Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-12-28| GNSS, Teledetekcja

Co brexit oznacza dla Galileo i Copernicusa?

24 grudnia władze Unii Europejskiej porozumiały się z Wielką Brytanią w sprawie zasad jej wyjścia ze Wspólnoty. Jak w świetle tych ustaleń brexit wpłynie na europejskie programy kosmiczne Galileo oraz Copernicus?


Co brexit oznacza dla Galileo i Copernicusa?

Copernicus raczej na tak

W przypadku programu monitorowania środowiska Copernicus Wielka Brytania prawdopodobnie nadal będzie jego aktywnym uczestnikiem przynajmniej przez najbliższe 7 lat. Oznacza to, że będzie zarówno dokładać się do jego realizacji, jak i czerpać korzyści z danych i usług dostarczanych przez ten system – dotyczy to również serwisów Copernicus Security Service wykorzystywanych do monitorowania wybrzeża i stref przygranicznych. Brytyjskie firmy będą ponadto nadal mogły brać udział w przetargach na komponenty tego rozwiązania.

Ta współpraca nie będzie już jednak realizowana na takich zasadach jak z każdym innym krajem członkowskim UE. Szczegóły ma regulować porozumienie, które jest w trakcie negocjacji i to od treści jego ustaleń Londyn uzależnia ostateczną decyzję o dalszym udziale w Copernicusie. Ma ona zapaść jeszcze w I kwartale nowego roku.

Galileo zdecydowanie na nie

Pewne jest już natomiast to, że 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania opuści projekt budowy europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Warto przypomnieć, że był to jeden z głównych punktów spornych w brexitowych negocjacjach. Wyjście z tego programu oznacza bowiem dla Zjednoczonego Królestwa utratę dostępu zarówno do intratnych kontraktów (w których aktywny udział bierze m.in. brytyjska firma SSTL), jak i do szyfrowanego sygnału usługi regulowanej publicznie (PRS). Serwis ten jest szykowany na potrzeby służb ratunkowych i porządkowych oraz wojska, a wyróżnia go podwyższona odporność na zakłócanie i spoofing.

Jak już informowaliśmy wcześniej, w związku z opuszczeniem programu Galileo Wielka Brytania rozważa budowę własnego systemu GNSS. Na razie nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie.

Warto dodać, że choć Wielka Brytania opuszcza UE, to nadal będzie członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama