wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-12| GIS, Teledetekcja

Nowe ortofotomapy miast gotowe do pobierania. A kiedy do przeglądania?

Z Geoportalu można już pobierać zeszłoroczne ortofotomapy dla Warszawy i Poznania. A kiedy te, a także inne nowe opracowania staną się widoczne na warstwie „Ortofotomapa” oraz w usługach sieciowych GUGiK?


Nowe ortofotomapy miast gotowe do pobierania. A kiedy do przeglądania? <br />
Poznań
Poznań

Obie ortofotomapy przygotowano w rozdzielczości 5 cm na podstawie zdjęć lotniczych z 2020 r. na zlecenie miejscowych urzędów miejskich. Łącznie pokrywają one 1100 km kw.

Tak jak inne ortofotomapy przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dane te można ściągnąć w Geoportalu przy użyciu warstwy w grupie „Dane do pobrania” bądź przy użyciu zewnętrznych rozwiązań, np. wtyczki Pobieracz danych GUGiK dla QGIS (szczegóły).

To kolejna z licznych w ostatnim czasie aktualizacji bazy ortofotomapy w Geoportalu. Jak wynika ze statystyk GUGiK, w ubiegłym roku do PZGiK trafiły ortofotomapy pokrywające aż 225 tys. km kw. i wszystkie je można bezpłatnie pobierać. Część użytkowników rządowego serwisu mapowego może się jednak zastanawiać, kiedy te bogate zbiory staną się widoczne na warstwach w grupie „Ortofotomapa”, a także w usługach sieciowych WMS i WMTS? „Jak najbardziej, przyjęte w ostatnim czasie ortofotomapy będą dostępne w usługach GUGiK oraz prezentowane w Geoportalu, przy czym jesteśmy obecnie w trakcie większej zmiany w tym zakresie” – wyjaśnia Urząd. Zapewnia jednocześnie, że jak tylko zakończony zostanie cały cykl aktualizacji, na stronie GUGiK i Geoportalu opublikowana zostanie stosowna informacja.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS