Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-28| Geodezja, GIS, Prawo

Na posiedzeniu Rady IIP o SIP Administracji Morskiej

Dzięki wartemu 6 mln zł projektowi SIPAM bogate zbiory danych przestrzennych administracji morskiej stały się niedawno dostępne w internecie. O efektach przedsięwzięcia i planach dalszego rozwoju systemu dyskutowano podczas dzisiejszego (28 października) posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


Na posiedzeniu Rady IIP o SIP Administracji Morskiej

Dane administracji morskiej w jednym miejscu

Projekt SIPAM jest inicjatywą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (niedawno włączonego do Ministerstwa Infrastruktury) realizowaną we współpracy z urzędami morskimi. O szczegółach przedsięwzięcia mówił przedstawiciel tego resortu Kamil Rybka. W ramach projektu przygotowano lokalne węzły systemu, które zintegrowano z węzłem publicznym stanowiącym centralny punkt dostępu do danych przestrzennych gromadzonych przez wszystkie organy administracji morskiej.

Istotną częścią SIPAM jest geoportal (sipam.gov.pl/geoportal) dostępny zarówno dla uprawnionych użytkowników, jak i wszystkich internautów. Możemy tu przeglądać różnorodne warstwy danych przestrzennych utrzymywane przez administrację morską, np.: przebieg różnych kategorii granic na morzu, dane niezbędne dla żeglugi (wraki, znaki nawigacyjne czy strefy zamknięte lub niebezpieczne), pozwolenia lokalizacyjne, dane związane z ochroną wybrzeża (np. wejścia na plażę) i gospodarowaniem nieruchomościami czy dane batymetryczne.

Jak podkreślił Kamil Rybka, ważną cechą SIPAM jest powiązanie wszystkich prezentowanych tu obiektów z dokumentami i aktami prawnym, które są podstawą ich ujawnienia. Zwrócił też uwagę, że dane te możemy przeglądać nie tylko w serwisie mapowym, ale także przez usługi sieciowe WMS i WMTS. System pozwala również na pobieranie wybranych zbiorów czy to w plikach, czy przez usługę WFS. Dane przygotowano ponadto w standardzie Linked Data (tj. w plikach RDF) oraz udostępniono za pośrednictwem API. Korzystanie z bogatych możliwości systemu ułatwiają różne materiały szkoleniowe, w tym podręczniki czy filmy na YouTube.

Choć zasadnicze prace nad systemem są już zakończone, to administracja morska chce go dalej rozwijać. Jak zaznaczył Kamil Rybka, priorytetem jest utrzymanie jak najlepszej aktualności SIPAM. W planach jest także ułatwienie dostępu do danych rastrowych (w tym batymetrycznych), publikacja wyników badań naukowych, zintegrowanie z ePUAP (co pozwoli załatwiać część urzędowych spraw z poziomu SIPAM) czy przygotowanie nowych usług API zgodnych ze standardami OGC.

W dyskusji główny geodeta kraju Waldemar Izdebski rekomendował, by SIPAM powiązać z Usługą Lokalizacji Danych Katastralnych (obecnie system bazuje na kopiach danych EGiB), a także aby ułatwić pobieranie plików z danymi rastrowymi, np. w podobny sposób jak na Geoportal.gov.pl. Z kolei dr Adam Iwaniak, który w Radzie reprezentuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, zasugerował powiązanie danych Linked Data z obiektami z innych rejestrów dostępnych w tym standardzie, np. Wikidata czy wybranych baz PZGiK.

Optymistyczne statystyki Geoportalu

Podczas posiedzenia Rady IIP główny geodeta kraju tradycyjnie przedstawił nowości na Geoportalu. Tym razem Waldemar Izdebski skupił się na rosnących statystykach – dotyczą one nie tylko samego serwisu mapowego (który jest już trzecią najpopularniejszą urzędową witryną w kraju), ale także wywołań usług KIEG i ULDK, zapytań do bazy PESEL oraz ilości pobranych danych. W ocenie GGK wyniki te dają duży powód do satysfakcji, choć jest jeszcze spory potencjał do dalszych wzrostów.

Udostępnianie numerów ksiąg wieczystych

Rada IIP wróciła także do poruszonego na poprzednim posiedzeniu tematu nałożenia przez prezesa UODO kary na GGK za rzekomo bezprawne udostępnianie na Geoportalu numerów ksiąg wieczystych. Po dyskusji zrezygnowano z pomysłu zabierania oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Przeważyły argumenty, że wykraczałoby to poza kompetencje tego gremium. Padła natomiast propozycja, by jedno z najbliższych posiedzeń poświęcić temu właśnie zagadnieniu, zapraszając do dyskusji ekspertów spoza Rady, optymalnie także z UODO.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS