Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-24| GNSS

Nowoczesny wojskowy sygnał GPS wchodzi do wstępnego użycia

Wraz z początkiem grudnia większość satelitów amerykańskiego systemu nawigacji rozpoczęła nadawanie nowego wojskowego sygnału M. Rozwiązanie to ma zapewnić amerykańskiej armii istotną przewagę na polu walki.


Nowoczesny wojskowy sygnał GPS wchodzi do wstępnego użycia <br />
fot. US Army/Robert Fellingham
fot. US Army/Robert Fellingham

Początkowo planowano, że sygnał M zacznie być nadawany wraz z oddaniem do użytku segmentu naziemnego GPS nowej generacji, tzw. OCX. Prace nad tym systemem mocno się jednak opóźniają, dlatego administratorzy GPS zdecydowali, by wprowadzić odpowiednią aktualizację oprogramowania do istniejącego segmentu OCS. Pozwoliło to rozpocząć nadawanie sygnału M w trybie tzw. wczesnego użytkowania (Military-Code Early Use – MCEU).

Sygnał M przeznaczony jest dla uprawnionych użytkowników wojskowych. Jego głównym wyróżnikiem jest znacznie większa odporność na zakłócanie oraz spoofing (nadawanie fałszywych sygnałów), a są to praktyki coraz częściej stosowane na polu walki. Jak już kilkakrotnie informowaliśmy na Geoforum.pl, ten typ broni elektronicznej chętnie stosuje chociażby Rosja, nawet w regionach przygranicznych, co nie pozostaje bez wpływu również na pracę geodetów. Co więcej, własne zestawy do zakłócania sygnałów GNSS zamówiło niedawno nasze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Sygnał M jest obecnie nadawany przez 23 satelity GPS, tj. wszystkie aparaty generacji IIR-M, IIF oraz III. Ich odbiór jest możliwy tylko za pomocą uprawnionych urządzeń, tzw. MGUE (Military GPS User Equipment).

– MCEU zapoczątkowuje nową erę wsparcia GPS, zapewniając użytkownikom w całym spektrum działań wojennych gwarantowany dostęp do usług pozycjonowania, nawigacji i wyznaczania czasu (PNT), jednocześnie zapobiegając ich nieautoryzowanemu użyciu przez naszych przeciwników. Jest to decydujący krok w utrzymaniu złotego standardu systemów PNT – podkreśla porucznik Jordan Malara z 2 Eskadry Operacji Kosmicznych GPS.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS