|2020-09-29|
Teledetekcja
Lód i śnieg pod okiem nowego europejskiego satelity CRISTAL
Europejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt o wartości 300 mln euro na budowę satelity obserwacyjnego CRISTAL. W ramach wspólnotowego programu Copernicus będzie on dostarczać danych o pokrywie lodowej i śnieżnej.
Aparat zostanie zbudowany przez konsorcjum 20 firm kierowane przez Airbus Defence and Space. Jak podkreślają przedstawiciele Airbusa, spółka ma już spore doświadczenie w tego typu misjach, a zdobywała je przy takich przedsięwzięciach jak CryoSat czy szykowany do startu Sentinel-6.
Głównym celem misji CRISTAL (Copernicus Polar Ice and Snow Topography Altimeter) jest wystrzelenie dwóch satelitów teledetekcyjnych, które zapewnią wieloletnią kontynuację pomiarów altimetrycznych pokrywy lodowej i śnieżnej. Zadanie to będzie realizowane przez sensor IRIS (Interferometric Radar Altimeter) – zaawansowany wieloczęstotliwościowy altimetr radarowy, który powstanie w zakładach włoskiej firmy Thales Alenia Space. Dostarczane przez niego dane o grubości lodu morskiego oraz kształcie lądolodów pomogą nie tylko w badaniach zmian klimatu, ale także usprawnią żeglugę morską na wysokich szerokościach geograficznych.
Pierwszy aparat CRISTAL ma znaleźć się na orbicie na wysokości 760 km w roku 2027. Planowany czas jego pracy to 7,5 roku.
Jean-Marc Nasr, dyrektor ds. systemów kosmicznych w firmie Airbus, powiedział: „Ponieważ jedna dziesiąta powierzchni Ziemi jest stale pokryta lodem, kriosfera jest ważnym regulatorem globalnego klimatu. Dane ze zbudowanego przez Airbusa poprzednika CRISTAL, aparatu CryoSat, wykazały, że od 1992 r. topnienie lodu z Antarktydy podniosło globalny poziom mórz o 7,6 mm, przy czym dwie piąte tego wzrostu (3,0 mm) nastąpiło w ciągu ostatnich pięciu lat. CRISTAL będzie kontynuować te istotne pomiary”.
JK
|