Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-03| Teledetekcja

Rusza budowa europejskiego satelity do pomiaru stężenia dwutlenku węgla

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała umowę o wartości 445 mln euro na budowę dwóch pionierskich satelitów CO2M, które będą monitorowały stężenie dwutlenku węgla.


Rusza budowa europejskiego satelity do pomiaru stężenia dwutlenku węgla <br />
Symulacja stężenia CO2 w ramach finansowanego przez ESA projektu Empa
Symulacja stężenia CO2 w ramach finansowanego przez ESA projektu Empa

Za przygotowanie misji Copernicus Carbon Dioxide Monitoring (CO2M) odpowiedzialne będzie konsorcjum kierowane przez niemiecką spółkę OHB System AG.

Nie tylko dla ESA, ale i całej Unii Europejskiej jest to misja szczególnie priorytetowa. Pozwoli bowiem skuteczniej walczyć z globalnymi zmianami klimatu, a jednym z ich przyczyn jest rosnące stężenie dwutlenku węgla. Wprawdzie już dziś zawartość tego gazu jest monitorowana przez stacja naziemne. Mierzą one jednak tylko ogólne stężenie tej substancji, tymczasem postępujące zmiany klimatyczne, a szczególnie egzekwowanie tzw. Porozumień Paryskich, rodzi konieczność zbierania tych danych o jednakowej jakości odnoszących się do poszczególnych krajów czy nawet regionów i miast.

Temu właśnie ma służyć misja CO2M. W jej ramach stężenie dwutlenku węgla będzie mierzone przez satelitarny spektrometr pracujący w bliskiej i krótkofalowej podczerwieni, który zostanie zaprojektowany przez włoską firmę Thales Alenia Space. Co ważne, pomiary wykonane przez tej instrument pozwolą rozróżnić gaz pochodzenia antropogenicznego.

– Cieszymy się z podpisania umowy, dzięki której OHB może kontynuować rozwijanie tej misji. Wszyscy jesteśmy bardzo zaniepokojeni zmianami klimatycznymi, a misja CO2M ma być przełomem w monitorowaniu emisji dwutlenku węgla, bo zapewni kluczowe informacje do kształtowania polityki klimatycznej – mówi dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA Josef Aschbacher.

ESA nie precyzuje na razie, kiedy aparaty CO2M znajdą się w kosmosie.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS