Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-12-03| GIS, Mapy, Teledetekcja

Deformacje w Niemczech pod kontrolą satelitów

Staraniem Federalnego Instytutu Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych (BGR) uruchomiono internetowy serwis, w którym każdy może łatwo sprawdzić deformacje gruntu pomierzone z milimetrową dokładnością dla całych Niemiec.


Deformacje w Niemczech pod kontrolą satelitów
Deformacje w Niemczech pod kontrolą satelitów

Mapę wygenerowano na podstawie zobrazowań radarowych pozyskanych przez europejskie satelity Sentinel-1A i -1B. Prezentuje ona średnią prędkość ruchu wyrażoną w milimetrach na rok i wyliczoną z okresu 2014-2018. Kolory czerwone oznaczają osiadanie terenu, a niebieskie – podnoszenie. Barwa zielona odpowiada zaś ruchom o prędkości poniżej 2 mm/rok – to tyle, ile wynosi dokładność zastosowanej metody.

Wartości te pomierzono metodą interferometrii radarowej trwałych reflektorów (PSInSAR – Permanent Scatterer Interferometry). Jak sama nazwa wskazuje, pomiary odnoszą się tu do tzw. trwałych reflektorów, tj. obiektów, które dobrze odbijają sygnały nadawane przez satelity radarowe. Są to np. budynki, obiekty infrastrukturalne czy skały.

Uruchomiony właśnie portal BBD (BodenBewegungsdienst Deutschland) zawiera dane o deformacjach dla milionów trwałych reflektorów rozmieszczonych na obszarze całych Niemiec, tj. powierzchni około 360 tys. km kw. Jak zapowiadają twórcy serwisu, prezentowane tu informacje będą systematycznie aktualizowane na podstawie nowszych zobrazowań.

Ruchy widoczne na tej mapie mają przyczyny zarówno naturalne, jak i antropegeniczne – wyjaśnia BGR. Mogą być spowodowane np. eksploatacją surowców, ruchami masowymi, pracami ziemnymi czy wahaniem poziomu wód gruntowych. Gdy ruchy te nie są śledzone, mogą powodować realne zagrożenie dla infrastruktury czy zdrowia i życia mieszkańców. Serwis BBD pozwala śledzić te zjawiska i dzięki temu szybko podjąć ewentualne działania zaradcze – podkreśla dyrektor BGR prof. Ralph Watzel.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama