wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-28| GNSS, Teledetekcja

Co brexit oznacza dla Galileo i Copernicusa?

24 grudnia władze Unii Europejskiej porozumiały się z Wielką Brytanią w sprawie zasad jej wyjścia ze Wspólnoty. Jak w świetle tych ustaleń brexit wpłynie na europejskie programy kosmiczne Galileo oraz Copernicus?


Co brexit oznacza dla Galileo i Copernicusa?

Copernicus raczej na tak

W przypadku programu monitorowania środowiska Copernicus Wielka Brytania prawdopodobnie nadal będzie jego aktywnym uczestnikiem przynajmniej przez najbliższe 7 lat. Oznacza to, że będzie zarówno dokładać się do jego realizacji, jak i czerpać korzyści z danych i usług dostarczanych przez ten system – dotyczy to również serwisów Copernicus Security Service wykorzystywanych do monitorowania wybrzeża i stref przygranicznych. Brytyjskie firmy będą ponadto nadal mogły brać udział w przetargach na komponenty tego rozwiązania.

Ta współpraca nie będzie już jednak realizowana na takich zasadach jak z każdym innym krajem członkowskim UE. Szczegóły ma regulować porozumienie, które jest w trakcie negocjacji i to od treści jego ustaleń Londyn uzależnia ostateczną decyzję o dalszym udziale w Copernicusie. Ma ona zapaść jeszcze w I kwartale nowego roku.

Galileo zdecydowanie na nie

Pewne jest już natomiast to, że 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania opuści projekt budowy europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Warto przypomnieć, że był to jeden z głównych punktów spornych w brexitowych negocjacjach. Wyjście z tego programu oznacza bowiem dla Zjednoczonego Królestwa utratę dostępu zarówno do intratnych kontraktów (w których aktywny udział bierze m.in. brytyjska firma SSTL), jak i do szyfrowanego sygnału usługi regulowanej publicznie (PRS). Serwis ten jest szykowany na potrzeby służb ratunkowych i porządkowych oraz wojska, a wyróżnia go podwyższona odporność na zakłócanie i spoofing.

Jak już informowaliśmy wcześniej, w związku z opuszczeniem programu Galileo Wielka Brytania rozważa budowę własnego systemu GNSS. Na razie nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie.

Warto dodać, że choć Wielka Brytania opuszcza UE, to nadal będzie członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS