Zachodniopomorska Geodezyjna Izba Gospodarcza zakończyła prace nad projektem Prawa geodezyjnego i katastralnego. Projekt opracowany przez Sławomira Leszko i Stefana Balcera po wprowadzeniu zgłoszonych poprawek został przyjęty 7 stycznia 2008 r. przez Radę ZGIG.
Podstawowe ustalenia naszego projektu
Wprowadzenie katastru nieruchomości i katastru sieci uzbrojenia terenu.
Wprowadzenie funkcji geodety licencjonowanego jako zawodu zaufania publicznego uprawnionego do wykonywania prac do celów prawnych oraz zasilania katastru i ksiąg wieczystych (na wzór mierniczego przysięgłego).
Utrzymanie części uprawnień zawodowych do wykonywania innych samodzielnych funkcji w geodezji.
Wszystkie czynności geodezyjno-prawne znajdują się w jednej ustawie.
Wprowadzenie pełnej odpowiedzialności cywilnej i dyscyplinarnej geodety licencjonowanego i geodety uprawnionego za wykonane opracowania.
Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej geodetów licencjonowanych i geodetów uprawnionych.
Elektroniczny przepływ informacji.
Dla wykonywania funkcji samodzielnych obowiązek przynależności do samorządu zawodowego.
Wprowadzenie powszechnego dostępu do geoinformacji.
Zapisy zobowiązujące do określenia zasad transpozycji dyrektywy INSPIRE do prawa krajowego.
Wprowadzenie jednolitej służby geodezyjno-katastralnej stanowiącej rządową administrację specjalną.
Obowiązek zgłaszania zmian danych dotyczących zapisów katastralnych.
Obowiązek zarządców sieci uzbrojenia do utrzymania w aktualności katastru sieci uzbrojenia terenu.
Zniesienie obowiązku wykorzystania przez wykonawców prac geodezyjnych istniejącej mapy zasadniczej.
Przekazanie istniejących map zasadniczym zainteresowanym jednostkom samorządu terytorialnego. Informacje zawarte w tych opracowaniach mogą być przedmiotem obrotu.
Co chcemy osiągnąć?
Uproszczenie i skrócenie procedur zarówno przy pracach do celów prawnych, jak i innych opracowaniach geodezyjnych, np. do celów projektowych. Czas wykonania zlecenia będzie równy czasowi wykonania pracy geodezyjnej. Istotne to będzie w najbliższym czasie przy realizacji wielkich inwestycji liniowych (autostrady, drogi), jak i innych inwestycji, gdzie oczekiwanie inwestora na opracowania geodezyjne trwało długie miesiące z powodu barier proceduralnych.
Wprowadzenie zasady pełnej odpowiedzialności dyscyplinarnej, cywilnej, a nawet karnej za produkt geodezyjny wymusi poprawę jakości opracowań w stosunku do okresu obecnego, kiedy ta odpowiedzialność nie była określona – była rozmyta między wykonawcę i ośrodek, a właściwie żadna.
Podstawowymi danymi będą dane katastrów. W stosunku do treści pozostałej wykonawca będzie miał dowolność – wykorzystać istniejące materiały mapowe (mapę zasadniczą), jeżeli uzna jej treść za wystarczającą, czy też wykonać pomiar elementów potrzebnych zamawiającemu.
Uproszczenie struktur służby geodezyjnej do organów jednej administracji specjalnej, co skutkować będzie także ujednoliceniem udostępnianych informacji.
Bardzo ważną sprawą jest dostęp wszystkich obywateli, w tym geodetów, do informacji przestrzennej drogą elektroniczną; wymusza to konieczność dostosowania do przepisów unijnych, a także stworzenia w pełni społeczeństwa informacyjnego, które ma prawo dostępu do informacji, które w różny sposób sfinansowało.
Zdjęcie z samorządów powiatowych obowiązku prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (niejednokrotnie przy braku środków na prowadzenie), pozwoli samorządom zająć się sprawami, do których są powołane.
Co w okresie przejściowym?
Prawa nabyte będą mogły być wykorzystane przez 6 lat od wejścia w życie ustawy. W trakcie tych 6 lat – uzupełnienie wymogów.