wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-27| Geodezja, Mapy, Firma, Prawo, Edukacja, Ludzie

Więcej kontroli w firmach, czyli kontrowersyjny projekt pod dyskusję


Zachodniopomorski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego przesłał do naszej redakcji tekst projektu „Programu kontroli przedsiębiorców wykonujących prace geodezyjne i kartograficzne” z propozycją przedstawienia go na szerszym forum.
Problematyka związana z zakresem kontroli przedsiębiorców geodezyjnych przez nadzór geodezyjny od dawna budzi kontrowersje. Z jednej strony dotyczy ona ograniczenia swobody gospodarczej firm geodezyjnych przez administrację, z drugiej zaś może przyczynić się do podniesienia poziomu prac geodezyjno-kartograficznych.
Zmusza też do odpowiedzi na pytania: czy kontrolować należy przedsiębiorców czy państwowe ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, przyjmujące od nich opracowania? Jaki zakres informacji na temat działalności firmy może posiadać urzędnik administracji geodezyjnej? Wreszcie, czy mamy w Polsce niedostateczną liczbę instytucji i organów kontrolujących przedsiębiorców?
Zapraszamy do zapoznania się z tekstem projektu i wyrażenie swych opinii bądź w „Komentarzach”, bądź w listach do GEODETY.
Projekt opracowano w oddziale Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kontrola ? cd (ewentualnie) kontroli oraz uprawnień i obowiązków, zarówno kontrolującego, jak również i kontrolowanego. Sprokurowanie, już na wstępie, dokumentu, co do którego można mieć wiele zastrzeżeń, nie tylko pod względem prawnym, może budzić wiele wątpliwości co jego poprawności merytorycznej. Wydaje się ponadto, że zostały w jakiś sposób naderwane, poprawne, generalnie rzecz ujmując, stosunki panujące dotychczas pomiędzy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego a Zachodniopomorską Geodezyjną Izbą Gospodarczą. Uważamy, że jako organizacja społeczna, zrzeszająca przeważającą część środowiska geodezyjnego w woj. zachodniopomorskim, powinniśmy zostać, co najmniej, poinformowani o zamierzeniu Pana Inspektora, a nie dowiadywać się ze stron internetu. Gdzie tu współdziałanie zgodne z art. 12 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ? Prezydium Rady Zachodniopomorskiej GIG
odpowiedz zgłoś
Kontrola ? Reagując na tekst powyższego „Programu ...” wyrażamy naszą daleko idącą dezaprobatę, zarówno co do jego treści, jak również i formy. Nie negując uprawnień organów Służby Geodezyjnej, w tym, wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego do wszelkiego rodzaju działalności kontrolnej, dotyczącej także przedsiębiorców geodezyjnych, zgłaszamy wiele istotnych zastrzeżeń, dotyczących zwłaszcza zakresu i trybu tego „projektu” - zastrzeżenia te zostaną szczegółowo wyartykułowane na naszej stronie internetowej www.geodezja-szczecin.org.pl . W tym miejscu chcielibyśmy jedynie zwrócić uwagę na fakt, że ’’zamierzenia’’ tego typu, podające jako podstawę prawną (zamierzonego działania) obowiązujące przepisy prawa, powinny w pełni je (to prawo) respektować. Dotyczy to szczególnie tego rodzaju „dokumentu”, stanowiącego swoistego rodzaju instrukcję postępowania, odnośnie zakresu, formy i trybu przeprowadzanych (ewentualn
odpowiedz zgłoś
kontrole cos się chyba inspektorowi pokręciło.Czytając projekt mam propozycje na wstępie kontroli pracy niepodlegającej zgłoszeniu co w/g projektu też może byc skontrolowane a mianowicie pomiar i obliczenie mas ziemnych. A poważnie to jestem za kontrolą WINGiK ale nie w takiej formie.Pewne koncepcje byly opracowywane za czasow kiedy byly tylko WODGiK . Niestety nastąpiły zmiany administracyjne.
odpowiedz zgłoś
kontrole Czy jest możliwe aby urzędnik z niewielką praktyką terenową mógł skutecznie kontrolować pomiary wykonane przez geodetę z 20 letnim stażem w wykonawstwie geodezyjnym?
odpowiedz zgłoś
Kontrole Oczywiście że trzeba w końcu zacząć kontrolować geodetów a nie przyjmować dokumenty do zasobu. Urzędnicy zza biurka nie sprawdzą jakości roboty dopóki nie pojadą w teren.
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS