|2020-12-10|
Geodezja, Prawo
Wątpliwości OZZG ws. obowiązywania nowych standardów geodezyjnych
Czytając literalnie przepisy przejściowe, można uznać, że nowe standardy geodezyjne de facto nigdy nie zaczną obowiązywać – twierdzi Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów (OZZG).
|
Fragment prezentacji GGK
|
|
|
|
|
Wątpliwości dotyczą ustępu 4 w paragrafie 42. Zgodnie z nim „do prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 31 lipca 2020 r., których wyniki nie zostały przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia [22 sierpnia br. – red.], stosuje się przepisy dotychczasowe”.
Jak analizuje ten zapis OZZG, padają tu dwa warunki, które muszą być spełnione, aby w stosunku od danej pracy geodezyjnej należało stosować stare standardy:
- Praca ma być zgłoszona po 31 lipca.
- Praca nie została przyjęta do PZGiK przed 22 sierpnia.
Trzymając się powyższych warunków, należy zdaniem OZZG uznać, że wszystkie prace zgłoszone i przyjęte do PZGiK po 22 sierpnia będą spełniać oba warunki, zatem nie można stosować w stosunku do nich nowych standardów. Prowadziłoby to do absurdalnej sytuacji, w której nowe rozporządzenie w praktyce nigdy nie będzie obowiązywać.
Wątpliwości w tym zakresie wcale nie są nowe
Wyrażono je chociażby podczas webinarium GUGiK na temat nowego rozporządzenia. W jego trakcie GGK przyznał, że pozornie ust. 4 faktycznie można interpretować tak, jak obecnie robi to OZZG. Brzmienie przepisu jest jednak poprawne i zostało skonsultowane z legislatorami. Jego treść bierze się z tego, że stosowanie starych standardów przed 31 lipca wynika wprost z ostatniej nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Z kolei stosowanie nowych standardów po 22 sierpnia wynika wprost z nowego rozporządzenia. Ustęp 4 miał jedynie regulować stosowanie przepisów w okresie 31 lipca – 22 sierpnia (patrz slajd powyżej). Podczas wspomnianego seminarium interpretację tę potwierdził Karol Ziółkowski z Ministerstwa Rozwoju. Podobne wyjaśnienia znajdziemy ponadto w odpowiedzi GGK na pismo śląskiego WINGiK-a.
Dlaczego OZZG ponownie podejmuje ten temat?
Gdyż na jego zamówienie poradę prawną w tej sprawie sporządził Program Ochrony Konsumenta. Jednoznacznie potwierdza ona interpretację OZZG. Zdaniem eksperta POK, jeśli przykładowo praca została zgłoszona 22 grudnia br., to zastosowanie mają w jej przypadku stare standardy.
W związku z tymi wątpliwościami zwróciliśmy się do GUGiK o ustosunkowanie się do interpretacji OZZG. „Główny Geodeta Kraju przedstawił wyjaśnienie zgodnie z wykładnią autentyczną i podtrzymuje swoje stanowisko. Podczas telekonferencji odnosił się do tego zagadnienia również przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju” – podkreśla Żaneta Kornatowska, naczelnik Wydziału Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w GUGiK. „Niemniej jednak w związku z wątpliwościami OZZG zwróciliśmy się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z prośbą o interpretację w zakresie poprawnej wykładni art. 42 ust. 4 rozporządzenia w sprawie standardów” – dodaje.
Jerzy Królikowski
|