wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-22| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo

O nowym prawie, danych i usługach na spotkaniu SGiK

Ze statystyk GUGiK wynika, że w ostatnim czasie cyfryzacja geodezji wyraźnie przyspieszyła. By to tempo nie spadało, w planach na najbliższe miesiące są kolejne zmiany przepisów, e-usługi oraz systematyczne aktualizowanie danych PZGiK. O szczegółach dyskutowano na wczorajszym (21 kwietnia) spotkaniu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.


O nowym prawie, danych i usługach na spotkaniu SGiK
O nowym prawie, danych i usługach na spotkaniu SGiK
O nowym prawie, danych i usługach na spotkaniu SGiK

Tarcza Prawna dla geodety i inwestora

Bodaj najważniejszą informacją, jaka padła na tej wideokonferencji, była zapowiedź nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego w ramach rządowego projektu tzw. Tarczy Prawnej. Szczegółów szykowanych zmian nie podano. Wiceminister rozwoju Anna Kornecka wyjaśniła natomiast, że będą one kolejnym krokiem w upraszczaniu i cyfryzacji geodezyjnych procedur urzędowych.

Tarcza ma zresztą wychodzić daleko poza geodezję i wprowadzić analogiczne ułatwienia również w przepisach związanych z procesem inwestycyjnym, w tym z budownictwem czy planowaniem przestrzennym. Konsultacje projektu powinny ruszyć w maju.

Nowe rozporządzenia: 6 gotowych, 8 w drodze

Nim jednak wejdzie w życie Tarcza Prawna, czekają nas nowe rozporządzenia wykonawcze do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Stan prac nad tymi aktami przedstawił główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. I tak, w życie weszło już 6 z planowanych 14 rozporządzeń, tj. w sprawie:

 • baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT,
 • wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych…,
 • uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii,
 • wniosków o udostępnienie materiałów PZGiK, licencji i DOO…,
 • standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych…
 • Państwowego rejestru nazw geograficznych.

Na finiszu procesu legislacyjnego jest rozporządzenie ws. PZGiK. Zostało ono już popisane przez ministra rozwoju, a w Dzienniku Ustaw powinno się ukazać najpóźniej 30 kwietnia – w życie wejdzie zatem do końca maja. Jak zapowiedział GGK, w przyszłym miesiącu GUGiK zorganizuje wideokonferencję, w trakcie której przybliży zakres tych zmian.

Zaawansowane są także prace nad rozporządzeniem ws. osnów. Zakończyły się już jego konsultacje, a dziś ma się nim zająć Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Cała branża geodezyjna z niecierpliwością czeka na nowe rozporządzenie ws. EGiB. GUGiK kończy już prace nad tym projektem i wkrótce ruszą jego konsultacje wewnątrzresortowe. Kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne.

Następne w kolejce jest rozporządzenie ws. Państwowego rejestru granic (PRG). Po nim przyjdzie czas także na przepisy w zakresie: GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej, baz BDOT10k i BDOO oraz ewidencji miejscowości ulic i adresów. Zgodnie z zapisami zeszłorocznej nowelizacji Pgik wszystkie te akty powinny wejść w życie do 31 lipca br. Na spotkaniu SGiK Waldemar Izdebski zapewnił, że termin ten na pewno zostanie dotrzymany.

Pozytywne skutki nowych regulacji

Statystyki zbierane przez GUGiK pokazują, że nowelizacja Pgik wraz z nowymi standardami geodezyjnymi przynoszą widoczne pozytywne efekty w działaniu powiatowej geodezji. Systematycznie rośnie np. wykorzystanie operatu elektronicznego – w skali kraju już 37% dokumentów składanych jest w tej formie. GGK przypomniał jednocześnie, że nowe standardy wprowadziły obowiązek stosowania e-operatu przez wykonawców, a jego wersja papierowa jest dopuszczana tylko jako wyjątek, i to jedynie do końca tego roku. Podkreślił jednocześnie, że już dziś wszystkie PODGiK-i muszą przyjmować tego typu dokumenty.

Poprawę widać także w tempie weryfikacji. Porównując dane z IV kwartału ub.r. oraz I kwartału br., skrócenie tych terminów zanotowano w 14 województwach. Już w 10 regionach średnie opóźnienie względem regulacji ustawowych wynosi nie więcej niż 3 dni. Tymczasem w poprzednich statystykach żadne województwo nie spełniało tego kryterium.

Inne statystyki pokazują, że geodeci polubili oświadczanie o pozytywnym wyniku weryfikacji, które na mapach do celów projektowych oraz z inwentaryzacji powykonawczej może zastępować urzędową klauzulę. Jest ono stosowane już w 85% opracowań.

Wyraźnie postępuje wdrażanie nowego układu wysokościowego. Z obowiązku tego wywiązało się już 58% powiatów, a zdecydowana większość pozostałych deklaruje, że dokona tego w ustawowym terminie, a więc do końca 2023 r. Postęp widać także w naradach koordynacyjnych. Obecnie już 45% powiatów w pełni zinformatyzowało ten proces.

Z danych zebranych przez GUGiK wynika ponadto, że nowelizacja Pgik nie pogorszyła przychodów powiatów z tytułu udostępniania PZGiK, a w wielu przypadkach wpływy te wzrosły o kilka-kilkanaście procent.

Czas na powiatowe WFS-y

GGK sporo miejsca poświęcił udostępnianiu danych EGiB przez powiaty. Od ubiegłorocznej nowelizacji Pgik część tej bazy jest dostępna bezpłatnie, sęk w tym, że w niektórych starostwach ich pozyskanie wymaga złożenia wniosku.

GGK zachęcił geodetów powiatowych, by ułatwić pobieranie tych danych, udostępniając usługę WFS. Jak wynika z Ewidencji zbiorów i usług GUGiK, rozwiązanie takie przygotowała na razie mniej niż połowa starostw. GGK namawiał zatem geodetów powiatowych, by naciskali swoich dostawców oprogramowania do wystawienia takiej usługi.

Podczas Spotkania SGiK Waldemar Izdebski poinformował ponadto, że wkrótce w ramach EGiB bezpłatnie dostępne mają być również dane dotyczące punktów granicznych. Krok ten ma przede wszystkim ułatwić przygotowanie inwestycji. Zmiana ma zostać wprowadzona we wspomnianej wcześniej Tarczy Prawnej.

Otwierania i aktualizowania danych ciąg dalszy

Skoro o rządowej Tarczy Prawnej mowa, pakiet ten ma także uwolnić ostatni płatny zbiór centralnej części PZGiK, czyli zdjęcia lotnicze. GGK poinformował ponadto, że rozważa wprowadzenie zmian, które ułatwią dostęp do usług ASG-EUPOS.

Co do już uwolnionych zbiorów PZGiK, Waldemar Izdebski przedstawił plany ich aktualizacji. I tak, od przyszłego roku ma ruszyć pozyskiwanie ortofotomapy w cyklu dwuletnim. Na zlecenie ARiMR pozyskiwane będą dane dla całego kraju z pikselem 25 cm. GUGiK będzie z kolei zamawiać opracowania w rozdzielczości 5 cm dla wszystkich miast powiatowych.

Dane lidarowe będą z kolei aktualizowane w cyklu ośmioletnim. W tym roku zostaną pozyskane dla województwa lubuskiego, a w przyszłym – dla pomorskiego i zachodniopomorskiego. Rok później przyjdzie zaś kolej na woj. podkarpackie i małopolskie.

W tym roku mają ruszyć prace nad aktualizacją bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) dla 146 powiatów, z czego dla 79 zleci to GUGiK. Docelowo rejestr ten ma być aktualizowany w trybie dwuletnim. Osiągnięcie tego celu ma ułatwić m.in. nowe rozporządzenie ws. BDOT10k, które uprości model tej bazy oraz poprawi jej błędy, a także zmniejszy jej zakres informacyjny. GUGiK zapowiada także przygotowanie narzędzi informatycznych do zarządzania, aktualizacji, kontroli oraz eksportu BDOT10k.

W spotkaniu SGiK wzięło udział około 750 osób – przedstawicieli starostw, urzędów marszałkowskich i wojewódzkich, a także Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Proporcja jeśli w 9 miesięcy wykonano 6 z 14 rozporządzeń to wykonanie całości zajmie jeszcze rok. Nie liczę tego że wykonano te proste niektóre w iteracjach. Jakbym to liczył to byłoby jeszcze ze 2 lata czekania. Gratuluję więc pani minister i cytuję "Waldkowi" wspaniałego samopoczucia.
 4 
odpowiedz zgłoś
Krótka informacja dla pani minister. Powiedzenie obyś żył w ciekawych czasach to chińskie przekleństwo a nie powód do dumy.
 4 
odpowiedz zgłoś
rofl rofl ale gdzie jaki Marszałek? Marszałki już nic do gadania w geodezji nie mają od dawna. BDOT10K to niech robią, jakiś pożytek będzie.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Do kolegów "Marszałków" GGK na spotkaniu pokazał portal bdot10k, który mi się bardzo podobał. Kilku znajomych też było pod wrazeniem. Może stąd taki atak kolegów Marszałków na GGK, że coś mus ie udaje w temacie bdotu?
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Do kolegów "Marszałków" Ci znajomi to Zbigniew M, rodzina i reszta tzw producentów ? :):)
 8 
odpowiedz zgłoś
Skoro pan GGK obiecuje że w ciągu kilku miesięcy do roku zapewni narzędzia do zarządzania, aktualizacji kontroli i eksportu BDOT10k to uprzejmie proszę o wskazanie rozstrzygniętego zamówienia publicznego, specyfikacji technicznej do tego zamówienia, koncepcji systemu opartej o przyjęte już rozporządzenie o BDOT10k, schematów dla tego rejestru, oraz kwoty jaką na to wydał i podmiotu który to zrealizuje i zapewni zgodność z przepisami w tym z KRI. No chyba że Zbyszek z Wieśkiem za stodołą dostali plany cięć w BDOT10k i kombinują jak przy APP i dzieje się to całkowicie nielegalnie.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
bdot10k A co zostało wycięte z bdot10k? Wydawało mi się, że jeszcze tego w GUGiK nie ruszali. Może jakieś potajemne działania GGK zrobił?
 4 
odpowiedz zgłoś
Dramat Masz 100% racji Wieszczu, a jeszcze oprócz liczników i statystyk kolejnym dramatem jest wycinanie, likwidowanie i niszczenie tego z czym ekipa sobie nie radzi i nie można ogłosić sukcesu. Do codzienności i codziennej rzeczywistości trafiają rozwiązania oparte o AI, mędrcy z Rady IIP mówią o uczeniu maszynowym, BigData itp. a jednocześnie bezkrytycznie pozwalają Izdebskiemu wyrzynać z rozporządzeń całe zakresy danych jak np. w bdot10k. Mam nadzieję że tutaj chociaż marszałkowie staną murem i nie pozował zniszczyć tego rejestru. Ekipa dostała haslo - wycinać ma być mniej danych i mniej stron w rozporządzeniu no to się wycina. Panie Izdebski kto Pana o to prosił?
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Dramat Nikt go nie prosił. Po prostu technologie Geosystemu nie radzą sobie z tą ilością zakresów danych. Zresztą... nie radzą sobie z dużo prostszymi rzeczami.
 11 
odpowiedz zgłoś
Złowieszczym znakiem dla przyszłości resztek geodezji jest określenie wspomnianego projektu legislacyjnego mianem "Tarcza". Chyba nikt nie ma wątpliwości, że z tego procesu geodezja nie "wyjdzie z tarczą" a patrząc na to co porabia obecna ekipa na Wspólnej, jest prawie pewne, że jej resztki zostaną "wyniesione na tarczy" a totalny chaos już na długo zagości w sferze ewidencji gruntów i pozostałych baz danych, aspirujących do roli internetowych gadżetów. Chaos dla obywateli i gospodarki bo oczywiście liczniki kliknięć, jedyny obiektywny wskaźnik postępu cywilizacyjnego, będą triumfalnie głosiły ostateczny sukces cyfryzacji państwa.
 9 
odpowiedz zgłoś
prawie uwierzyłem że w geodezji jest dobrze. Poszliśmy w usługi prezentujące dane niskiej jakości. Ale dane te będą w jednym układzie wysokościowym. Usługi dobrze że są, ale niedofinansowanie jest koszmarne. O tym jednak mowy nie było.
 5 
odpowiedz zgłoś
Adresy usług Swojego czasu szukałem adresów usług WFS publikujących "EGIB". To co udało mi się znaleźć: WFS w technologii GUGIK oraz WFS w technologii Geobid. Czy zna ktoś namiary na WFS w innych technologiach?
odpowiedz zgłoś
odp: Adresy usług Geosystemowe usługi dla powiatów(ale może nie wszystkie?) pod jednym adresem działają jako WMS i WFS
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Adresy usług Geomatka oczywiście nie uznaje WFS i WMS dla działek i budynków.
 1 
zgłoś
Adresy usług Swojego czasu szukałem adresów usług WFS publikujących "EGIB". To co udało mi się znaleźć: - WFS publikowane przez powiaty z wykorzystaniem infrastruktury informatycznej oraz technologii GUGIK (np. https://services.gugik.gov.pl/cgi-bin/3016?SERVICE =WFS
odpowiedz zgłoś
Rozbawiła mnie sugestia GGK żeby powiaty wymuszały usługi u producentów. A kto panie GGK jest według ustawy o IIP organem wiodącym ? Geobid, Geo-System, SysthermInfo czy Geomatyka ? Kto i w jaki sposób dopuszcza systemy informatyczne obsługujące dane geodezyjne do pracy z danymi skarbu państwa w tym danymi osobowymi ? Odpowiedź na przykładzie wdrożonego w Mińsku systemu proszę opublikować tutaj.
 18 
odpowiedz zgłoś
odp: Rozbawiła zajrzyj do Wielkopolski, gdzie jeden z dyr. systhermu jest mężem wlkp. wingik
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Rozbawiła Kolejne siatki powiązań urzędników z firmami wychodzą na jaw. Liderka protestów również wskazywała że takie powiązania są w ulubionym powiecie stoleczn go biznesmena.
 8 
zgłoś
@ Remedium na brak środków w służbie geodezyjnej powinno być wprowadzenie nowej opłaty dla prywaciarzy. Zmiany idą w dobrym kierunku, stołeczni biznesmeni kojarzeni z dzika geoinformatyzacja podnieśli opłatę z 30 na 100 zł, wprowadzono tzw. model białoruski. Te zmiany powinny pójść jeszcze dalej. Prywaciarze powinni się dzielić pieniążkami. Wiem że jeden z geodetów kupił prawie nowy samochód z Belgii. Skąd wziął pieniążki?
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: @ tak samo jak nie mogą uczestniczyć w posiedzeniach np. Rady Ministrów czy na proszonej kolacji u kogoolwiek.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Dlaczego Dlaczego geodeci nie mogą/mogli uczestniczyć w takich spotkaniach? Nawet biernie.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Dlaczego Wykluczeni społecznie.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Dlaczego Czy na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej można uzyskać chociaż dostęp do nagrania tego spotkania ? Proszę dajcie posłuchać władcy geodezji.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Kasa Kosmetyczna zmiana w BDOT wymusza kupno aktualizacji programu. Każdy geodeta zostaje obciążony niemałymi kosztami. Ale GGK to informatyk i wie o co chodzi.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Skoro projekt rozporządzenia o EGiB gdzieś jest proszę o link. Każda postać projektu aktu prawnego jest jawna i powinna być dostępna. Podstawa prawna ustawa o dostępie do informacji publicznej i rozporządzenie o BIP. Skoro nie ma dostępnego projektu to znaczy że go nie ma.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Skoro Bo to jest dopiero projekt projektu, czy też wersja robocza projektu w opracowaniu. Takich wersji raczej nie udostępnia się na BIP :)
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Skoro Albo jest projekt i jest na BIP albo nie ma projektu i nie ma na BIP. Sytuacja kiedy jest podobno jakiś projekt ale nie ma go na BIP nie istnieje prawnie w tym kraju. Natomiast jeśli piszą się dopiero założenia do projektu to nie widzę możliwości zmieszczenia się w terminie wydania rozporządzenia wskazanym przez ustawę. Oczywiście zakładam, że tak profesjonalne środowisko jakim jest ministerstwo i GGK nie przedłużą tego terminu tzw. szybką aktualizacją ustawy bo sobie nie dali rady po tych wszystkich pouczankach w pismach GGK.
 7 
zgłoś
16 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS