wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-03| GIS, Mapy, Teledetekcja

Deformacje w Niemczech pod kontrolą satelitów

Staraniem Federalnego Instytutu Nauk o Ziemi i Zasobów Naturalnych (BGR) uruchomiono internetowy serwis, w którym każdy może łatwo sprawdzić deformacje gruntu pomierzone z milimetrową dokładnością dla całych Niemiec.


Deformacje w Niemczech pod kontrolą satelitów
Deformacje w Niemczech pod kontrolą satelitów

Mapę wygenerowano na podstawie zobrazowań radarowych pozyskanych przez europejskie satelity Sentinel-1A i -1B. Prezentuje ona średnią prędkość ruchu wyrażoną w milimetrach na rok i wyliczoną z okresu 2014-2018. Kolory czerwone oznaczają osiadanie terenu, a niebieskie – podnoszenie. Barwa zielona odpowiada zaś ruchom o prędkości poniżej 2 mm/rok – to tyle, ile wynosi dokładność zastosowanej metody.

Wartości te pomierzono metodą interferometrii radarowej trwałych reflektorów (PSInSAR – Permanent Scatterer Interferometry). Jak sama nazwa wskazuje, pomiary odnoszą się tu do tzw. trwałych reflektorów, tj. obiektów, które dobrze odbijają sygnały nadawane przez satelity radarowe. Są to np. budynki, obiekty infrastrukturalne czy skały.

Uruchomiony właśnie portal BBD (BodenBewegungsdienst Deutschland) zawiera dane o deformacjach dla milionów trwałych reflektorów rozmieszczonych na obszarze całych Niemiec, tj. powierzchni około 360 tys. km kw. Jak zapowiadają twórcy serwisu, prezentowane tu informacje będą systematycznie aktualizowane na podstawie nowszych zobrazowań.

Ruchy widoczne na tej mapie mają przyczyny zarówno naturalne, jak i antropegeniczne – wyjaśnia BGR. Mogą być spowodowane np. eksploatacją surowców, ruchami masowymi, pracami ziemnymi czy wahaniem poziomu wód gruntowych. Gdy ruchy te nie są śledzone, mogą powodować realne zagrożenie dla infrastruktury czy zdrowia i życia mieszkańców. Serwis BBD pozwala śledzić te zjawiska i dzięki temu szybko podjąć ewentualne działania zaradcze – podkreśla dyrektor BGR prof. Ralph Watzel.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kwestia wiary w szklaną kulę... fajny temat dla naukowców bo można badać i badać, technologia ma więcej wad i ograniczeń niż można sądzić po takich publikacjach, ale o tym się nie pisze.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
a u nas bazy, mapa zasadnicza, zasób i weryfikacja...
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS