Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-01-08 | Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Projekt ZGIG Prawa geodezyjnego i katastralnego


Zachodniopomorska Geodezyjna Izba Gospodarcza zakończyła prace nad projektem Prawa geodezyjnego i katastralnego. Projekt opracowany przez Sławomira Leszko i Stefana Balcera po wprowadzeniu zgłoszonych poprawek został przyjęty 7 stycznia 2008 r. przez Radę ZGIG.

Podstawowe ustalenia naszego projektu

Wprowadzenie katastru nieruchomości i katastru sieci uzbrojenia terenu. Wprowadzenie funkcji geodety licencjonowanego jako zawodu zaufania publicznego uprawnionego do wykonywania prac do celów prawnych oraz zasilania katastru i ksiąg wieczystych (na wzór mierniczego przysięgłego). Utrzymanie części uprawnień zawodowych do wykonywania innych samodzielnych funkcji w geodezji. Wszystkie czynności geodezyjno-prawne znajdują się w jednej ustawie.
Wprowadzenie pełnej odpowiedzialności cywilnej i dyscyplinarnej geodety licencjonowanego i geodety uprawnionego za wykonane opracowania. Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej geodetów licencjonowanych i geodetów uprawnionych. Elektroniczny przepływ informacji. Dla wykonywania funkcji samodzielnych obowiązek przynależności do samorządu zawodowego. Wprowadzenie powszechnego dostępu do geoinformacji. Zapisy zobowiązujące do określenia zasad transpozycji dyrektywy INSPIRE do prawa krajowego. Wprowadzenie jednolitej służby geodezyjno-katastralnej stanowiącej rządową administrację specjalną. Obowiązek zgłaszania zmian danych dotyczących zapisów katastralnych. Obowiązek zarządców sieci uzbrojenia do utrzymania w aktualności katastru sieci uzbrojenia terenu. Zniesienie obowiązku wykorzystania przez wykonawców prac geodezyjnych istniejącej mapy zasadniczej. Przekazanie istniejących map zasadniczym zainteresowanym jednostkom samorządu terytorialnego. Informacje zawarte w tych opracowaniach mogą być przedmiotem obrotu.

Co chcemy osiągnąć?

Uproszczenie i skrócenie procedur zarówno przy pracach do celów prawnych, jak i innych opracowaniach geodezyjnych, np. do celów projektowych. Czas wykonania zlecenia będzie równy czasowi wykonania pracy geodezyjnej. Istotne to będzie w najbliższym czasie przy realizacji wielkich inwestycji liniowych (autostrady, drogi), jak i innych inwestycji, gdzie oczekiwanie inwestora na opracowania geodezyjne trwało długie miesiące z powodu barier proceduralnych. Wprowadzenie zasady pełnej odpowiedzialności dyscyplinarnej, cywilnej, a nawet karnej za produkt geodezyjny wymusi poprawę jakości opracowań w stosunku do okresu obecnego, kiedy ta odpowiedzialność nie była określona – była rozmyta między wykonawcę i ośrodek, a właściwie żadna. Podstawowymi danymi będą dane katastrów. W stosunku do treści pozostałej wykonawca będzie miał dowolność – wykorzystać istniejące materiały mapowe (mapę zasadniczą), jeżeli uzna jej treść za wystarczającą, czy też wykonać pomiar elementów potrzebnych zamawiającemu. Uproszczenie struktur służby geodezyjnej do organów jednej administracji specjalnej, co skutkować będzie także ujednoliceniem udostępnianych informacji. Bardzo ważną sprawą jest dostęp wszystkich obywateli, w tym geodetów, do informacji przestrzennej drogą elektroniczną; wymusza to konieczność dostosowania do przepisów unijnych, a także stworzenia w pełni społeczeństwa informacyjnego, które ma prawo dostępu do informacji, które w różny sposób sfinansowało. Zdjęcie z samorządów powiatowych obowiązku prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (niejednokrotnie przy braku środków na prowadzenie), pozwoli samorządom zająć się sprawami, do których są powołane.

Co w okresie przejściowym?
Prawa nabyte będą mogły być wykorzystane przez 6 lat od wejścia w życie ustawy. W trakcie tych 6 lat – uzupełnienie wymogów.

Sławomir Leszko


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

czysty socjalizm Jeszcze o duchu dokumentu. Pełno w nim socjalistycznych haseł: obowiązek ubezpieczenia, obowiązek przynależności, jednolita służba, obowiązek zgłaszania zmian, obowiązek do utrzymania w aktualności. Oczywiście należy odnotować również jedno zniesienie obowiązku - wykorzystania przez wykonawców... Wydawało mi się (oj naiwny!), że o se ne wrati
  
Jak się ma pkt 5.Wprowadzenie pełnej odpowiedzialności cywilnej i dyscyplinarnej geodety licencjonowanego i geodety uprawnionego za wykonane opracowania, do pktów 6.Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej geodetów licencjonowanych i geodetów uprawnionych i 8.Dla wykonywania funkcji samodzielnych obowiązek przynależności do samorządu zawodowego? To jak, odpowiada geodeta czy ubezpieczyciel, a może samorząd zawodowy? Oczywiście nie mam nic przeciwko ubezpieczeniom ale nie OBOWIĄZKOWYM.
  
Co chcemy osiągnąć? Wszystko zależy od polityki państwa, czy geodezja będzie przez nie finansowana, czy puszczona na wody komercji? Każda informacja to towar. Najwięcej informacji posiada mapa zasadnicza. Jeśli ma się geodezja sama utrzymać, to na czymś trzeba zarabiać.
  
Opinia Drodzy koledzy :) prochu nie wymyśliliście, ale wiele pobożnych życzeń zawarliście w tym konspekcie! Obawiam się jednak czy zdajecie sobie sprawę, że sugerujecie wyodrębnienie nowej grupy zawodowej - katastralników? Może to dobre bo zmiany ustrojowe spowodowały pęd naszej braci do wszystkoróbstwa - kto w B. wierzy ten mierzy! Dawniej urządzeniowiec rolny nie brał się za obsługę inwestycji i odwrotnie a teraz? Proszę bardzo! Popieram, koniec mapy zasadniczej a geoinformacja wymyka nam się!
  
bełkot? Przesiąknięci dotychczasowym PGiK i wizją zbieractwa wszystkiego, bo się kidyś może przydać, nigdy nie zrozumieją, że może być inaczej. Na przykład tak jak w tym projekcie. Autorzy - gratuluję.
  
9.Wprowadzenie powszechnego dostępu do geoinfo... Śmiechu warte, każdy wie jak wygląda rzeczywistość. Wielki problem jest w wymianie informacji i danych między powiatami i gminami, to powszechny dostęp do geoinformacji to mrzonka i bajania.
  
śmiechu warte Takiej piramidy głupoty i bełkotu dawno nie czytałem ,na szczescie ci geniusze a raczej ten jeden geniusz ma zero przebicia ,nawet u p.Palikota.Przecież autor nawet nie przeczytał PGK i UoGN to jest kompromitacja.Wstyd.
  
Wielkie bum. Jeśli uda się wprowadzić kilka zmian z tych proponowanych to MOŻE będzie to korzystne, ale jeśli przejdą wszystkie to nawet najstarsi górale nie będą pamiętali jaki nastąpi!#$%!nik.
  
Co chcemy osiągnąć? Walnięty pomysł z tą mapą zasadniczą. Jest wielu na nią chętnych. Geodeci będą skomleć w branżach za informacją o sieciach? Przecież w większości miast sieci te są na mapie zasadniczej. Jakie są to inna sprawa. Jeśli chodzi o geodetów licencjonowanych to już widać te latające uniwersytety, obowiązkowe jedynie słuszne szkolenia, przez jedynie słusznych wykładowców. Strzyżenie baranów nadchodzi? Kto dzisiaj broni dostępu do informacji? Nikt. Problem polega na czym innym, chcą ją za darmo. Polityk.
  
Ze wszystkim się zgadzam.Nareszcie coś nowego.Tylko nie samorząd.Stworzy się klikę.Popatrzcie na prawników.
  



zobacz też:

Geodezyjna Izba Gospodarcza przygotowała własną wersję ustawy Pgik

Ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Geodezyjnej Izby Gospodarczej (18 grudnia)...

Wyjazdowa sesja egzaminacyjna w Szczecinie

26 października br. w Szczecinie odbył się egzamin na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w dawnej Litwie geometrę (mierniczego) nazywano komornikiem?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maciej z Miechowa, Miechowita (1457-1523)

Maciej z Miechowa,   Miechowita (1457-1523)
Lekarz, ksiądz katolicki, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach, długoletni rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor dzieła geograficzno-etnograficznego „Traktat o dwóch Sarmacjach”. Urodził się w rodzinie chłopskiej w Miechowie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1849

1849
Aleksander Zakrzewski (1799-1866) oficer, kartograf wraz z geodetą miasta (William M. Eddy) opracowuje jedną z pierwszych map San Francisco. Zakrzewski brał także udział w wykonaniu map stanu Arizona, prowadził zakład kartograficzny w San Francisco.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama