wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-02| Geodezja, Prawo, Instytucje

We wtorek urzędy przechodzą na pracę zdalną. Co z powiatową geodezją? [AKTUALIZACJA]

Przez najbliższe dwa tygodnie administracja zarówno rządowa, jak i samorządowa ma pracować głównie w trybie zdalnym – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.


We wtorek urzędy przechodzą na pracę zdalną. Co z powiatową geodezją? [AKTUALIZACJA] <br />
Jeden z ODGiK-ów podczas I fali epidemii
Jeden z ODGiK-ów podczas I fali epidemii

Decyzja została podjęta po spotkaniu premiera z samorządowcami na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak czytamy w relacji opublikowanej na stronie Związku Powiatów Polskich, zapowiedziane w piątek przez Mateusza Morawieckiego przejście administracji na pracę zdalną mogło dotyczyć bezpośrednio jedynie administracji rządowej. W odniesieniu do samorządu terytorialnego niezbędne są decyzje kierowników poszczególnych urzędów, a do tych potrzebna jest odpowiednia podstawa prawna.

Podczas spotkania ustalono, że propozycje konkretnego brzmienia przepisu upoważniającego zostaną sformułowane w trybie roboczym przez weekend i wydane w formie rozporządzenia w poniedziałek (2 listopada). Umożliwi to przejście poszczególnych urzędów gmin i starostw powiatowych w tryb pracy hybrydowej już od 3 listopada. Przepisy mają obowiązywać przez 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.

„Generalnie przepis ma zostać skonstruowany w ten sposób, by zasadą było realizowanie pracy zdalnej przez wszystkich pracowników, z wyłączeniem tych, którzy muszą wykonywać zadania kluczowe z punktu widzenia obywateli bezpośrednio na miejscu” – relacjonuje ZPP. W oficjalnym komunikacie KWRiST podkreślono, że nowy tryb pracy ma nie wpływać np. na wydawanie pozwoleń na budowę, rejestrowanie firm czy rozstrzyganie przetargów.

Praca zdalna a geodezja

Na razie konkretne brzmienie przepisu nie jest znane, trudno więc stwierdzić, jak wpłynie on na funkcjonowanie powiatowej geodezji. Z dostępnych informacji wynika, że decyzja o formie i zakresie pracy zdalnej będzie leżała w gestii miejscowego wójta, burmistrza, prezydenta miasta czy starosty. Zapewne w każdym starostwie geodezja będzie więc funkcjonować na innych zasadach.

Tak jest zresztą już teraz. Jak pisaliśmy 2 tygodnie temu, część samorządów ograniczyła bądź wstrzymała przyjmowanie interesantów, nie czekając na rządowe regulacje.

Urzędowe procedury się wydłużą

Samorządowcy nie kryją, że w związku z przejściem urzędów na pracę zdalną trzeba się też liczyć z problemami z dochowaniem terminów załatwiania spraw wynikających czy to z Kodeksu postępowania administracyjnego, czy z poszczególnych ustaw szczególnych. W związku z tym podczas weekendowego spotkania z premierem samorządowcy apelowali o wprowadzenie zmian ustawowych dotyczących zawieszenia lub odroczenia biegu spraw administracyjnych oraz uelastycznienia innych terminów i procedur. Niewykluczone, że zostaną one wprowadzone do ustawy „covidowej”, która jest obecnie procedowana w Senacie.

AKTUALIZACJA: Poznaliśmy treść przepisów

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw (poz. 1931) opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z ust. 6 "do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury. Do warunków świadczenia pracy zdalnej stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r. poz. 1842)".

Przepisy określają ponadto, że "kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej".

Krótko mówiąc, to od starosty/prezydenta miasta będzie zależało, w jakim stopniu powiatowa geodezja przejdzie na pracę zdalną. Przed wizytą w urzędzie warto więc sprawdzić na stronie miejscowego powiatu najnowsze zasady obsługi petentów.

Przypomnijmy, że obsługa prac geodezyjnych w dobie pandemii ma być tematem webinarium GUGiK, jakie odbędzie się już w najbliższy czwartek.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A może warto przyjrzeć się jak z takimi problemami radzą sobie inne kraje. Po co wyważać otwarte drzwi? Jak wyglądają zgłoszenia, udostępniania materiałów, weryfikacje, przyjmowanie do zasobu i klauzulowanie w dobie pandemii w innych krajach Unii Europejskiej?
odpowiedz zgłoś
Terminy niech nie weryfikują! KPA przewiduje że po terminie przewidzianym na załatwienie sprawy, mamy do czynienia z milczącą akceptacją. Wtedy spokojnie wpisujemy oświdczenie mające moc klauzuli urzędowej!!!
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Terminy I to jest słuszna koncepcja! Jutro to jeszcze sprawdzę pod kątem prawnym ale brawo za pomysł!
odpowiedz zgłoś
odp: Terminy Niestety nie jest to do wykorzystania w naszych pracach, musiała by ustawa PGiK to regulować, jeżeli nie reguluje nie ma zastosowania "milcząca zgoda". :(
odpowiedz zgłoś
ppoczytajmy komentarze czy nie jest to odzwierciedlenie patologicznej sytuacji, która częstokroć ma miejsce w urzędach związanych z geodezją gdzie urzędnicy "dorabiają" w prywatnych firmach często firmach żon, matek, kochanek itp.? Remedium: 1. Wyeliminować i to całkowicie geodetów (czytaj w dużej mierze właśnie związanych z geodezją urzędniczą) z tworzenia prawa dla geodetów w naszym kraju-to najważniejszy punkt. 2. Oddać pracę geodetom-bez weryfikacji i składania bzdurnych operatów do zasobu-geodeta powinien przekazać tylko wykaz współrzędnych i plik w formacie dxf. 3. Urzędnicy powinni to co wytworzył geodeta sami wprowadzać do swoich baz danych, niech mają pliki giv, map, srif itp itd-to są ich bazy czyli Państwa i to Państwo aby odpowiednio nimi zarządzać powinno przejąć ich prowadzenie na podstawie plików dxf i wykazu wsp. które przekaże wykonawca. Teraz wykonawca przynosi na tacy gotowy plik wsadowy-tak nie powinno być. To remedium uwolni zawód z korupcji. Takie proste a jednak nie-a dlaczego???
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Co tu dużo pisać, wczoraj zamknęli nam PODGiK bo były pozytywne testy pracowników. Pomyślałem no trudno wszędzie mogło się tak zdarzyć ważne żeby wyleczyli się bo sam mam z nimi kontakt, ale mamy zdalny system więc damy radę, gorzej z pieczątką podgik. No i dzisiaj tak jak oczekiwałem padł serwer, a informatycy też na L4. Tak więc znów będzie czarowanie klientów dlaczego nie można przyjechać w teren. Polska nie jest gotowa na pandemie! Bardzo dobrze to teraz widać, że nasz zakres informatyzacji kuleje i nie pozwala na pracę zdalną nawet wykonawcą. Tyle!
odpowiedz zgłoś
W Płońsku Bez pandemii weryfikacja trwa długo, terminy nie przestrzegane. Gdzie jest GGK ?
odpowiedz zgłoś
odp: W Płońsku Warto rozważyć zmianę terminu kontroli z 7 na 30 dni.Takie rozwiązania sprawdzają się w Europie. Postulat ten ma również poparcie środowiska geodezyjnego(geodeci powiatowi).
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: W Płońsku A może jeszcze lepiej będzie dać "termin nieokreślony"? Niech już w ogóle nic nie robią. Po co mają się przepracowywać biedni urzędnicy? Pracuję głównie na ośrodku gdzie operaty są sprawdzane w przeciągu max 3 dni. I dają radę. W innym ośrodku nawet 3 miesiące czekam na weryfikację dokumentacji. Dlaczego? Gdzie tu logika? "Postulat ma poparcie środowiska geodezyjnego" ŚMIESZNE :D chyba tylko i wyłącznie urzędników
 2 
zgłoś
odp: odp: W Płońsku W Jarocinie nic nie jest lepiej, 1,5 miesiąca to norma,a powiatowy ma wszystko w głębokim poważaniu,a zwłaszcza geodetów, kto co mu zrobi...GGK przecież on się z nim nie zgadza! ważne że u niego miska pełna!!!
 1 
zgłoś
W Zgierzu i pow. łódzkim wschodnim i bez premiera wiedzą jak spowalniac geodezję
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
... Idę jutro po choinkę. Bóg jeden raczy wiedzieć co Morawieckiemu przyjdzie do głowy 23 grudnia.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
@ Całe szczęście że dzięki podwyżce o 300 procent w dobie kryzysu, nasz minister wprowadził termin 7 dni na kontrolę przez weryfikatora po geografia lub geologi bez uprawnień. W chwili obecnej czekam przeszło 20. dni na kontrolę i co?
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
brawo im to na rękę, tylko kawki z pogawędkami nie będzie
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: brawo U nas zrobili system zmianowy, na zgłoszeniach było 6 osób, podzielili ich na 2 grupy które przychodzą do pracy co drugi tydzień a wtedy kiedy nie przychodzą pracują zdalnie! Uwaga: nasz ośrodek jest full analog, ewid na folii, zasad na blachach, inne dokumenty w papierze, to ja się pytam jak ta grupa pracująca zdalnie w tym czasie obsługuje zgłoszenia? Wiec siłą rzeczy zgłoszenia są obrabiane po 6-7 tygodniach. Dramat
odpowiedz zgłoś
_ Urzędniki będą teraz trzepać lewuchy z domu. Różnicy to nie robi.
 13 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: _ Teraz to dopiero będzie... W ULC na uprawnienia czekałem 3 miesiące zamaist 1m. Wszystko w majestacie kovidowego prawa. Skoro siedzili tam na miejscu w miesiacach letnich i tak słabo im szło to.. :)
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: _ Robi różnice. W domu są wolniejsze komputery, a ploterów nie ma. I droga po pieczątkę do kolegi się wydłużyła. A tu zmrok zapada coraz wcześniej. Żeby tylko Matiemu nie przyszło do głowy przedłużanie tej pracy zdalnej o kolejne tygodnie. A jeszcze dzieciaki marudzą, że coś by zjadły fajnego, a tu podział rozgrzebany.
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: _ Niektórzy to mają dobrze u mnie nie ma pracy w urzędzie i mimo tej pandemi nie mamy jakiegoś większego problemu z pracą... Terminowość jest w miarę ok czasem się czekać 2-3 dni dłużej i to nie wina systemu covid tylko chęci pracowników. Fakt że pracuje w filli starostwa ale mimo to staram się pomagać gedoteom ile się da.
 1 
zgłoś
10 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS