|2020-10-22|
Geodezja, Instytucje
Koronawirus coraz bardziej utrudnia pracę powiatowej geodezji
Kolejne rekordy zachorowań na Covid-19 w kraju nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie powiatowej geodezji – wynika z lektury lokalnej prasy.
Przypomnijmy, że gdy wczesną wiosną rozpoczynała się pierwsza fala epidemii, rząd wprowadził obostrzenia, które mocno ograniczyły pracę urzędów, w tym ośrodków dokumentacji geodezyjnej. W praktyce wiele z nich albo nie przyjmowało petentów bezpośrednio w urzędzie, albo wcześniej trzeba było umówić się telefonicznie na wizytę. Normą stało się też wystawianie skrzynek podawczych, gdzie wykonawcy prac geodezyjnych mogli złożyć swoje operaty.
Choć przy nasilającej się właśnie drugiej fali rządowe obostrzenia nie ograniczyły pracy urzędów, to wiele z nich pracuje w ograniczonym zakresie lub jest nawet tymczasowo zamkniętych. Ten drugi przypadek zdarza się wtedy, gdy w starostwie (bądź bezpośrednio w miejscowym wydziale geodezji) stwierdzono przypadki zachorowań na koronawirusa.
Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, tak było chociażby w Urzędzie Miasta Krosno, gdzie wśród pracowników geodezji stwierdzono aż 5 infekcji. Kolejne dni przynoszą następne tego typu doniesienia. Przykładem jest choćby Starostwo w Łasku, które z powodu „absencji pracowników związanej z wystąpieniem zachorowań na Covid-19” na 2 dni zamknęło Wydział Geodezji i Kartografii. Z podobnego powodu bezpośrednią obsługę interesantów wstrzymało Starostwo w Brzesku. Lokalna prasa donosi także o przypadkach zakażeń wśród pracowników geodezji w powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, prudnickim, bocheńskim czy drawskim.
W związku z gwałtownie rosnącą liczbą zachorowań część starostw (np. w Środzie Śląskiej, Sejnach, Ożarowie Mazowieckim czy w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach) podjęło decyzję o zaprzestaniu lub znaczącym ograniczeniu bezpośredniej obsługi interesantów. Przed siedzibami urzędów znów wystawiane są zatem skrzynki podawcze. Część starostw (choćby w Drawsku Pomorskim) przechodzi ponadto na pracę zmianową lub wymaga uprzedniego telefonicznego umówienia wizyty (UM Bytom i Bielsko-Biała).
Są i takie powiaty, które na razie działają normalnie, ale w przypadku załatwiania spraw z zakresu geodezji wyraźnie zalecają korzystanie z usług elektronicznych. Takie komunikaty znajdziemy chociażby na stronie starostw w Mińsku Mazowieckim czy Bełchatowie.
Sytuacja w poszczególnych powiatach zmienia się jednak bardzo dynamicznie, dlatego przed wizytą w urzędzie warto wejść na jego stronę internetową i sprawdzić, jakie są aktualne zasady obsługi interesantów.
JK
|