wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-22| GNSS

Zakłócanie sygnałów GNSS na Ukrainie coraz częstsze i bardziej dokuczliwe

Obserwatorzy OBWE przebywający na wschodzie Ukrainy raportują o coraz częstszych przypadkach zakłócania sygnałów nawigacji satelitarnej w tym regionie.


Zakłócanie sygnałów GNSS na Ukrainie coraz częstsze i bardziej dokuczliwe

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie otrzymała zadanie prowadzenia na Ukrainie tzw. misji specjalnego monitoringu (SMM). Jest to związane z coraz bardziej napiętą sytuacją w tym spornym regionie, wokół którego Rosja gromadzi ostatnio pokaźny arsenał wojskowy.

Elementem misji SMM jest m.in. prowadzenie rozpoznawczych nalotów dronem dalekiego zasięgu. Z raportów OBWE wynika jednak, że zakłócanie sygnałów GNSS coraz częściej uniemożliwia start tych maszyn. Pierwszy taki przypadek odnotowano 6 kwietnia. W raporcie spisanym dzień później czytamy, że w ostatnich dwóch miesiącach zakłócanie sygnałów odnotowano podczas blisko 2/3 misji rozpoznawczych, z czego w 3/4 przypadków przynajmniej dwukrotnie w trakcie jednego lotu. Kolejne raporty (w tym najnowszy z 21 kwietnia) donoszą o następnych incydentach.

Doniesienia OBWE nie wskazują wprost, która strona konfliktu stoi za zakłócaniem. Organizacja podkreśla, że i Rosja, i Ukraina zobowiązały się nie stosować tego typu broni. Podejrzenia padają jednak głównie na stronę rosyjską, bo – jak już wielokrotnie donosiły media – to ona często sięga po te środki. Tak było chociażby w przypadku manewrów NATO z 2018 roku. W ich trakcie użytkownicy cywilni (w tym geodeci czy piloci) doświadczyli poważnych problemów w korzystaniu z nawigacji satelitarnej na obszarze Laponii.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
uuu i tak samo ruskie robili w Smoleńsku
odpowiedz zgłoś
  Stabilizujcie osnowę póki komuś się lokalna zabawa nie znudzi.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS