Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-27| Geodezja, Teledetekcja, Ludzie

Zmarł prof. Romuald Kaczyński

26 kwietnia w wieku 81 lat zmarł profesor Romuald Kaczyński – znany i ceniony w świecie naukowiec i nauczyciel, wybitny specjalista z zakresu fotogrametrii, pracownik Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej.


Zmarł prof. Romuald Kaczyński

Romuald Kaczyński urodził się w roku 1940. Zaraz po ukończeniu studiów w 1967 roku pracował w jednostce wojskowej w Komorowie jako topograf-fotogrametra. Od 1970 roku zatrudniony na stanowisku starszego inżyniera fotogrametry w WAT. W okresie 1974-1976 był słuchaczem studiów doktoranckich. Rozprawę doktorską obronił 19 marca 1977 roku na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, następnie podjął pracę w Instytucie Geodezji i Kartografii jako adiunkt i zarazem kierownik Pracowni Pozyskiwania, Przetwarzania Danych i Reprodukcji. Kierował wieloma projektami w Polsce (TELERADAR, TELEFOTO, TELEGEO) oraz był wykonawcą prac zagranicznych (w Algierii, Czechosłowacji, na Kubie, na Węgrzech, w NRD, Mongolii i Wietnamie). W latach 1978-1986 wielokrotnie współpracował z Laboratorium Aeromietodov w Leningradzie, Instytutem Badań Kosmicznych i Instytutem Geografii Akademii Nauk ZSRR oraz w GOSCENTR Priroda w Moskwie. Był ekspertem ds. fotogrametrii w Survey of Vietnam, po czym kierował Zakładem Fotogrametrii w OPOLiS-IGiK w Warszawie.

W okresie 1988-1991 pracował jako ekspert ONZ ds. cyfrowego przetwarzania obrazów satelitarnych i fotogrametrii analitycznej, a także jako organizator Narodowego Centrum Teledetekcji w Etiopii. W latach 1991-1993 zajmował się programowaniem oraz metodami przetwarzania zobrazowań cyfrowych w ramach współpracy z FAO Remote Sensing Center w Rzymie, Uniwersytetem Liège w Belgii, firmą Carl Zeiss i Uniwersytetem Bundeswhery w Niemczech, a także z GISDATA z Europejskiej Fundacji Narodowej. Był ekspertem ONZ w Modern Cartographic Center (Survey of India).

W kwietniu 1993 roku na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych, a w grudniu tego samego roku objął stanowisko docenta oraz kierownika Zakładu Fotogrametrii w IGiK. Od lipca 1999 roku pracował na stanowisku profesora IGiK.

Współpracował m.in. z firmami Geosystems z Monachium, International Imaging Systems z Kalifornii, Intergraph w Alabamie, a także z Chinese Academy of Surveying and Mapping w Pekinie, Remote Sensing Information Ltd. oraz EOSAT w Nairobi czy z Instytutem Fotogrametrii Politechniki w Lozannie, gdzie zajmował się systemami fotogrametrii cyfrowej PHODIS Zeiss i SocetSet Helava.

Zajęcia w WAT prowadził od 1996 roku. W roku 2002 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych, a w 2005 został zatrudniony w WAT na stanowisku profesora zwyczajnego.

Autor i współautor 7 książek, podręczników akademickich i ponad 100 publikacji z zakresu fotogrametrii i teledetekcji w fachowych czasopismach krajowych i zagranicznych, wielu map satelitarnych w skalach od 1:2000 do 1:50 000 dla różnych rejonów świata, wyprodukowanych także na podstawie technologii opracowanych pod jego kierunkiem w Zakładzie Fotogrametrii oraz Ethiopian Mapping Authority, Survey of India czy w Instytucie Fazo w Tadżykistanie. Ceniony recenzent w międzynarodowych i krajowych czasopismach naukowych (Geodesy and Cartography Taylor & Francis, Measurement Elsevier).

Na XVIII Kongresie ISPRS, który odbył się w 1996 roku w Wiedniu, otrzymał prestiżową międzynarodową Nagrodę im. Eduarda Doleżala „In recognition of great success in topographic and thematic mapping using aerial and satellite data”.

Był cenionym promotorem wielu prac dyplomowych. Wypromował pięciu doktorów, był wielokrotnym recenzentem rozpraw doktorskich, procedur habilitacyjnych i postępowań o tytuł naukowy.

Za swoją pracę naukową był wyróżniany nagrodami ministra, nagrodami rektorskimi i wieloma innymi wyróżnieniami.

Kierował lub był głównym wykonawcą w ponad 12 projektach badawczych finansowanych ze środków KBN oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także z funduszy Komisji Europejskiej i Banku Światowego oraz agencji ONZ UNDP.

Był człowiekiem o otwartym światopoglądzie. Jego zainteresowania naukowe były ukierunkowane na fotogrametrię cyfrową, którą tak wytrwale wprowadzał w naszym kraju. Jego hobby, czyli fotografia podwodna, której był prekursorem w Polsce, pokrywało się również z zainteresowaniami naukowymi. Radość i odprężenie dawały mu podróże i aktywne spędzanie czasu, np. nurkowanie w ulubionym Morzu Czerwonym czy jazda na nartach w Alpach. Wszędzie dał się poznać z jak najlepszej strony, a cechy Jego charakteru takie jak solidność, właściwe podejście do powierzanych sobie obowiązków, odpowiedzialność i szczerość oraz otwarcie na drugiego człowieka i pogoda ducha sprawiły, że był lubiany i szanowany w swoim środowisku. Miał niekonwencjonalne poczucie humoru, które do dzisiaj jest pamiętane i wspominane przez współpracowników oraz studentów.

Profesor Romuald Kaczyński 26 kwietnia 2021 roku odszedł na wieczną wartę, spełniony zawodowo i rodzinnie.

Mimo choroby, z którą walczył i się nie poddawał, jeszcze nie dalej jak tydzień temu prowadził zajęcia ze studentami. Jego mądrości życiowe pozostaną z nami na długo, a pamięć o naszym Profesorze będzie z nami na zawsze.

AKTUALIZACJA: Pogrzeb odbędzie się w środę 5 maja o godz. 12.00 w kościele św. Marii Magdaleny naprzeciwko cmentarza na Wawrzyszewie - ul. Wólczyńska 64 Warszawa, na ktorym znajduje się grób rodzinny.

Michał Kędzierski (Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS