|2008-01-07|
Geodezja, Teledetekcja, Firma, Ludzie, Instytucje, Kataster
Ostatnia droga dr. Czesława Przewoźnika
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbył się dzisiaj (7 stycznia) pogrzeb dr. Czesława Przewoźnika, prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w latach 1973-1980, człowieka szczególnie zasłużonego dla rozwoju polskiej geodezji i kartografii.
W ceremonii pogrzebowej, poza najbliższą rodziną zmarłego, udział wzięli przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, środowiska naukowego, firm geodezyjnych, przyjaciele i koledzy. Wspominając zmarłego, prof. Bogdan Ney (PAN) podkreślił jego niebywałe zasługi i wielki wkład w unowocześnienie polskiej geodezji i kartografii w latach 70. Nowatorstwo Czesława Przewoźnika w dziedzinie wykorzystania obrazów lotniczych i satelitarnych zaowocowało m.in. uruchomieniem w 1976 roku krajowego centrum teledetekcji (OPOLIS). Jego zasługą było także skonsolidowanie i modernizacja jednostek wykonawstwa geodezyjnego oraz uzyskanie wysokiej pozycji polskiej geodezji i kartografii poza granicami kraju. Jak powiedział prof. B. Ney, Czesław Przewoźnik był entuzjastą postępu i nowoczesności i potrafił nimi zarazić swe otoczenie.
Wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak, żegnający zmarłego w imieniu służby geodezyjnej i głównego geodety kraju, stwierdził, że Czesław Przewoźnik był autorem „złotych lat” polskiej geodezji, zmodernizował ją, miał swoją wizję zmian organizacyjnych i technicznych i potrafił ją wprowadzić w życie. Z kolei Maciej Kobyliński, prezydent Słupska, wspomniał o wyjątkowych zasługach zmarłego dla rozwoju ziemi słupskiej w czasie, gdy pełnił on funkcję wojewody słupskiego.
Urna z prochami zmarłego spoczęła w kolumbarium Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Czesław Przewoźnik zmarł 27 grudnia 2007 roku w Warszawie.
Czesław Przewoźnik urodził się 31 lipca 1928 roku. W 1954 roku ukończył Wydział Budowlany Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie i uzyskał tytuł inżyniera, a dwa lata później Wydział Budownictwa Lądowego na Politechnice Gdańskiej, gdzie otrzymał tytuł magistra. W 1975 roku został doktorem nauk technicznych w dziedzinie budownictwa. W okresie 1956-60 pracował w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku, przez dwa lata był jego dyrektorem. Następnie był naczelnym dyrektorem Gdańskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego oraz dyrektorem Gdańskiego Zjednoczenia Budownictwa. W latach 1968-73 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. W okresie 1973-1980 pełnił funkcję prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, będąc jednocześnie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska. Od 1980 do 1987 roku był wojewodą słupskim. Po powrocie do Warszawy został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej. W latach 1962-68 był członkiem Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wspomnienie o Czesławie Przewoźniku w lutowym numerze GEODETY
Jerzy Przywara
|