wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-16| Teledetekcja

Rusza budowa trzech innowacyjnych satelitów Copernicus

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała umowy o łącznej wartości ponad 1,3 mld euro na budowę satelitów obserwacyjnych CHIME, CIMR oraz LSTM. Będą to kolejne aparaty zasilające danymi wspólnotowy system obserwacji środowiska Copernicus.


Rusza budowa trzech innowacyjnych satelitów Copernicus <br />
Wizualizacja satelity CHIME
Wizualizacja satelity CHIME

Za 455 mln euro satelitę CHIME (Copernicus Hyperspectral Imaging Mission) wybuduje konsorcjum kierowane przez firmę Thales Alenia Space France. Aparat będzie wyposażony w unikatowy spektrometr pracujący w paśmie do promieniowania widzialnego do krótkofalowej podczerwieni. Ma on dostarczać hiperspektralnych danych, które pozwolą uruchomić nowe usługi monitoringu rolnictwa, bioróżnorodności oraz właściwości gleb. CHIME będzie uzupełniać w tym zakresie misję Sentinel-2.

Za budowę aparatu CIMR (Copernicus Imaging Microwave Radiometer) odpowiadać będzie firma Thales Alenia Space Italy. Wartość podpisanego z nią kontraktu to 495 mln euro. Satelita będzie wyposażony w innowacyjny wieloczęstotliwościowy radiometr mikrofalowy, który ma pozyskiwać dane dotyczące temperatury i zasolenia mórz, a także lodu morskiego.

Za misję LSTM (Copernicus Land Surface Temperature Monitoring) odpowiedzialna będzie z kolei firma Airbus Spain. Wartość zawartej z nią umowy opiewa na 380 mln euro. Jak wskazuje nazwa przedsięwzięcia, głównym celem satelity będzie dostarczanie danych o temperaturze lądów. Jednym z ich kluczowych zastosowań ma być monitorowania upraw rolnych.

Na razie ESA nie precyzuje, kiedy powyższe satelity mają znaleźć się w kosmosie.

Przypomnijmy, że wcześniej ESA podpisała kontrakty na dwie inne misje Copernicus tzw. wysokiego priorytetu. W sierpniu ruszyła budowa satelity CO2M, który będzie mierzyć stężenie dwutlenku węgla. Z kolei pod koniec września zawarto umowę dotyczącą aparatu CRISTAL. Jego celem będzie dostarczanie danych o pokrywie lodowej i śnieżnej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS