Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-04-13| Geodezja

Wdrażanie nowego układu wysokościowego wyraźnie za półmetkiem

Przez ostatni kwartał liczba powiatów, które wdrożyły układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH, wzrosła o 25 – wynika ze statystyk opublikowanych przez GUGiK.


Wdrażanie nowego układu wysokościowego wyraźnie za półmetkiem <br />
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono
Wdrażanie nowego układu wysokościowego wyraźnie za półmetkiem

Zgodnie z prawem nowy układ wysokościowy powinien zostać wdrożony w całym kraju do końca 2023 roku. Pod koniec 2019 r. wypełnienie tego obowiązku zadeklarowały raptem 54 samorządy, w połowie ubiegłego roku ich liczba wzrosła do 177, a na początku bieżącego – do 194. Obecnie liczba ta wynosi 219, co stanowi 58% samorządów szczebla powiatowego.

Liderem wdrażania PL-EVRF2007-NH pozostaje województwo pomorskie, gdzie jeszcze tylko dwa powiaty są w trakcie wprowadzania tego układu. Prace na ostatniej prostej są także w województwach dolnośląskim i opolskim, gdzie wszystkie powiaty albo już wdrożyły ten układ, albo są w trakcie. Podobna sytuacja jest też w woj. zachodniopomorskim, choć tam odsetek powiatów z zakończonym wdrożeniem jest wyraźnie niższy (74%).

Na przeciwnym biegunie są województwa małopolskie i świętokrzyskie, gdzie mniej niż 1/3 samorządów wywiązała się z tego obowiązku. Z danych GUGiK wynika, że w tym pierwszym regionie jeszcze 13 powiatów nie rozpoczęło prac wdrożeniowych, a w drugim – 8.

O nowym układzie

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama