wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-03| Teledetekcja

Rusza budowa europejskiego satelity do pomiaru stężenia dwutlenku węgla

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała umowę o wartości 445 mln euro na budowę dwóch pionierskich satelitów CO2M, które będą monitorowały stężenie dwutlenku węgla.


Rusza budowa europejskiego satelity do pomiaru stężenia dwutlenku węgla <br />
Symulacja stężenia CO2 w ramach finansowanego przez ESA projektu Empa
Symulacja stężenia CO2 w ramach finansowanego przez ESA projektu Empa

Za przygotowanie misji Copernicus Carbon Dioxide Monitoring (CO2M) odpowiedzialne będzie konsorcjum kierowane przez niemiecką spółkę OHB System AG.

Nie tylko dla ESA, ale i całej Unii Europejskiej jest to misja szczególnie priorytetowa. Pozwoli bowiem skuteczniej walczyć z globalnymi zmianami klimatu, a jednym z ich przyczyn jest rosnące stężenie dwutlenku węgla. Wprawdzie już dziś zawartość tego gazu jest monitorowana przez stacja naziemne. Mierzą one jednak tylko ogólne stężenie tej substancji, tymczasem postępujące zmiany klimatyczne, a szczególnie egzekwowanie tzw. Porozumień Paryskich, rodzi konieczność zbierania tych danych o jednakowej jakości odnoszących się do poszczególnych krajów czy nawet regionów i miast.

Temu właśnie ma służyć misja CO2M. W jej ramach stężenie dwutlenku węgla będzie mierzone przez satelitarny spektrometr pracujący w bliskiej i krótkofalowej podczerwieni, który zostanie zaprojektowany przez włoską firmę Thales Alenia Space. Co ważne, pomiary wykonane przez tej instrument pozwolą rozróżnić gaz pochodzenia antropogenicznego.

– Cieszymy się z podpisania umowy, dzięki której OHB może kontynuować rozwijanie tej misji. Wszyscy jesteśmy bardzo zaniepokojeni zmianami klimatycznymi, a misja CO2M ma być przełomem w monitorowaniu emisji dwutlenku węgla, bo zapewni kluczowe informacje do kształtowania polityki klimatycznej – mówi dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA Josef Aschbacher.

ESA nie precyzuje na razie, kiedy aparaty CO2M znajdą się w kosmosie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS