wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-10| Geodezja, Prawo

Wątpliwości OZZG ws. obowiązywania nowych standardów geodezyjnych

Czytając literalnie przepisy przejściowe, można uznać, że nowe standardy geodezyjne de facto nigdy nie zaczną obowiązywać – twierdzi Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów (OZZG).


Wątpliwości OZZG ws. obowiązywania nowych standardów geodezyjnych
Wątpliwości OZZG ws. obowiązywania nowych standardów geodezyjnych <br />
Fragment prezentacji GGK
Fragment prezentacji GGK

Wątpliwości dotyczą ustępu 4 w paragrafie 42. Zgodnie z nim „do prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 31 lipca 2020 r., których wyniki nie zostały przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia [22 sierpnia br. – red.], stosuje się przepisy dotychczasowe”.

Jak analizuje ten zapis OZZG, padają tu dwa warunki, które muszą być spełnione, aby w stosunku od danej pracy geodezyjnej należało stosować stare standardy:

 1. Praca ma być zgłoszona po 31 lipca.
 2. Praca nie została przyjęta do PZGiK przed 22 sierpnia.

Trzymając się powyższych warunków, należy zdaniem OZZG uznać, że wszystkie prace zgłoszone i przyjęte do PZGiK po 22 sierpnia będą spełniać oba warunki, zatem nie można stosować w stosunku do nich nowych standardów. Prowadziłoby to do absurdalnej sytuacji, w której nowe rozporządzenie w praktyce nigdy nie będzie obowiązywać.

Wątpliwości w tym zakresie wcale nie są nowe

Wyrażono je chociażby podczas webinarium GUGiK na temat nowego rozporządzenia. W jego trakcie GGK przyznał, że pozornie ust. 4 faktycznie można interpretować tak, jak obecnie robi to OZZG. Brzmienie przepisu jest jednak poprawne i zostało skonsultowane z legislatorami. Jego treść bierze się z tego, że stosowanie starych standardów przed 31 lipca wynika wprost z ostatniej nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Z kolei stosowanie nowych standardów po 22 sierpnia wynika wprost z nowego rozporządzenia. Ustęp 4 miał jedynie regulować stosowanie przepisów w okresie 31 lipca – 22 sierpnia (patrz slajd powyżej). Podczas wspomnianego seminarium interpretację tę potwierdził Karol Ziółkowski z Ministerstwa Rozwoju. Podobne wyjaśnienia znajdziemy ponadto w odpowiedzi GGK na pismo śląskiego WINGiK-a.

Dlaczego OZZG ponownie podejmuje ten temat?

Gdyż na jego zamówienie poradę prawną w tej sprawie sporządził Program Ochrony Konsumenta. Jednoznacznie potwierdza ona interpretację OZZG. Zdaniem eksperta POK, jeśli przykładowo praca została zgłoszona 22 grudnia br., to zastosowanie mają w jej przypadku stare standardy.

W związku z tymi wątpliwościami zwróciliśmy się do GUGiK o ustosunkowanie się do interpretacji OZZG. „Główny Geodeta Kraju przedstawił wyjaśnienie zgodnie z wykładnią autentyczną i podtrzymuje swoje stanowisko. Podczas telekonferencji odnosił się do tego zagadnienia również przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju” – podkreśla Żaneta Kornatowska, naczelnik Wydziału Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w GUGiK. „Niemniej jednak w związku z wątpliwościami OZZG zwróciliśmy się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z prośbą o interpretację w zakresie poprawnej wykładni art. 42 ust. 4 rozporządzenia w sprawie standardów” – dodaje.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do geodety uprawnionego Ten ustęp 4 powoduje to, że jak zrobie teraz operat wg. nowych standardów to złośliwy weryfikator mnie u#$%!!i, że powinien po staremu. Albo ktoś mnie zda do wingika/komisji dyscyplinarnej, że zrobiłem po nowemu operat który wg. rozporządzenia powinienem zrobić po staremu ze szkicem, raportami, kontrolami. Przez 3 lata mogę się spodziewać, że ktoś po uprawnieniach się mi przejedzie. Tyś jest d.a a nie uprawniony jak tego nie rozumiesz.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Te nowe przepisy całkiem fajne są. Szkoda tylko, że księstwo podgikowe ma swoje prawo. Mimo opisania w sprawozdaniu, że szkiców polowych nie wykonano ponieważ pomiar był kodowany na bieżąco - szkice mają być i basta. Pozdrawiam poznański geopoz. Zamiast się cieszyć, że macie mniej roboty do sprawdzania to wynajdujecie problemy z tyłka. W starostwie zależnie od weryfikującego. Idź pan w ch z taką geodezją. Jednolite prawo... HAHA
 7 
odpowiedz zgłoś
Standardy - powiatowe przepisy sobie a urzędnicy sobie :D ja mam taką propozycję do GGK aby zlecił swoim pracownikom przeprowadzenie ankiety anonimowej koniecznie telefonicznej i tylko dwa pytania. Proszę zadzwonić do wszystkich odgik'ów i zapytać : 1. czy jest możliwość założenia konta w portalach powiatowych za wykorzystaniem e-podpisu! i 2.Czy można oddać operat w wersji elektronicznej? .... tylko niech to nie będzie ankieta przesyłana mailowo bo to są kłamstwa - proszę się zachować jak "tajemniczy petent" - ostatnio jeden z kierowników na pytanie nr.2 odpowiedział mi tak : "w związku z tym że niema na razie takiej konieczności jak składanie e-operatów ....to niema takiej możliwości :DDDDD
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Standardy - powiatowe albo lepiej żeby to zrobiło geoforum było by "bezstronnie i bezcenzuralnie" mogł by być ciekawy artykół
odpowiedz zgłoś
wątpliwa skuteczność prawna zgłoszeń prac geodezyjnych A teraz z innej beczki . Otóż wzór zgłoszenia pracy geodezyjnej może podlegać modyfikacjom wyłącznie w zakresie wskazanym w rozporządzeniu lub w samym wzorze. Inaczej złożony dokument po prostu nie jest wymaganym przez przepi. Zgodnie z odpowiednim zapisem wniosku, można zmieniać jego kolorystykę, rozszerzać wielkość pól oraz, w przypadku papierowej wersji, dodawać załączniki zawierające informacje, których nie można było umieścić w formularzu. No i spróbujmy zgłosić pracę, dla której w pkt. 8 należy wskazać kierownika prac oraz osoby wykonujące czynności, a także uzupełnić podstawę prawną uprawnień. Jeśli ktoś wpadnie na pomysł, by zgodnie z ustawą samodzielne czynności wykonywali mierniczy górniczy i biegły sądowy, każdego zgłaszamy jako .... kierownika prac. To mamy trzech, z "prawdziwym" włącznie; do tego podstawa prawna już zawiera zdefiniowany art. 43 ustawy pgik, gdzie można tylko uzupełnić nr punktu wskazanego artykułu - ale przecież mierniczych i biegłych tam nie ma.... ojej.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nie prościej byłoby napisać, że operaty składane do zasobu po 22.08 oddajemy po nowemu (chyba, że ktoś chce po staremu, to najpóźniej do końca bieżącego roku)?. Co takiego ważnego jest n.p. w dziennikach pomiarowych sporządzonych wg starego rozporządzenia, że musimy je oddać staroście?
 1 
odpowiedz zgłoś
jak już ggk wybiera się z zapytaniem do ministra, to przy okazji niech się też spyta o par.29. To następny przepis typu gniot waszego ggka. Ten przepis unieważnia przepisy całego rozdziału o mapach do celów prawnych. Ggk to musiał sam napisać tylko później zapomniał przeczytać to co napisał.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: jak już ggk Przepisy przejściowe do standardów tworzyło Ministerstwo Rozwoju
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: jak już ggk Paragraf 29 nie jest przepisem przejściowym.
 1 
zgłoś
Z okazji imienin pana Waldemara chcialbym złożyć życzenia wszystkiego najlepszego. Pracownicy GUGiK mają jeszcze 30 minut żeby pobiec po kwiaty. Dziękuję za uwagę i życzę miłego weekendu.
 10 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Z okazji Wszystkiego najlepszego i miłego weekendu życzę też tym którzy powyżej minusują. Więc tu już możecie plusować...
 8 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Z okazji Widzę 2 minusy z 5, znaczy reszta pobiegła po kwiaty. :)
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Z okazji plusy/minusy to się robi dziecinnie prosto, przecież sam wiesz. Ile samodzielnie mam ci dodać albo ująć?
 3 
 1 
zgłoś
odp: odp: Z okazji Dobra to napiszę że widzę 10 minusów z 20 a ty utrzymaj ten wynik niezależnie od tego co będą klikali użytkownicy. Większe wyzwanie ?
 2 
 1 
zgłoś
odp: Z okazji Czy pan Waldemar dostał dzisiaj ten wymarzony prezent ? ;)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Z okazji dużo zdrowia dla sto lat i gratulacje za świetną pamięć i zaangażowanie. Jak się ktoś zwolni to podszepnę prezesowi kandydaturę na naczelnika.
zgłoś
odp: odp: Z okazji fotel Naczelnika państwa to wiesz kto dzierży, nie śmiałbym.....
zgłoś
Jaki jest cel tego działania? Prawo choćby złe ale prawo. Tak jest z tym rozporządzeniem. Gorzej to będzie wtedy, jak poszczególne sprawy trafią do sądów administracyjnych w związku z negatywnymi weryfikacjami. A sąd stwierdzi, że operat został wykonany według nieobowiązującego rozporządzenia albo został zweryfikowany według nieprawidłowego przepisu. Do tego dążycie?
 7 
 18 
odpowiedz zgłoś
odp: Jaki jest cel tego działania? Nie mąć i nie podszywaj się pod kogoś innego. Grzecznie Cię o proszę. OK ?
 11 
 7 
odpowiedz zgłoś
Jaki jest cel tego działania ? Koledzy i Koleżanki z OZZG, czy zastanowiliście się przez chwilę co może spowodować to działanie ? Czy aby na na pewno jest ono podyktowane obroną interesów ludzi wykonujących zawód ? Chodzi Wam o to, aby powróciły dzienniki pomiarowe do składu operatu technicznego, minimalna odległość do punktów nawiązania przy metodzie biegunowej 40 m, kontrole pomiarów GNSS na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru, kopie map do celów projektowych oraz kopie map zawierających wyniki inwentaryzacji obiektów budowlanych, itd. ? Chcecie aby zniknęła definicja geodety uprawnionego i zapisy, że tylko geodeta uprawniony może potwierdzić wytyczenie obiektu budowlanego wpisem w dzienniku budowy ? Naprawdę tego chcą związki zawodowe dla geodetów ? Proszę o chwilę refleksji.
 18 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: Jaki jest cel tego działania ? Południe Polski, tam gdzie jest kataster pruski, pluje jadem. Bo musza granice właściwie pokazać na mdcp.
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jaki jest cel tego działania ? Szanowny Kolego, jak przypuszczam chodzi Ci o par. 31 rozporządzenia ws. standardów ...Ale nie pluj jadem tylko wspólnie wspomóżmy GGK, aby to rozporządzenie poprawić. W nowych "standardach" wiele rzeczy poprawiono, co jest wymienione w moim poniższym komentarzu. A, że coś jest do poprawy, to trzeba poprawić i tyle. Nie walczmy, tylko współpracujmy.
 1 
 15 
zgłoś
odp: odp: Jaki jest cel tego działania ? na południu Polski i nie tylko, bp to jest zachód oraz poółnocny wchód nie pluje bo tam gdzie był kataster pruski nie ma większych problemów z pokazaniem granic na mapie do celów projektowych. Ten problem jest natomiast na mazowszu...., więc kto pluje jadem?
 5 
zgłoś
odp: odp: Jaki jest cel tego działania ? Na południu polski w większości był kataster austriacki. Zapraszam na ustalenia granic i do analizy materiałów zasobu :-)
zgłoś
odp: Jaki jest cel tego działania ? Panowie i Panie z OZZG to że bawicie się w dawanie minusów nie zmienia faktu, że czynicie ŹLE.
 9 
odpowiedz zgłoś
Wstyd i żenada O proszę ! Pani Kornatowska została naczelnikiem ? Jakże słuszna linie ma nasza partia i jak dużo wdzięczności może się spodziewać od wdzięczne narodu. A co do wstydu i żenada to ona towarzyszy tym rządom pana MINISTRA niepodzielnie. Wstyd Żaneta wstyd Marta wstyd Aneta wstyd Małgorzata wstyd Renata - kiedyś będzie normalnie i co wtedy powiecie ludziom dookoła ? Warto za te parę groszy ?
 7 
 20 
odpowiedz zgłoś
odp: Wstyd i żenada fajnie jest pomyje anonimowo wylewać. Podpisz się swoim nazwiskiem jak takiś bohater. A to jak szczur z nory nadajesz.
 11 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Wstyd i żenada Ale jakie pomyje ? Żadne pomyje, panie ciężko i uczciwie pracują, w to nie wątpię tylko pytanie czy ta praca jest po prostu pracą słabo niestety opłacaną (stąd te "parę groszy") czy realizacją jakiejś misji, wizji, celu jakim jest poprawa najogólniej mówiąc życia obywateli, przedsiębiorców ? Więc nie inputuj mi wylewania pomyj bo żadnych pomyj na nikogo nie wylewam. Amen.
 9 
zgłoś
odp: odp: Wstyd i żenada do geod - nie obrażaj kogoś kto nie istnieje. O kulturze człowieka niech zaświadczy, że szkaluje osoby z imienia (wiadomo kogo ma na myśli) a sam pozostaje nieznany. To jak plucie z balkonu na staruszków idących chodnikiem. Jeśli ma mu to sprawić przyjemność to bardzo proszę. Zapewniam, że żadna z normalnych osób czytających geoforum nie bierze pod uwagę tego rodzaju zaczepek anonimów. A jeśli nawet zaślinią się taką zaczepką inne anonimy to cóż z tego? Oczekuję, że jak ktoś ma do mnie uwagę, to niech mi to powie jawnie. Będzie okazja wymienić się spostrzeżeniami. Przecież słaba płeć jest miła, nie odwinie się i można spokojnie tutaj się wyżywać prawda? A już grubiańska uwaga, że ktoś został naczelnikiem. A co miał nie zostać? Może ten anonim jest bardziej odpowiedni na sto stanowisko?
 11 
 2 
zgłoś
Panie Ministrze jeśli watpliwosci OZZG się potwierdza to chyba czas na Pana. Tak z honorem, po prostu...
 4 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: Panie Ministrze panie Honor, jeśli wątpliwości się nie potwierdzą to chyba czas na OZZG, tak z honorem po prostu...
 12 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Panie Ministrze Fakt zaistnienia wątpliwości na tym poziomie oznacza że ktoś skopał swoją pracę ? Kto to mógł być ?
 2 
 11 
zgłoś
A to psikus Pan Minister zrobił. Sam napisał, a teraz da do sprawdzenia czy dobrze napisał. Czy aby nie za późno? A jeśli się potwierdzi to co z operatami które zostaly już zrobione po nowemu i przyjęte to zasobu....?
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
BuaHaha... pisałem o tym 29.08 i śmialiście się ze mnie: "Samowyłączające się rozporządzenie Witam, nie wiem, czy tylko ja to zauważyłem, ale to rozporządzenie ma automat, który sam je wyłącza, czyniąc formalnie niezdatnym do zastosowania: Rozdz. 8 par. 42 4. "Do prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 31 lipca 2020 r., których wyniki nie zostały przekazane do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe." Każda robota zgłoszona po wejściu w życie rozporządzenia spełnia pierwszy warunek i jednocześnie jej wyniki istotnie nie mogły i nie będą mogły być przyjęte do zasobu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, co spełnia drugi warunek. Wynika z tego że do każdej roboty należy stosować przepisy dotychczasowe. No chyba że nowe przepisy są do tych zgłoszonych od 31 lipca 2020 i oddanych do 22 sierpnia 2020, ale to też nie możliwe bo wtedy jeszcze nie było tych przepisów. Walka z logiką i czasoprzestrzenią, chyba że się mylę, poprawcie mnie."
 1 
 19 
odpowiedz zgłoś
odp: BuaHaha... pisałem o tym 29.08 i śmialiście się ze mnie: Standardy techniczne... Standardem stają się stanowiska do standardów. Może warto byloby prawnie ustandaryzowac stanowiska i wyjaśnienia naszych fachowców stanowiących prawo, tak ażeby skończyć wasnie i złości do inspektorow. Bo niby stanowiska nie wiążące, ale powszechnie nakazywane do stosowania. Ja odnoszę wrazenie, że należy uznać, zestatystyczny geodeta, to troglodyta niepotrafiacy odnieść się ze zrozumieniem do kilkunastu stron rozporzadzenia. I tu chwała GGK, chwała wojewódzkim inspektorowm za stanowiska i wyjaśnienia. Język Polski jest chyba zbyt ubogi, by w sposób klarowny, nie budzący wątpliwości formułować przepisy.
 10 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: BuaHaha... pisałem o tym 29.08 i śmialiście się ze mnie: Le minusów wow... moja wypowiedź stanowiła ironię jakoby wyjaśnienia i stanowiska należałoby prawnie ustandaryzowac. Ja napewno zaliczam się do tych co nie rozumieją zapisów rozporzadzenia i bijąc się w pierś podążam za wytycznymi powiatowych, wojewódzkich i BGK ;)
zgłoś
Czy mogę poznać podstawę prawną według której interpretacja Ministerstwa stanowi jakąś normę prawną ? Kto napisał i sformułował takie prawo że jak dwóch czyta to ma trzy zdania ?
 2 
 21 
odpowiedz zgłoś
Już wyjaśniam: NO TAK! czego pan minister nie dotknie to kupa śmiechu...
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
Aha czyli pan Minister zwrócił się do Pana Ministra, żeby sprawdził czy to co napisał ten pierwszy Minister jest dobre? Czy tylko ja czuję zażenowanie? I dlaczego to ja je czuje?
 5 
 16 
odpowiedz zgłoś
Co za żenada Kończ Waść, wstydu oszczędź...
 3 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: Aha Przepis został dodany po konsultacjach i opiniowaniu, do przeprowadzenia których GGK miał upoważnienie.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Aha A ta "porada prawna" to jakaś wykladnia prawa?! Straciłem szacunek do Ozzg. Szukanie dziury w całym.
 11 
 4 
zgłoś
odp: odp: Aha A wypociny Pana ministra, tysiące sprzecznych interpretacji są wykładnia prawa? Litości
 3 
 12 
zgłoś
15 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS