Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-02| Geodezja, Prawo

Powiaty dostaną jeszcze dwa lata na cyfryzację PZGiK

Termin cyfryzacji powiatowego zasobu geodezyjnego upłynie 31 grudnia 2022 roku – zakłada zmieniony projekt rozporządzenia ws. PZGiK.


Powiaty dostaną jeszcze dwa lata na cyfryzację PZGiK

Przypomnijmy, że obowiązujące od 2013 roku rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK zakłada, że do 31 grudnia 2020 r. powiaty powinny przetworzyć swoje analogowe materiały PZGiK do postaci elektronicznej. Pod koniec ubiegłego roku opublikowano projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie, jednak nie wprowadziło ono żadnych zmian w tym zakresie. W toku konsultacji pojawiły się głosy, że skoro spora część powiatowego zasobu jest wciąż analogowa, to nowe przepisy powinny dać starostwom dodatkowy czas na digitalizację PZGiK.

Jak wynika z dokumentów opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji, Główny Urząd Geodezji i Kartografii pozytywnie odniósł się do tych postulatów. Według nowej wersji projektu powiaty powinny zrealizować ten obowiązek do końca 2022 roku.

Co jeszcze zmieniono w projekcie rozporządzenia?

W toku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych do projektu rozporządzenia ws. PZGiK zgłoszono około 200 uwag. Spośród pozytywnie rozpatrzonych postulatów warto wspomnieć o zmianie § 18. Zakładał on wprowadzenie obowiązku przetworzenia poszczególnych dokumentów wchodzących w skład jednego operatu technicznego do postaci jednego pliku PDF. Czynność ta miałaby zostać wykonana do końca 2021 roku. Jak już informowaliśmy 20 stycznia, ostatecznie zadanie to ma być fakultatywne.

Pozostałe uwzględnione postulaty dotyczą już mniej istotnych kwestii. Dodano np. dodatkowe informacje, jakie będą przechowywane: w rejestrze prac geodezyjnych (np. identyfikator pracy), w ewidencji materiałów zasobu (np. pole „inne informacje opisujące materiał zasobu”) oraz w rejestrze wniosków o udostępnienie materiałów zasobu (choćby data otrzymania opłaty).

Z kolei na wniosek Urzędu Ochrony Danych Osobowych ze wstępu do wyliczenia zawartości tych rejestrów usunięto frazę „co najmniej”. Ta zmiana nie spodobała się jednak niektórym samorządom. Zwróciły one uwagę, że rejestry te prowadzone wg obowiązującego rozporządzenia przechowują inne dane niż te wymienione w projekcie, warto zatem pozostawić katalog otwarty. GUGiK ripostuje jednak, że nowe zapisy projektu nie stanowią przeszkody dla gromadzenia dodatkowych informacji uznanych przez organ realizujący zadanie za niezbędne w celu usprawnienia działania systemu.

Jeden z samorządów ponadto zwrócił uwagę, że operaty elektroniczne są wydawane do realizacji różnego rodzaju wniosków, a następnie są przekazywane przez osoby prywatne do wielu instytucji w różnych celach. Dlatego oprócz samego kwalifikowanego podpisu lub/i pieczęci należy również dopuścić stosowanie klauzuli w formie pieczęci/nadruku systemowego zawierającego takie same informacje co klauzula o której mowa w załączniku do projektu rozporządzenia. GUGiK pozytywnie rozpatrzył ten postulat, dodając przepis o treści „W przypadku użycia podpisu lub pieczęci, o których mowa w ust. 6, dopuszcza się dodatkowo zastosowanie na materiale zasobu ich wizualizacji graficznej, zawierającej wybrane informacje, o których mowa w ust. 4, a także inne oznaczenia ułatwiające korzystanie z materiału zasobu”.

Stosowanie tego typy graficznej reprezentacji urzędowej klauzuli dopuszczono również na elektronicznych dokumentach geodezyjnych przeznaczonych dla zamawiającego (wprowadzono zapis § 10 ust. 4 w brzmieniu: „Klauzulę na dokumentach dla zamawiającego, sporządzonych w formacie PDF, może stanowić kwalifikowany podpis elektroniczny osoby reprezentującej organ prowadzący zasób, jeżeli na dokumentach umieszczono wizualizację graficzną tego podpisu zawierającą informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5.”).

Część samorządów wyraziła ponadto obawę, że projekt w proponowanym brzmieniu uniemożliwi udostępnianie materiałów PZGiK przez FTP czy e-mail (mowa jest jedynie o usługach sieciowych oraz portalach internetowych). GUGiK odpowiedział jednak, że zapis nie wymaga zmian, bo zgodnie z ustawową definicją FTP oraz e-mail to również usługi sieciowe.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS