wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-24| GNSS

Nowoczesny wojskowy sygnał GPS wchodzi do wstępnego użycia

Wraz z początkiem grudnia większość satelitów amerykańskiego systemu nawigacji rozpoczęła nadawanie nowego wojskowego sygnału M. Rozwiązanie to ma zapewnić amerykańskiej armii istotną przewagę na polu walki.


Nowoczesny wojskowy sygnał GPS wchodzi do wstępnego użycia <br />
fot. US Army/Robert Fellingham
fot. US Army/Robert Fellingham

Początkowo planowano, że sygnał M zacznie być nadawany wraz z oddaniem do użytku segmentu naziemnego GPS nowej generacji, tzw. OCX. Prace nad tym systemem mocno się jednak opóźniają, dlatego administratorzy GPS zdecydowali, by wprowadzić odpowiednią aktualizację oprogramowania do istniejącego segmentu OCS. Pozwoliło to rozpocząć nadawanie sygnału M w trybie tzw. wczesnego użytkowania (Military-Code Early Use – MCEU).

Sygnał M przeznaczony jest dla uprawnionych użytkowników wojskowych. Jego głównym wyróżnikiem jest znacznie większa odporność na zakłócanie oraz spoofing (nadawanie fałszywych sygnałów), a są to praktyki coraz częściej stosowane na polu walki. Jak już kilkakrotnie informowaliśmy na Geoforum.pl, ten typ broni elektronicznej chętnie stosuje chociażby Rosja, nawet w regionach przygranicznych, co nie pozostaje bez wpływu również na pracę geodetów. Co więcej, własne zestawy do zakłócania sygnałów GNSS zamówiło niedawno nasze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Sygnał M jest obecnie nadawany przez 23 satelity GPS, tj. wszystkie aparaty generacji IIR-M, IIF oraz III. Ich odbiór jest możliwy tylko za pomocą uprawnionych urządzeń, tzw. MGUE (Military GPS User Equipment).

– MCEU zapoczątkowuje nową erę wsparcia GPS, zapewniając użytkownikom w całym spektrum działań wojennych gwarantowany dostęp do usług pozycjonowania, nawigacji i wyznaczania czasu (PNT), jednocześnie zapobiegając ich nieautoryzowanemu użyciu przez naszych przeciwników. Jest to decydujący krok w utrzymaniu złotego standardu systemów PNT – podkreśla porucznik Jordan Malara z 2 Eskadry Operacji Kosmicznych GPS.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ciekawe kiedy GUGiK udostępni pobieranie tego sygnału za pośrednictwem Geoportalu lub ASG ??
 2 
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS