to się ten bałagan zrobi. Zrobi się pod hasłem cyfryzacji państwa, ułatwień dla procesu inwestycyjnego i pod hasłem udoskonalania i tak już doskonałej ewidencji. Przecież od dawna widać, że cały rząd funkcjonuje według mentalności złomiarza który kradnąc kabel zasilający sterownię zwrotnic kolejowych, po to żeby zarobić 50 pln na skupie, naraża życie setek ludzi i majątek idący w setki milionów.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: Rozporządzenie o EGiB na spokojnie, bez chaosu Realisto, skoro utworzenie rozporządzenia o standardach z poprawkami zajmuje powiedzmy 3 miesiące to Twoje nawoływania oznaczają że na brakujące rozporządzenia będziemy czekali 2 lata. Obowiązek wydania rozporządzeń nie istnieje od wczoraj więc to nie jest dyskusja o zamierzeniach lecz o wykonanej w tym zakresie przez GGK pracy. Zabawy w jakieś pseudouslugi nie powodują przesunięć terminu który na poziomie ustawy został przez GGK ustalony
 5 
odpowiedz zgłoś
Tik tak, panie GGK. 11 dni na każdy akt.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS