Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-09-29| Teledetekcja

Lód i śnieg pod okiem nowego europejskiego satelity CRISTAL

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt o wartości 300 mln euro na budowę satelity obserwacyjnego CRISTAL. W ramach wspólnotowego programu Copernicus będzie on dostarczać danych o pokrywie lodowej i śnieżnej.


Lód i śnieg pod okiem nowego europejskiego satelity CRISTAL

Aparat zostanie zbudowany przez konsorcjum 20 firm kierowane przez Airbus Defence and Space. Jak podkreślają przedstawiciele Airbusa, spółka ma już spore doświadczenie w tego typu misjach, a zdobywała je przy takich przedsięwzięciach jak CryoSat czy szykowany do startu Sentinel-6.

Głównym celem misji CRISTAL (Copernicus Polar Ice and Snow Topography Altimeter) jest wystrzelenie dwóch satelitów teledetekcyjnych, które zapewnią wieloletnią kontynuację pomiarów altimetrycznych pokrywy lodowej i śnieżnej. Zadanie to będzie realizowane przez sensor IRIS (Interferometric Radar Altimeter) – zaawansowany wieloczęstotliwościowy altimetr radarowy, który powstanie w zakładach włoskiej firmy Thales Alenia Space. Dostarczane przez niego dane o grubości lodu morskiego oraz kształcie lądolodów pomogą nie tylko w badaniach zmian klimatu, ale także usprawnią żeglugę morską na wysokich szerokościach geograficznych.

Pierwszy aparat CRISTAL ma znaleźć się na orbicie na wysokości 760 km w roku 2027. Planowany czas jego pracy to 7,5 roku.

Jean-Marc Nasr, dyrektor ds. systemów kosmicznych w firmie Airbus, powiedział: „Ponieważ jedna dziesiąta powierzchni Ziemi jest stale pokryta lodem, kriosfera jest ważnym regulatorem globalnego klimatu. Dane ze zbudowanego przez Airbusa poprzednika CRISTAL, aparatu CryoSat, wykazały, że od 1992 r. topnienie lodu z Antarktydy podniosło globalny poziom mórz o 7,6 mm, przy czym dwie piąte tego wzrostu (3,0 mm) nastąpiło w ciągu ostatnich pięciu lat. CRISTAL będzie kontynuować te istotne pomiary”.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama