|2020-08-31|
Geodezja, Prawo
Czy mapa do celów projektowych podlega weryfikacji?
Czy według nowych przepisów urząd powinien weryfikować mapę do celów projektowych, jeśli opracowanie to ma zostać opatrzone urzędową klauzulą? Wyjaśnień w tym zakresie udzielił główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.
Jak czytamy w stanowisku GGK, w świetle obowiązujących przepisów MdcP nie jest składową operatu technicznego. Niemniej jednak w przypadku przekazywania jej do organu celem nadania urzędowej klauzuli podlega ona weryfikacji jako wynik pracy geodezyjnej.
Mapa ta powinna zostać przekazana do weryfikacji wraz z wynikami danej pracy. W jej trakcie należy wziąć pod uwagę, że zgodnie z definicją opracowanie to jest wykonywane z wykorzystaniem wyników pomiarów geodezyjnych i materiałów PZGiK, a także że zawiera elementy stanowiące treść mapy zasadniczej i informacje niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowej. Pozytywny wynik weryfikacji jest podstawą przyjęcia operatu do zasobu oraz opatrzenia MdcP klauzulą.
W przypadku stwierdzenia błędów, braków i rozbieżności wykonawca musi dokonać niezbędnych poprawek. Jeśli usterką jest rozbieżność mapy z treścią operatu, wykonawca dokonuje poprawek na podstawie materiałów zgromadzonych w operacie. W przypadku stwierdzenia na mapie braku obiektów znajdujących się w bazach zasobu wykonawca pozyskuje te treści i przedstawia je na mapie, przy czym pozyskanie brakujących treści odbywa się w ramach zgłoszonej pracy, tj. bez dodatkowych opłat – wyjaśnia GGK.
Waldemar Izdebski podkreśla jednocześnie, że jeżeli wykonawca nie chce, aby organ weryfikował jego mapę, to nie przekazuje jej z wynikami pracy geodezyjnej, a na mapie przekazywanej zamawiającemu (na podstawie art. 12b ust. 5a Pgik) składa oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, które jest równoważne klauzuli urzędowej.
JK
|