|2020-11-02|
Geodezja, Prawo, Instytucje
We wtorek urzędy przechodzą na pracę zdalną. Co z powiatową geodezją? [AKTUALIZACJA]
Przez najbliższe dwa tygodnie administracja zarówno rządowa, jak i samorządowa ma pracować głównie w trybie zdalnym – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Jeden z ODGiK-ów podczas I fali epidemii
|
|
|
|
|
|
Decyzja została podjęta po spotkaniu premiera z samorządowcami na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak czytamy w relacji opublikowanej na stronie Związku Powiatów Polskich, zapowiedziane w piątek przez Mateusza Morawieckiego przejście administracji na pracę zdalną mogło dotyczyć bezpośrednio jedynie administracji rządowej. W odniesieniu do samorządu terytorialnego niezbędne są decyzje kierowników poszczególnych urzędów, a do tych potrzebna jest odpowiednia podstawa prawna.
Podczas spotkania ustalono, że propozycje konkretnego brzmienia przepisu upoważniającego zostaną sformułowane w trybie roboczym przez weekend i wydane w formie rozporządzenia w poniedziałek (2 listopada). Umożliwi to przejście poszczególnych urzędów gmin i starostw powiatowych w tryb pracy hybrydowej już od 3 listopada. Przepisy mają obowiązywać przez 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.
„Generalnie przepis ma zostać skonstruowany w ten sposób, by zasadą było realizowanie pracy zdalnej przez wszystkich pracowników, z wyłączeniem tych, którzy muszą wykonywać zadania kluczowe z punktu widzenia obywateli bezpośrednio na miejscu” – relacjonuje ZPP. W oficjalnym komunikacie KWRiST podkreślono, że nowy tryb pracy ma nie wpływać np. na wydawanie pozwoleń na budowę, rejestrowanie firm czy rozstrzyganie przetargów.
Praca zdalna a geodezja
Na razie konkretne brzmienie przepisu nie jest znane, trudno więc stwierdzić, jak wpłynie on na funkcjonowanie powiatowej geodezji. Z dostępnych informacji wynika, że decyzja o formie i zakresie pracy zdalnej będzie leżała w gestii miejscowego wójta, burmistrza, prezydenta miasta czy starosty. Zapewne w każdym starostwie geodezja będzie więc funkcjonować na innych zasadach.
Tak jest zresztą już teraz. Jak pisaliśmy 2 tygodnie temu, część samorządów ograniczyła bądź wstrzymała przyjmowanie interesantów, nie czekając na rządowe regulacje.
Urzędowe procedury się wydłużą
Samorządowcy nie kryją, że w związku z przejściem urzędów na pracę zdalną trzeba się też liczyć z problemami z dochowaniem terminów załatwiania spraw wynikających czy to z Kodeksu postępowania administracyjnego, czy z poszczególnych ustaw szczególnych. W związku z tym podczas weekendowego spotkania z premierem samorządowcy apelowali o wprowadzenie zmian ustawowych dotyczących zawieszenia lub odroczenia biegu spraw administracyjnych oraz uelastycznienia innych terminów i procedur. Niewykluczone, że zostaną one wprowadzone do ustawy „covidowej”, która jest obecnie procedowana w Senacie.
AKTUALIZACJA: Poznaliśmy treść przepisów
W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw (poz. 1931) opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z ust. 6 "do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury. Do warunków świadczenia pracy zdalnej stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r. poz. 1842)".
Przepisy określają ponadto, że "kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej".
Krótko mówiąc, to od starosty/prezydenta miasta będzie zależało, w jakim stopniu powiatowa geodezja przejdzie na pracę zdalną. Przed wizytą w urzędzie warto więc sprawdzić na stronie miejscowego powiatu najnowsze zasady obsługi petentów.
Przypomnijmy, że obsługa prac geodezyjnych w dobie pandemii ma być tematem webinarium GUGiK, jakie odbędzie się już w najbliższy czwartek.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
JK
|