Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-09-04| Prawo

GGK odpowiada na pytania dotyczące standardów i Pgik z województwa śląskiego

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski odpowiedział na pytania, które zostały zgłoszone przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej województwa śląskiego i przekazane przez wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Mirosława Puzię.


GGK odpowiada na pytania dotyczące standardów i Pgik z województwa śląskiego
Poruszana w 84 pytaniach tematyka związana jest przede wszystkim z rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych, ale także ze znowelizowaną ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne.

I tak na przykład Starostwo Powiatowe w Będzinie pyta: Czy kopie dokumentów dołączonych do operatu podlegają weryfikacji przez organ SGiK, np. kwestia protokołów przyjęcia granic nieruchomości? (§36 pkt 6 rozporządzenia ws. standardów)
GGK: Dokumenty włączone do operatu podlegają weryfikacji w zakresie właściwości rzeczowej organu wykonujące go weryfikacje. W przypadku dokumentów, o których mowa w §36 pkt 6 może zachodzić okoliczność, że poprawność ich wykonania będzie weryfikowana w odrębnym postępowaniu administracyjnym. Na przykład w przypadku kopii wezwań do stawienia się na gruncie w postępowaniu rozgraniczeniowym – właściwym do kontroli poprawności dokumentu będzie organ prowadzący to postępowanie, natomiast w przypadku zawiadomień o czynnościach wznowienia znaków granicznych w trybie art. 39 Pgik, czy protokołu z tych czynności – właściwym będzie organ przeprowadzający weryfikację.

Urząd Miasta Częstochowy: Czy dla szczegółów I grupy dokładnościowej nie obowiązuje pomiar kontrolny? (§16 rozporządzenia)
GGK: Obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia w sprawie standardów nie nakładają takiego obowiązku, a więc także weryfikacji w tym względzie. Zgodnie z zapisami §3 ust. 2, wybór stosowanych metod, technik i technologii,spełnienie warunków wykonywania pomiarów oraz zapewnienie wymaganej dokładności spoczywa na kierowniku prac geodezyjnych, który w zależności od zaistniałej potrzeby, może zawsze zadecydować o wykonywaniu pomiaru kontrolnego.

Starostwo Powiatowe w Raciborzu: Czy na MDCP w opisie i w sprawozdaniu technicznym wykonawca powinien zamieścić informację, że planowane zamierzenie budowlane będzie sytuowane w odległości >4 m w przypadku budynków i >3 m w przypadku innych obiektów budowlanych od granicy działki X lub że punkty graniczne działki X są określone z odpowiednią dokładnością?
GGK: Wprost takiego obowiązku nie ma, ale należy wziąć pod uwagę, że art. 42 ust. 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne zobowiązuje do wykonania pracy geodezyjnej z należytą starannością, zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami prawa. W ocenie Głównego Geodety Kraju jednym z warunków spełnienia zapisów art. 42 ust. 3 ww. ustawy jest poinformowanie potencjalnego zamawiającego o treści §31 ust. 1 rozporządzenia ws. standardów.

Wojewódzka Inspekcja Geodezyjna i Kartograficzna w Katowicach: Czy jest, a jeśli tak, to jaka jest procedura zmiany współrzędnych punktów granicznych, określonych np. w postępowaniu rozgraniczeniowym, jeżeli w wyniku np. wznowienia znaków granicznych stwierdzono iż były one (współrzędne) błędnie określone – odchyłka np. 25 cm (§40 pkt 2 rozporządzenia)?
GGK: Jeżeli rozstrzygnięcie w postępowaniu administracyjnym zapadło pod wpływem błędu w dokumentacji geodezyjnej, nieznanego organowi prowadzącemu postępowanie w dniu wydania decyzji administracyjnej, zastosowanie ma m.in. art. 145 §1 pkt 5 kpa.

WIGiK w Katowicach, cd.: Jak w świetle ww. przepisu postępować na obszarach objętych wpływem eksploatacji górniczej gdzie współrzędne ulegają na przestrzeni lat istotnym zmianom (nawet w metrach) pomimo, iż usytuowanie obiektów budowlanych (np. budynków) w stosunku do granic działek pozostaje bez zmian?
GGK: W tej sprawie przepisy nie uległy zmianie. W przypadku konieczności zmiany danych dotyczących pojedynczych działek ewidencyjnych lub ich niewielkiej grupy, organ prowadzący zasób może we własnym zakresie, na podstawie analizy dokumentacji pomiarowej będącej wynikiem pracy geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego, skorygować dane ewidencyjne. W przypadku wystąpienia przemieszczeń gruntu większego obszaru, zachowujących spójność wewnętrzną obiektów w sposób opisany w przykładzie ilustrującym pytanie, do oceny organu SGiK należy ustalenie, czy poprawienia danych ewidencji gruntów i budynków może nastąpić w drodze modernizacji tej ewidencji, czy też operat ewidencyjny stracił przydatność użytkową w rozumieniu przepisów art. 40 ust. 4 ustawy Pgik. W tym drugim przypadku zastosowanie będą miały przepisy § 19 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Wszystkie pytania wraz z odpowiedziami GGK przekazał do wiadomości pozostałym 15 WINGiK-om, załączył do nich również pismo skierowane wcześniej do starostów i prezydentów miast, w którym wyjaśnia wątpliwości dotyczące opatrywania klauzulą map do celów projektowych przekazywanych przez wykonawców wraz z wynikami prac geodezyjnych (o szczegółach pisaliśmy 31 sierpnia).

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama