Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-15| GIS, Teledetekcja, Przetargi

Copernicus będzie monitorować deformacje w Europie

Europejska Agencja Środowiska (EEA) podpisała kontrakt o wartości 6 mln euro na przygotowanie usługi, która na podstawie satelitarnych danych radarowych będzie dostarczać informacji o deformacjach z milimetrową precyzją.


Copernicus będzie monitorować deformacje w Europie <br />
Monitoring zapory z wykorzystaniem danych Sentinel-1 (fot. ESA)
Monitoring zapory z wykorzystaniem danych Sentinel-1 (fot. ESA)
Copernicus będzie monitorować deformacje w Europie <br />
Fragment prezentacji niemieckiego systemu BBD
Fragment prezentacji niemieckiego systemu BBD

Umowę zawarto z konsorcjum ochrzczonym jako ORIGINAL (OpeRatIonal Ground motion INsar ALliance). Kieruje nim e-GEOS – joint venture firmy Telespazio oraz włoskiej agencji kosmicznej ASI. Poza tym w jego skład wchodzą takie podmioty jak: agencja DLR i firma GAF z Niemiec, norweski instytut badawczy NORCE, satelitarne obserwatorium geodezyjne SGO z Węgier, holenderskie PPO.labs, włoska spółka TRE Altamira czy brytyjska Earth Metrics.

Przedmiotem czteroletniego kontaktu jest wdrożenie usługi European Ground Motion Service (EGMS), która stanie się częścią serwisu monitorowania środowiska lądowego wspólnotowego systemu Copernicus (Copernicus Land Monitoring Service – CLMS).

EGMS ma dostarczać dla prawie całej Europy szczegółowych danych o deformacjach gruntu. Pomiary będą bazować na interferometrycznych analizach zobrazowań pozyskiwanych przez satelity radarowe Sentinel-1. Serwis ma wychwytywać zarówno krótko-, jak i długotrwałe zjawiska, np. ruchy tektoniczne, osiadanie gruntu, osuwiska czy szkody górnicze. Ma także pomóc w monitorowaniu infrastruktury, choćby mostów. Wyniki pomiarów będą dostępne poprzez łatwy w obsłudze interfejs – podobnie jak inne dane dostarczane przez system Copernicus.

Jak podkreśla e-GEOS, wdrażaniem EGMS zajmą się podmioty, które zdobyły już duże doświadczenie w wykorzystaniu satelitarnej interferometrii radarowej. Na przykład spółka GAF uczestniczyła w budowie podobnego systemu, który swoim zasięgiem objął całe Niemcy. Z kolei instytut NORCE uczestniczył w budowie analogicznego rozwiązania dla Norwegii.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS