Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-12-17| GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt, Firma, Przetargi, Instytucje, Kataster

Przesunięto termin uruchomienia systemu ASG-EUPOS


Jak podał Główny Urząd Geodezji i Kartografii, przedłużony został termin realizacji projektu ASG-EUPOS. Planowany pierwotnie termin udostępnienia systemu użytkownikom został przesunięty z 15 grudnia br. na 31 maja 2008 roku.

Powodem wydłużenia prac jest opóźnienie instalacji łącz teleinformatycznych (przez TP S.A. – red.), to z kolei uniemożliwia przeprowadzenie odpowiednich testów serwisów. Dotychczas uruchomiono tylko 60 bezpiecznych dedykowanych połączeń teleinformatycznych. W chwili obecnej trwają prace związane z podłączeniem stacji referencyjnych do oprogramowania zarządzającego całym systemem.

Koszt budowy Aktywnej Sieci Geodezyjnej EUPOS wyniesie 29,912 mln zł, z czego 75% zostanie sfinansowane z budżetu Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw lata 2004-2006”. W systemie znajdzie się łącznie prawie 100 stacji referencyjnych rozlokowanych równomiernie na terenie całego kraju (z tego 76 instalowanych w ramach zamówienia). Stacje będą odbierały sygnały z satelitarnych systemów nawigacyjnych GPS i Galileo, niektóre także z GLONASS.

System ASG-EUPOS zapewni realizację w trybie 24 godziny na dobę serwisów pozycjonowania w czasie rzeczywistym: NAWGEO (dokładność: <3 cm w poziomie, <5 cm w pionie), KODGIS (<25 cm w poziomie), NAWGIS (<3 m w poziomie) oraz w postprocessingu: POZGEO (<1 cm, <3 cm) i POZGEO D (<25 cm w poziomie). Przetarg na założenie systemu wygrało konsorcjum: Wasko S.A. z Gliwic (lider), Geotronics Polska Sp. z o.o. z Krakowa oraz Trimble Europe BV (Holandia), oferta konsorcjum opiewała na 20,638 mln zł.

Oprócz geodezji użytkownikami systemu będą m.in.: sektor bezpieczeństwa, budownictwo, rolnictwo i leśnictwo, ochrona środowiska, geofizyka, transport, turystyka.
Referencyjny system nawigacyjny EUPOS (European Determination System) obejmuje kraje Europy Środkowej i Wschodniej, uczestniczy w nim 15 państw. W ramach sieci EUPOS zostanie założonych ponad 420 stacji referencyjnych.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS