wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-15| GIS, Teledetekcja, Przetargi

Copernicus będzie monitorować deformacje w Europie

Europejska Agencja Środowiska (EEA) podpisała kontrakt o wartości 6 mln euro na przygotowanie usługi, która na podstawie satelitarnych danych radarowych będzie dostarczać informacji o deformacjach z milimetrową precyzją.


Copernicus będzie monitorować deformacje w Europie <br />
Monitoring zapory z wykorzystaniem danych Sentinel-1 (fot. ESA)
Monitoring zapory z wykorzystaniem danych Sentinel-1 (fot. ESA)
Copernicus będzie monitorować deformacje w Europie <br />
Fragment prezentacji niemieckiego systemu BBD
Fragment prezentacji niemieckiego systemu BBD

Umowę zawarto z konsorcjum ochrzczonym jako ORIGINAL (OpeRatIonal Ground motion INsar ALliance). Kieruje nim e-GEOS – joint venture firmy Telespazio oraz włoskiej agencji kosmicznej ASI. Poza tym w jego skład wchodzą takie podmioty jak: agencja DLR i firma GAF z Niemiec, norweski instytut badawczy NORCE, satelitarne obserwatorium geodezyjne SGO z Węgier, holenderskie PPO.labs, włoska spółka TRE Altamira czy brytyjska Earth Metrics.

Przedmiotem czteroletniego kontaktu jest wdrożenie usługi European Ground Motion Service (EGMS), która stanie się częścią serwisu monitorowania środowiska lądowego wspólnotowego systemu Copernicus (Copernicus Land Monitoring Service – CLMS).

EGMS ma dostarczać dla prawie całej Europy szczegółowych danych o deformacjach gruntu. Pomiary będą bazować na interferometrycznych analizach zobrazowań pozyskiwanych przez satelity radarowe Sentinel-1. Serwis ma wychwytywać zarówno krótko-, jak i długotrwałe zjawiska, np. ruchy tektoniczne, osiadanie gruntu, osuwiska czy szkody górnicze. Ma także pomóc w monitorowaniu infrastruktury, choćby mostów. Wyniki pomiarów będą dostępne poprzez łatwy w obsłudze interfejs – podobnie jak inne dane dostarczane przez system Copernicus.

Jak podkreśla e-GEOS, wdrażaniem EGMS zajmą się podmioty, które zdobyły już duże doświadczenie w wykorzystaniu satelitarnej interferometrii radarowej. Na przykład spółka GAF uczestniczyła w budowie podobnego systemu, który swoim zasięgiem objął całe Niemcy. Z kolei instytut NORCE uczestniczył w budowie analogicznego rozwiązania dla Norwegii.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS