wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-29| Teledetekcja

Lód i śnieg pod okiem nowego europejskiego satelity CRISTAL

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt o wartości 300 mln euro na budowę satelity obserwacyjnego CRISTAL. W ramach wspólnotowego programu Copernicus będzie on dostarczać danych o pokrywie lodowej i śnieżnej.


Lód i śnieg pod okiem nowego europejskiego satelity CRISTAL

Aparat zostanie zbudowany przez konsorcjum 20 firm kierowane przez Airbus Defence and Space. Jak podkreślają przedstawiciele Airbusa, spółka ma już spore doświadczenie w tego typu misjach, a zdobywała je przy takich przedsięwzięciach jak CryoSat czy szykowany do startu Sentinel-6.

Głównym celem misji CRISTAL (Copernicus Polar Ice and Snow Topography Altimeter) jest wystrzelenie dwóch satelitów teledetekcyjnych, które zapewnią wieloletnią kontynuację pomiarów altimetrycznych pokrywy lodowej i śnieżnej. Zadanie to będzie realizowane przez sensor IRIS (Interferometric Radar Altimeter) – zaawansowany wieloczęstotliwościowy altimetr radarowy, który powstanie w zakładach włoskiej firmy Thales Alenia Space. Dostarczane przez niego dane o grubości lodu morskiego oraz kształcie lądolodów pomogą nie tylko w badaniach zmian klimatu, ale także usprawnią żeglugę morską na wysokich szerokościach geograficznych.

Pierwszy aparat CRISTAL ma znaleźć się na orbicie na wysokości 760 km w roku 2027. Planowany czas jego pracy to 7,5 roku.

Jean-Marc Nasr, dyrektor ds. systemów kosmicznych w firmie Airbus, powiedział: „Ponieważ jedna dziesiąta powierzchni Ziemi jest stale pokryta lodem, kriosfera jest ważnym regulatorem globalnego klimatu. Dane ze zbudowanego przez Airbusa poprzednika CRISTAL, aparatu CryoSat, wykazały, że od 1992 r. topnienie lodu z Antarktydy podniosło globalny poziom mórz o 7,6 mm, przy czym dwie piąte tego wzrostu (3,0 mm) nastąpiło w ciągu ostatnich pięciu lat. CRISTAL będzie kontynuować te istotne pomiary”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS