wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-13| Geodezja

Wdrażanie nowego układu wysokościowego wyraźnie za półmetkiem

Przez ostatni kwartał liczba powiatów, które wdrożyły układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH, wzrosła o 25 – wynika ze statystyk opublikowanych przez GUGiK.


Wdrażanie nowego układu wysokościowego wyraźnie za półmetkiem <br />
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono
Wdrażanie nowego układu wysokościowego wyraźnie za półmetkiem

Zgodnie z prawem nowy układ wysokościowy powinien zostać wdrożony w całym kraju do końca 2023 roku. Pod koniec 2019 r. wypełnienie tego obowiązku zadeklarowały raptem 54 samorządy, w połowie ubiegłego roku ich liczba wzrosła do 177, a na początku bieżącego – do 194. Obecnie liczba ta wynosi 219, co stanowi 58% samorządów szczebla powiatowego.

Liderem wdrażania PL-EVRF2007-NH pozostaje województwo pomorskie, gdzie jeszcze tylko dwa powiaty są w trakcie wprowadzania tego układu. Prace na ostatniej prostej są także w województwach dolnośląskim i opolskim, gdzie wszystkie powiaty albo już wdrożyły ten układ, albo są w trakcie. Podobna sytuacja jest też w woj. zachodniopomorskim, choć tam odsetek powiatów z zakończonym wdrożeniem jest wyraźnie niższy (74%).

Na przeciwnym biegunie są województwa małopolskie i świętokrzyskie, gdzie mniej niż 1/3 samorządów wywiązała się z tego obowiązku. Z danych GUGiK wynika, że w tym pierwszym regionie jeszcze 13 powiatów nie rozpoczęło prac wdrożeniowych, a w drugim – 8.

O nowym układzie

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ok, miłego wykonywania robót na powiecie malborskim - głównie repery w średnio dostępnych miejscach. Za to sztumski można brać za przykład wdrażania nowego układu - gęsta osnowa, znaki osnowy wielofunkcyjnej rozmieszczone sensownie, w większości nowe i z płaskim trzpieniem.
odpowiedz zgłoś
odp: Ok, Osnowa osnowa ale nowy układ ma dotyczyć wszystkich elementów mapy: i BDOT, i GESUT
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS