|2021-04-30|
Geodezja, Prawo
Nowe rozporządzenie ws. PZGiK opublikowane. Cyfrowy zasób teoretycznie od 2023 roku
Rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zacznie obowiązywać 31 maja. Akt ten został właśnie opublikowany w Dzienniku Ustaw (poz. 820).
Jedną z kluczowych zmian, jaką przewiduje to rozporządzenie, jest wprowadzenie obowiązku przetworzenia materiałów PZGiK do postaci cyfrowej do końca 2022 roku. Przypomnijmy, że akt o tej samej nazwie obowiązujący od 2013 roku zakładał, że cel ten zostanie osiągnięty do końca ubiegłego roku.
Nowe rozporządzenie przewiduje ponadto kilka innych zmian, które mają przyspieszyć informatyzację zasobu. To m.in.:
- wprowadzenie postaci elektronicznej materiałów jako podstawy funkcjonowania PZGiK (ewentualne materiały tradycyjne wpływające do zasobu będą musiały być niezwłocznie przetwarzane do postaci elektronicznej);
- wprowadzenie usług sieciowych i portali internetowych jako podstawowej formy udostępniania materiałów zasobu;
- wprowadzenie wzorów klauzul urzędowych uwzględniających elektroniczną postać udostępnianych materiałów zasobu i możliwość potwierdzenia ich autentyczności;
- likwidację obowiązku składania wniosków o udostępnianie znacznej części materiałów zasobu, które zgodnie z Pgik są zwolnione z opłat.
W rozporządzeniu określono ponadto sposoby pozyskiwania materiałów zasobu w wyniku:
- realizacji prac geodezyjnych lub prac kartograficznych;
- działań organu odpowiedzialnego za prowadzenie zasobu (rozumie się przez to działania określone w dotychczasowych przepisach jako „współdziałanie i współpraca organów odpowiedzialnych za prowadzenie zasobu oraz współdziałania tych organów z innymi podmiotami realizującymi zadania publiczne” oraz przyjęcia darowizny).
W akcie tym wprowadzono także regulacje dotyczące postępowania z wyłączonymi kopiami materiałów zasobu, w przypadku gdy organ dysponuje większą liczbą egzemplarzy takiego materiału, a do archiwum państwowego jest przekazywany wyłącznie jeden egzemplarz.
Nowe rozporządzenia na półmetku
Akt ten jest częścią pakietu 14 nowych rozporządzeń wprowadzanych w ramach zeszłorocznej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Dotychczas w życie weszły rozporządzenia: fotogrametryczne i nowe standardy, a także w sprawie uprawnień zawodowych i PRNG oraz dwa określające nowe wzory formularzy.
Najbardziej zaawansowane prace legislacyjne toczą się teraz nad rozporządzeniem ws. osnów (zakończyły się już jego konsultacje). Wkrótce powinniśmy także poznać projekty aktów ws. Państwowego rejestru granic (PRG) oraz ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Po nich przyjdzie czas na przepisy w zakresie: GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej, baz BDOT10k i BDOO oraz ewidencji miejscowości ulic i adresów.
Zgodnie z zapisami zeszłorocznej nowelizacji Pgik wszystkie te akty powinny wejść w życie do 31 lipca br.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|