Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-12| Geodezja, Prawo

Operaty elektroniczne: gdzie są liderzy, a gdzie maruderzy? [aktualizacja]

W I kwartale br. już 31% operatów przekazanych do PZGiK miało formę elektroniczną. Tyle średnia, bo jeśli przyjrzeć się wartościom z poszczególnych powiatów, wahają się od 0 do 100%!


Operaty elektroniczne: gdzie są liderzy, a gdzie maruderzy? [aktualizacja]
Operaty elektroniczne: gdzie są liderzy, a gdzie maruderzy? [aktualizacja] <br />
Powiaty z największym odsetkiem e-operatów w I kwartale
Powiaty z największym odsetkiem e-operatów w I kwartale
Operaty elektroniczne: gdzie są liderzy, a gdzie maruderzy? [aktualizacja] <br />
Powiaty z największą liczbą e-operatów w I kwartale
Powiaty z największą liczbą e-operatów w I kwartale
Operaty elektroniczne: gdzie są liderzy, a gdzie maruderzy? [aktualizacja]

Szczegółowe statystyki dotyczące wykorzystania operatów elektronicznych zbiera GUGiK. Wynika z nich, że w 2019 r. odsetek e-operatów wyniósł w skali kraju raptem 2%, zaś w ubiegłym roku wzrósł do 11%. W bieżącym roku liczby te są już jednak zdecydowanie wyższe. W okresie od stycznia do marca br. wskaźnik ten skoczył bowiem z 30% do 37%.

Tak prezentują się dane dla całego kraju, a jak wyglądają w poszczególnych regionach? Bardzo różnie – wynika ze szczegółowych statystyk opublikowanych przez GUGiK. Bezapelacyjnym liderem jest powiat strzeliński w woj. dolnośląskim, gdzie w I kwartale br. wszystkie operaty przyjęte do PZGiK miały formę elektroniczną. Odsetek powyżej 95% odnotowano ponadto w Łomży oraz powiatach bieruńsko-lędzińskim oraz gliwickim (patrz tabela obok).

W liczbach bezwzględnych liderem jest powiat kartuski, gdzie w I kwartale do PZGiK przyjęto 2633 e-operaty. Natomiast w następnym w kolejności powiecie wołomińskim było ich blisko o tysiąc mniej (1790). Szczegóły prezentuje tabela obok.

Jak zwraca uwagę GUGiK, niestety jest też ciemniejsza strona informatyzacji operatów. W 7 regionach nie przyjęto bowiem w I kwartale żadnego operatu elektronicznego! Mowa o powiatach łukowskim, radzyńskim i włodawskim oraz Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu (woj. lubelskie), a także o powiecie siemiatyckim w woj. podlaskim.

Przypomnijmy, że obowiązek stosowania operatów elektronicznych został wprowadzony przez nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych, które obowiązuje od 22 sierpnia ubiegłego roku, przy czym do 31 grudnia 2021 roku dopuszcza ono fakultatywne stosowanie tradycyjnych operatów.

Aktualizacja z 13 kwietnia

Dziś GUGiK opublikował statystyki dotyczące wykorzystania e-operatów w ujęciu wojewódzkim (patrz tabela nr 3). Wynika z nich, że w dwóch województwach (pomorskim i śląskim) już ponad połowa operatów składana jest w formie elektronicznej. Na przeciwnym biegunie jest woj. lubelskie, gdzie odsetek ten wynosi raptem 4%.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS