wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-31| Geodezja, Prawo

Czy mapa do celów projektowych podlega weryfikacji?

Czy według nowych przepisów urząd powinien weryfikować mapę do celów projektowych, jeśli opracowanie to ma zostać opatrzone urzędową klauzulą? Wyjaśnień w tym zakresie udzielił główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.


Czy mapa do celów projektowych podlega weryfikacji?

Jak czytamy w stanowisku GGK, w świetle obowiązujących przepisów MdcP nie jest składową operatu technicznego. Niemniej jednak w przypadku przekazywania jej do organu celem nadania urzędowej klauzuli podlega ona weryfikacji jako wynik pracy geodezyjnej.

Mapa ta powinna zostać przekazana do weryfikacji wraz z wynikami danej pracy. W jej trakcie należy wziąć pod uwagę, że zgodnie z definicją opracowanie to jest wykonywane z wykorzystaniem wyników pomiarów geodezyjnych i materiałów PZGiK, a także że zawiera elementy stanowiące treść mapy zasadniczej i informacje niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowej. Pozytywny wynik weryfikacji jest podstawą przyjęcia operatu do zasobu oraz opatrzenia MdcP klauzulą.

W przypadku stwierdzenia błędów, braków i rozbieżności wykonawca musi dokonać niezbędnych poprawek. Jeśli usterką jest rozbieżność mapy z treścią operatu, wykonawca dokonuje poprawek na podstawie materiałów zgromadzonych w operacie. W przypadku stwierdzenia na mapie braku obiektów znajdujących się w bazach zasobu wykonawca pozyskuje te treści i przedstawia je na mapie, przy czym pozyskanie brakujących treści odbywa się w ramach zgłoszonej pracy, tj. bez dodatkowych opłat – wyjaśnia GGK.

Waldemar Izdebski podkreśla jednocześnie, że jeżeli wykonawca nie chce, aby organ weryfikował jego mapę, to nie przekazuje jej z wynikami pracy geodezyjnej, a na mapie przekazywanej zamawiającemu (na podstawie art. 12b ust. 5a Pgik) składa oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, które jest równoważne klauzuli urzędowej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
klauzulowanie pytanie do GGK Zakładam że operat ma pozytywną weryfikację. Proszę podać jasną odpowiedź w sprawie klauzuli. bo z pisma z 31.08 to nie wynika. Pytanie dotyczy klauzuli nie tylko mdcp ,ale także map z inwentaryzacją budynków ,sieci, przyłaczy itp. Czy w operacie MUSI być kopia mapy , jeżeli wykonawca dołącza do klazuli np. 10 sztuk map dla zamawiąjacego ? koniec pytania.
odpowiedz zgłoś
do Geodeta ~Geodeta 2020-09-01 11:42:51 - to jak kolego, podzielisz się informacją o sprawie? Gwarantuję 100% dyskrecji, bo zapytanie pójdzie z prywatnego maila bez podpisu. Mam nadzieję, że sprawa jest prawdziwa ??
odpowiedz zgłoś
odp: do Geodeta Sprawa jest prawdziwa. Jak podam na tym forum powiat to nie wiem jak chcesz zachować anonimowość. Mój klient powiedział że nie interesują go przepisy i moje oświadczenia. Jak urzędnik chce pieczątki to znaczy że to ze mnie jest gamoń bo urzędnik ma rację. Nie chciał odwołania tylko zostawił mi mapę i powiedział że jutro przyjdzie i na mapie ma być pieczątka. Straszy mnie sądem bo podobno musiał przełożyć coś bardzo ważnego i przeze mnie bez potrzeby lata po urzędach. Nie wiem z czego chcesz się śmiać. Mnie do śmiechu nie jest. Powoli mam dość tej całej geodezji. Kiedyś ta praca sprawiała mi przyjemność, teraz rzygać mi się chce jak idę do roboty. Czuję się jak śmieć.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: do Geodeta Nie jesteś jedynym któremu rzygać się chce na geodezję w wyniku wieloletniego bycia podnóżkiem urzędnika w dziadostwach powiatowych. A klientów oceniaj na wejściu. Im bardziej kasiasty tym więcej w stosunku do niego ostrożności bo wymaga byśmy byli jego niewolnikami. Często mam ochotę takim przybić młotkiem pieczątkę do czoła by miał ją na zawsze. A napisać jakie to urzędostwo nie powinno być jakimś problemem.
 2 
 5 
zgłoś
odp: odp: do Geodeta to podaj powiat, napiszemy bez numeru sprawy.
 1 
zgłoś
O Archtekturze przez duże A Szanowne Koleżanki i Koledzy. Przecież to nie mityczna Architektura nie zna przepisów, odrzucając projekty bo mdcp nie mają pieczątki z ośrodka, a "tylko" oświadczenie. Nie ma czegoś takiego jak Architektura. Zawsze w takiej lub podobnej sytuacji nieukiem jest burmistrz/wójt/prezydent/starosta itp. - zależy od prowadzonej sprawy. Tak, że pretensje trzeba kierować do faktycznego niedouczonego decydenta. Choćby o to, że zatrudnia podobnych do siebie niedouków. I najlepiej z ustawą w ręku. U mnie zadziałało bardzo szybko. Pozdrawiam i szczęścia życzę. A czegoś takiego jak Architektura, i to jeszcze przez duże A - nie ma!!! To fikcja i ułuda.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
dlatego wyjaśnienie było zbędne. Mapy ma nie być i nie rozważajmy opcji co by było, gdyby była. Ma jej nie być.
odpowiedz zgłoś
oświadczenie Jak to rozumieć. "Jeżeli wykonawca nie chce, aby organ weryfikował jego mapę, to nie przekazuje jej z wynikami pracy geodezyjnej, a na mapie przekazywanej zamawiającemu (na podstawie art. 12b ust. 5a Pgik) składa oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, które jest równoważne klauzuli urzędowej". Jeżeli wykonawca zamieści takie oświadczenie w sytuacji kiedy mapa nie była przedmiotem weryfikacji bo nie wchodzi w skład operatu to potwierdza nieprawdę. Jakaś niespójność zaistniała
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: oświadczenie weryfikacji OPERATU a nie samej mapy. Jeśli składasz operat i ci go klepną to masz pozytywny wynik weryfikacji. Poświadczasz prawdę, że praca taka a taka została pozytywnie zweryfikowana. Jeśli natomiast dałeć klientowi mapę z nieuwzględnioną w operacie sytuacją to poświadczasz nieprawdę, ale w zupełnie innej kwestii. Czyli spójność w przepisie jest, a dalej możesz kłamać może nie złapią.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: oświadczenie To może należałoby by doprecyzować w przepisach i w oświadczeniu, że to operat podlegał weryfikacji, a nie mapa
zgłoś
odp: odp: oświadczenie ale to właśnie jest napisane - nie chcesz dać do klauzulowania to na swojej mapie oświadcz, że operat został zweryfikowany. = "a na mapie przekazywanej zamawiającemu (na podstawie art. 12b ust. 5a Pgik) składa oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, które jest równoważne klauzuli urzędowej".
zgłoś
No i masz. Dziś mój klient dostał odmowę wydania decyzji pozwolenia na budowę. Powód tylko jeden. Na mapie do celów projektowych brak pieczątki ośrodka. Urzad stwierdził że żadne tam oświadczenie geodety. Ma być czerwona pieczątka i koniec. Tylko taka klauzula daje organowi administracji architektoniczno-budowlanej iż projekt opracowano w oparciu o materiał przyjęty do zasobu. Tak napisali w uzasadnieniu. No szok.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: No i masz. to, że wydział architektury nie respektuje obowiązującego prawa to nie powód, aby winić nowelizację. Nieuki są po wszystkich stronach barykady. Proszę podać publicznie jakiego powiatu i jakiego wydziału sprawa dotyczy oraz numer wniosku o decyzję, a z przyjemnością napiszę zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej na jakiej podstawie odmówili.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: No i masz. a i proszę oczywiście tekst uzasadnienia tutaj wkleić, pośmiejemy się razem.
 5 
zgłoś
Ludzie cztajcie Nikt nie mówi, że w operacie ma byc mdcp! GGK tylko wyjasnil, że jak chcecie pieczatkę na mapie z powiatu to muszą wasza mape sprawdzić, a jak nie chcecie pieczatki to sami piszecie oswiadczenie i jest gitara.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
Hip Hip hura Jest definicja mdcp i definicja inwentarki, i jest to magiczne "albo". Oddajecie wspolrzedne niezbdnedne do aktualizacji gesut, egib i bdot i finito - giemel i koniec. A o szkicu nie zapomnijcie ;) i mapie wywiadu o ile kierownik prac powie ze trzeba ;) Szczerze, bardziej mnie martwi jak mapa pojdzie do architektury lub pibu - obecnie brak rozporzadzenie o geodezji w budownictwie - mogli przy nowelizacji wywalic ten zapis z prawa budowlanego, ze minister ogarnija co ma byc w budownictwie - lub !! ogarnać jakie tematy z zakresu 1 i jakie z zakresu 4 moze geodeta robic ;) o i wilk syty i owca cala. sorry za bledy, w pracy jestem ;)
 2 
odpowiedz zgłoś
również jestem zdania, że lepiej nie interpretować tego, co jest wyraźnie napisane. Ma być brak mapy i basta! Po co komplikować coś świeżo uproszczonego? Bo PODGIKi się skarżą, że nie mogą głowy przestawić i spać po nocach nie mogą, bo w operatach map nie ma, więc trzeba to środowisku ukołysać? Teraz zacznie się tworzyć prawo powiatowe - a bo GGK napisał, że nie można ale można i ja wymagam, o! Protokół negatywny! Lepiej nie śpieszcie się z rozp. o EGiB, jak potem ma się zamęt robić.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
RE Czyżby napisano przepis na przysłowiowym kolanie a teraz w pospiechu zmienia się zdanie? W odpowiedziach GUGIK było napisane że mapy się nie weryfikuje bo nie jest w składzie operatu, teraz nagle że jak geodeta da to należy weryfikować...Interpretacja ma się nijak do przepisu!!! Może GGK zajął by sie czyms konstruktywnym a nie tłumaczeniem co autor miał na myśli tylko sie Mu inaczej napisało...
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@VINITO Jeśli ktoś mąci, to tylko VINITO. Jak nie chcesz aby ktoś weryfikował, to nie prezkazuj do PODGiK i sam sobie nadaj klauzulę. W czym widzisz problem?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: @VINITO Problem jest w braku spójności prawa
odpowiedz zgłoś
BASTA Mapa wynikowa nie jest składową operatu a zatem w myśl obowiązujących przepisów nie podlega weryfikacji. Nadanie klauzuli urzędowej jest, jak sama nazwa wskazuje, wyłącznie czynnością urzędową. Zatem dobrze by było dla wszystkich, aby przedstawiciele GUGiK w tym GGK nie brnęli w kolejne interpretacje stworzonego przez siebie przepisu, bo tylko mącą.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
On sam te bzdury wymyśla? Czy może ktoś go wrabia w te pisma?
 13 
odpowiedz zgłoś
Spoko spoko jak się ggkowi skończą tematy do interpretacji to zacznie wydawać interpretacje do swoich interpretacji.
 14 
odpowiedz zgłoś
Panie ministrze kiedy będą odpowiedzi na pytania do standardów?
 2 
 19 
odpowiedz zgłoś
A jak mi weryfikator bez uprawnień zweryfikuje moją mapę i będzie na niej błąd np.pomylony numer działki, to kto bierze za to odpowiedzialność ja czy weryfikator ?
 9 
 14 
odpowiedz zgłoś
Brawo GGK Pan się nie przejmuje narzekaczami, co boją się odpowiedzialności za efekty swojej pracę. Będą narzekać na weryfikatorów, że długo, że się wszystkiego czepiają, ale sami sobie mapy nie poswiadczą. To ich przerasta.
 17 
 18 
odpowiedz zgłoś
odp: Brawo GGK zrób kolego najpierw mdcp a później się wypowiadaj.
 11 
 15 
odpowiedz zgłoś
Ludzie!!!!! Panie GGK co Pan wyprawia!!!!! Pan już się sam pogubił. Ja rozumie, że nie ma Pan uprawnień ale Pana doradcy to chyba kosmici. Prosimy od nowa napisać te standardy, ale konsultować to z prawdziwymi geodetami. Mapa do celów projektowych nie jest częścią operatu ale trzeba ja weryfikować??? Dzienniki też nie ale też trzeba je weryfikować?? Napisz Pan w końcu, że zostaje po staremu... No oczywiście tylko opłaty z 30 na 100 i oczywiście bez pajączków i nie wszystkie dokumenty. Szok.
 8 
 23 
odpowiedz zgłoś
mapa Czym się podniecacie. Zgodnie z nowymi przepisami mapa nie będzie wchodzić w skład operatu, przecież wszyscy o to krzyczeli.To że jeżeli chcemy aby nasza mapa posiadała klauzule to logicznym jest, że powinna znaleźć się w zasobie gdyż jest poświadczana za zgodność z przekazanymi materiałami. Ale po co mam żądać tej klauzuli skoro sam sobie tą mapę podpiszę oświadczeniem.
 14 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: mapa Ty serio jesteś niekumaty. Klauzula po nowemu nie poświadcza żadnej zgodności.
 4 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: mapa Po to, że płacimy za to 100 zł. A dla większości urzędów czerwona pieczątka ze Starostwa jest święta. Co tam jakiś geodecina będzie sobie poświadczał. Do jasnej... przecież za to płacimy...
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: mapa My geodeci nie płacimy tylko inwestor zrozumiecie to w końcu
 7 
 7 
zgłoś
odp: odp: mapa Ed, dzięki za informację, że nie my to płacimy. Fajnie, czyli od jutra nie płacę. A jak wyegzekwujesz to od inwestora, bo nie podajemy w zgłoszeniu jego danych? Czy system wyda mi materiały, jak ja nie zapłacę, gdzie jest taki przełącznik w portalu np. Geobidu, bo nie widzę? Jak to jednak żenada patrzeć, jak ludzie na poziomie, wysocy urzędnicy, czasem pracownicy uczelni tak żebrzą u wykonawców o te parę marnych złotówek. I nie potrafią do swoich baz przekonać posłów, żeby im to finansowali. Nikt inny płacić nie chce. A tak nas to antagonizuje jako branżę. Szkoda. Ale gdzie dwóch się bije (wykonawca z PODGiK) tam mądrość ludowa podpowiada, że trzeci korzysta. Kto jest tym trzecim? Kto zawsze zyskuje w naszej branży? Ktoś taki jest na pewno :) A prawo będzie dziurawe, dopóki nie nazwiemy rzeczy po imieniu: podatek od usług geodezyjnych, wywłaszczenie z wyników prac prac itd. Nie da się w nieskończoność zaklinać rzeczywistości, to niby jest jakiś obiektywny cennik za dane.
 4 
 7 
zgłoś
odp: mapa Ed co Ty pieprzysz.Myślisz, że projektanci to idioci, a My dyktujemy im warunki.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: mapa OKO - nie bój się - powiedz śmiało, że w tym wszystkim to geodeci są idiotami, dlaczego? bo faktycznie napisanie OŚWIADCZENIA niektórych przerasta, inni znowu tak się rozpędzili, że nawet "prawne" poświadczają.
 1 
 5 
zgłoś
odp: odp: mapa Oczywiście ,że większość Wykonawców to naiwni, chodzący we mgle- ale taki mamy klimat stworzony przez Was urzędników . Czy idioci to nie wiem, choć takich by się paru znalazło.Istota leży w tym,że bez samorządu jesteśmy nikim, co widać słychać i ....
 2 
 1 
zgłoś
Hahaha... Co stanowisko to większe pośmiewisko.
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
Nasz GGK nie zna definicji pracy geodezyjnej Zgodnie z art 2 ustawy pomiary geodezyjne (których przetworzone wyniki przekazuje się do zasobu) wykonuje się W ZWIĄZKU z wykonywaniem opracowań geodezyjno-karogrfaicznych oraz czynności na potrzeby budownictwa.Pan GGK też zapomniał co napisał w art. 12a.1, że nie wspomnę o art. 7a.Do kompletu niech sobie pan GGK przeczyta i to co napisał w art. 12b.5. Jak już sobie to przeczyta (ze zrozumieniem) to niech sobie te wiadomości poskłada do kupy. Jak już sobie poskłada to co przeczytał do kupy to niech jeszcze raz przeczyta ten swój list.
 4 
 17 
odpowiedz zgłoś
brawo Brawo Panie Ministrze, czyli mapa do projektu jest składową operatu. Ale najlepsze jest to: "jeżeli wykonawca nie chce, aby organ weryfikował jego mapę, to nie przekazuje jej z wynikami pracy geodezyjnej" Zgodnie z Pana Ministra "listem" Mapa do celów projektowych jest jednym z wyników realizowanych prac geodezyjnych. Art. 48. 1. ustawy PGiK - Kto wbrew przepisom art. 12a nie przekazuje do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wyników zgłoszonych prac geodezyjnych podlega karze grzywny.
 4 
 24 
odpowiedz zgłoś
22 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS