Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-01-20| Teledetekcja

Śnieg w Polsce widoczny z kosmosu

Intensywne opady w pierwszych trzech tygodniach bieżącego roku spowodowały, że cały obszar naszego kraju znalazł się pod śniegiem. Po raz pierwszy tej zimy pokrywa śnieżna była wyraźnie widoczna na obrazach satelitarnych.


Śnieg w Polsce widoczny z kosmosu
Zdjęcia wykonane przez satelitę Meteosat oraz satelitę okołobiegunowego S-NPP są jednoznaczne. W Polsce mieliśmy prawdziwie zimowy tydzień. Na obu obrazach pokrywa śnieżna jest bardzo dobrze widoczna. Potwierdzają to również zdjęcia z satelity Sentinel-2, który przelatywał nad Polską 17 stycznia, wykonując zobrazowanie w pasie o szerokości 290 km. Wysoka rozdzielczość danych Sentinel-2 pozwala na obserwacje zjawisk zachodzących w niewielkiej skali.

Obraz z satelity Sentinel-2 pozyskany 17 stycznia br. W celu lepszego odróżnienia śniegu od chmur przygotowano kompozycję barwną śnieg/chmury (snow/cloud). W tej kompozycji kanał widzialnego światła niebieskiego (B02) jest przypisany do koloru czerwonego, natomiast kanałom z pasm podczerwonych (B11 i B12) przypisano pozostałe kolory (zielony i niebieski). Na obrazach w kompozycji barwnej S/C [R = B02; G = B11; B = B12] śnieg jest czerwony natomiast chmury wodne są białe, a chmury z fazą lodową na wierzchołkach są niebieskawe. Lewy panel – kompozycja barwna S/C dla całego zobrazowania, prawy górny panel – dla Zatoki Gdańskiej, prawy dolny panel – dla porównania ten sam obszar w kompozycji barw prawdziwych.

(Opracowanie: B. Łapeta, B. Wieczorek, Zakład Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB)

Źródło: IMGW-PIB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama