Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-03-26| GNSS

Galileo kontrowersyjnym tematem negocjacji ws. brexitu

Premier Theresa May intensywnie walczy, by Wielka Brytania pozostała w wartym 10 mld euro programie Galileo – donosi dziś (26 marca) na pierwszej stronie dziennik „Financial Times”. Na szali są setki milionów euro dla brytyjskich firm.


Galileo kontrowersyjnym tematem negocjacji ws. brexitu

W związku z zamiarem wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej władze w Brukseli chcą pozbawić brytyjskich przedsiębiorstw kontraktów związanych z bezpieczeństwem wspólnotowego systemu nawigacji satelitarnej wartych setki milionów euro.

Znacznie poważniejszym skutkiem brexitu może być jednak to, że brytyjskie służby zostaną odcięte od tzw. usługi regulowanej publicznie Galileo (PRS). Dzięki kodowanym wiadomościom nawigacyjnym nadawanym na kanałach E1 i E6 serwis ten zapewnia znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż usługa otwarta. Dostęp do niej mają jednak tylko kraje członkowskie UE. Ponadto trwają negocjacje, by z PRS mogła korzystać Norwegia i Stany Zjednoczonej.

Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska utrzymuje, że przekazywanie po brexicie stronie brytyjskiej bardzo wrażliwych informacji dotyczących Galileo może nieodwracalnie negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie niektórych elementów tego systemu.

Brytyjskie władze są wściekłe na tego typu deklaracje Brukseli. W brexitowych negocjacjach deklarują chęć jak najściślejszego uczestnictwa w budowie Galileo oraz możliwość bezwarunkowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Brytyjscy politycy podkreślają też, że tutejsze firmy są wyspecjalizowane w technologii nawigacji satelitarnej, co potwierdza to, że dotychczas aktywnie uczestniczyły w budowie Galileo. „Propozycje Brukseli są niedorzeczne” – powiedział dziennikowi anonimowo jeden z wyższych brytyjskich urzędników.

Co ciekawe, wobec twardego stanowiska europejskich negocjatorów brytyjskie Ministerstwo Obrony zaczęło wstępnie rozważać budowę własnego systemu nawigacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama