Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-10-08 | Geodezja, Ludzie

Nominacja profesorska dla Krzysztofa Sośnicy

Dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy z 21 września otrzymał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. Jak informuje Instytut, Krzysztof Sośnica jest obecnie najmłodszym profesorem tytularnym w Polsce.


Ilustracja: Nominacja profesorska dla Krzysztofa Sośnicy <br />
fot. Miłosz Poloch
fot. Miłosz Poloch

Krzysztof Sośnica ukończył kierunek geodezja i kartografia (specjalizując się w geoinformatyce) na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaledwie 11 lat temu. Stopień naukowy doktora fizyki i astronomii uzyskał w 2014 r. na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii, a doktora habilitowanego w dyscyplinie geodezja i kartografia – w 2016 r. na WIŚiG UPWr. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr.

W pracy badawczej koncentruje się na integracji laserowych pomiarów odległości do satelitów (SLR) i obserwacji GNSS oraz doskonaleniu metod wyznaczania globalnych parametrów geodezyjnych na podstawie danych multi-GNSS i SLR. Ponadto zajmuje się wyznaczaniem orbit sztucznych satelitów Ziemi w celu estymacji parametrów opisujących geometrię, pole grawitacyjne oraz orientację figury Ziemi w przestrzeni zewnętrznej, a także weryfikacji efektów relatywistycznych.

Krzysztof Sośnica pełni funkcję członka Rady Zarządzającej Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych (ILRS) oraz przewodniczącego grupy roboczej JSG 0.14 Międzynarodowej Asocjacji Geodezji, jest także członkiem Komitetu Geodezji PAN. Jest ponadto przewodniczącym Rady Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport na UPWr.

Prace badawcze Krzysztofa Sośnicy są nagradzane na forach krajowych i międzynarodowych. Otrzymał m.in. nagrodę Europejskiej Unii Nauk o Ziemi dla Wybitnych Młodych Naukowców (Wiedeń, Austria, 2015 r.), nagrodę Międzynarodowej Asocjacji Geodezji za najlepszy artykuł młodego autora w czasopiśmie „Journal of Geodesy” (2013 r.), stypendium dla wybitnych młodych naukowców Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015-2018), podwyższone stypendium START 2016 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nagrodę „30 kreatywnych Wrocławia”, nagrodę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ETH Zurich, Szwajcaria, 2019 r.) oraz nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana (2020).

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

możecie sobie pisać... Co chcecie, ale prawda jest taka, że nie dorastacie temu człowiekowi nawet do pięt. Jego badania są doceniane na świecie, a nam w Polsce zabrakło najważniejszego czyli autorytetów. Każdy jest specjalistą od wszystkiego i kazdy w Polsce robi w geodezji co chce. I to co chce przekłada się na ceny usług w zawodzie. Jesteście wszyscy malkontentami skamlajacymi o to żeby tylko ktoś przeczytał wasz komentarz i żebyście poczuli się wyróżnieni, a prawda jest taka, że wszyscy stanowicie barachlo z waszą "wiedzą" i pseudo-doswiadczeniem. Gdybyście popracowali trochę na tych systemach poza granicami kraju to wiedzielibyście, że te szybki nie mają w żaden sposób jakiegokolwiek wpływu na wyniki pomiaru. Ale co ja tu będę pisał. Poczujecie się przez chwilkę ważni i onanizujcie się nad swoimi głupotami ktore tu wypisujcie. Wstyd Polski!
    3 
 8 
odp: możecie sobie pisać... Istoto czego to żeś się naćpała?. Przeczytaj sobie swój komentarz ze zrozumieniem i zastanów się na nim.
    3 
 1 
odp: możecie sobie pisać... GW, cóż za popis elokwencji i smaku. Dotąd komentarze były co najwyżej naiwne, ale nie wulgarne. Teraz te twoje inwektywy będą się pojawiały w wyszukiwarce przy nazwisku profesora, dopóki administrator ich nie usunie. Szacun świata!
  
_ Przydało by się powołać urząd który by weryfikował te prace naukowców. Niby mają tytuły naukowe ale co jeśli w wynikach badań są usterki analogiczne do tych w operatach technicznych. I wprowadzić prawo że mają rok na ukończenie badań z możliwością przedłużenia na kolejny rok.
    11 
 2 
odp: _ Trzeba powołać komisje do spraw tego czy pomiary w tej skrzynce są wartościowe złożoną z geodetów piszących na geoforum. Po ustaleniu czy dalmierz jest fazowy czy impulsowy, uwzględnieniu ppm oraz poprawności wychylenia libelli, temperatury oraz wpływu nasłonecznienia na jakość pomiaru komisja mogłaby stwierdzić czy naukowcy będą mogli prowadzić na tym sprzęcie prace badawcze. W tym celu geodeci pomierzą linijką każdą fazę w cyklu pracy dalmierza i po obradach które odbędą się w pobliskiej gospodzie wydadzą wyrok czy naukowcy mogą kontynuować.
  
 6 
tachimetr Jest to jeden z tachimetrów wchodzących w skład systemu monitoringu geodezyjnego zainstalowanego w budynku UPWr.
  
Naprawdę tak was zaintrygował ten tachimetr w skrzynce że będziecie o tym rozmawiali godzinami ? A może to jest stałe stanowisko, które jest osłonięte szybami żeby chronić przed wpływem zewnętrznych czynników i uwaga, skupcie się, te szyby w momencie pomiaru są zdejmowane ? A może specjalnie jest w pudełku żeby ocenić wpływ tego opakowania na jakość pomiaru ? A może to pudełko służy do czegoś innego i tylko do zdjęcia wstawiono tam tachimetr ? A może........ Przy następnych rozważaniach uwzględnijcie proszę czy mówicie o geometrii euklidesowej czy nie bo nie uwzględniliście tego czynnika. ;)
  
 5 
@ Wypowiem się jako praktyk-tyrak od tachimetru. Jeśli pomiar jest wykonywany w takich warunkach jak na foto to ten tachimetr cały czas narażony jest na odziaływanie promieni słoneczny. Jeśli pomiar ma być wiarygodny to wypadało by eliminować negatywne czynniki. Tam jest pewnie wymuszone centrowanie a tachimetr ma system kompensatorów. Nie przekonacie mnie że tachimetr nie będzie "pływał" pod wpływem słońca.
    6 
Profesor wykonuje pomiar tachimetrem umieszczonym obudowie w kształcie zbliżonym do sześcianu. W takiej obudowie są tylko 4 kierunki w których wiązka lasera przechodzi przez przezroczystą obudowę pod kątem prostym. Profesor nie wie ze występuje załamanie wiązki na granicy ośrodków. W tym przypadku wstępuje przejście na granicy 3 ośrodków. Chciał bym zobaczyć te obliczenia gdzie bierze pod uwagę zmianę konta padania (przy przejściu prze granicę materiałów) zarówno poziomego jak i pionowego. Jeśli kogoś stać na taki tachimetr to stać go na walcową obudowę na ten tachimetr. Ja czuję pewien dysonans z tym co uczą w szkole podstawowej a tym co potem wyczyniają na wyższych uczelniach.
    12 
odp: Profesor Rozumiem, że przy przejściu prze granicę materiałów, gdy materiał jest dodatkowo wygięty w łuk, to te zjawiska już nie występują? A szkło w łuku ma mniejsze szanse być soczewką, niż płaska szyba? Szczególnie, że wiązka i tak nigdy nie przechodzi prostopadle przez szybę, tylko pod kątem, zwykle w dół, bo te stanowiska są wysoko? I że te załamania są inne za każdym razem, tzn. przy pomiarze zerowym na świeżo założone lustra do monitorowania i później w czasie ich monitorowania, bo pryzmaty i tarcze raczej nie przemieszczają aż tak, żeby drastycznie zmienił się kąt wiązki przechodzącej przez szybę? Ile nagród ma twój nauczyciel z podstawówki?
    4 
 2 
odp: Profesor Bardzo lubię te rozważania domowych teoretyków w kapciach o tym, czego to naukowcy zajmujący się tematem od lat nie uwzględnili w badaniach, obliczeniach itd. A jeszcze bardziej wyciąganie wniosków z d... tzn. na podstawie jednego zdjęcia, które może w ogóle nie mieć nic wspólnego z opisywanymi badaniami.
  
 13 
odp: odp: Profesor mgr, ja nawet nie próbuję bynajmniej dyskredytować pracy naukowej ani nawet artykułu. Wiem, w odróżnieniu od Skoczybruzdy, jakimi uproszczeniami muszą się posługiwać tzw. popularyzator naukowi czy dziennikarze w czasopismach mniej lub bardziej naukowych, żeby jednocześnie nie sfałszować przekazu i nie zniechęcić zwykłego odbiorcy. Jak przeczytałem o wiedzy z podstawówki, to najpierw pomyślałem "naprawdę, sądzisz że na to nie wpadli?" a potem przypomniały mi się lekcje chemii z ósmej klasy, gdy nauczycielka nie chcąc brnąć w szczegóły daleko wykraczające poza program szkolny i zdolności uczniów przy omawianiu budowy atomu używała formułki "umówili się chemicy, że...". Zanim się zhejtuje na forum prace mądrzejszych w oparciu o przypadkowe zdjęcie, może wystarczy poczytać te prace naukowe? Zapewne są dostępne.
  
odp: Profesor Idąc tym tropem: "Słowa ?kąt? używamy w znaczeniu miejsca albo pojęcia matematycznego, np. Narysujcie w zeszycie kąt prosty. Słowo ?kont? to nic innego jak dopełniacz słowa ?konto?. Tego wyrazu użyjemy w zdaniu jako np.: Wczoraj założył dziesięć kont bankowych".
  
 2 
odp: Profesor Te kolego, konto to ty masz w banku chyba?
  
I to jest... Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Oby więcej nasz kraj miał takich właśnie naukowców jak profesor Sośnica. Wielkie gratulacje i powodzenia w prowadzeniu dalszych badań naukowych!
  
 16 
Gratulacje Szacun Panie Krzyśku !
  
 10 



zobacz też:

Krzysztof Sośnica z nagrodą im. prof. Barana

Dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we...

Geodeci z UPWr o dokładności zegarów Galileo

Zegary atomowe na satelitach europejskiego systemu nawigacji Galileo są tak dokładne, że poprawiają...

Jak obraca się Ziemia i jak dokładnie można to pomierzyć?

Zmienność długości doby oraz drgania bieguna ziemskiego najdokładniej wyznaczane są z...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1898 r. utworzono Królewski Pruski Zarząd Katastralny, do którego weszły istniejące urzędy katastralne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jean Charles de Borda (1733-1799)

Jean Charles de Borda  (1733-1799)
Francuski wojskowy; matematyk, fizyk, geodeta, kartograf. Urodził się 4 maja 1733 roku w Dax niedaleko granicy z Hiszpanią, w arystokratycznej rodzinie z wojskowymi tradycjami. Od najmłodszych lat zdradzał zdolności matematyczne. Jego pierwszym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1903
Powstaje mapa Tatr Wysokich - pierwsza mapa turystyczna w Polsce.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama