2007-12-14 |
Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster
Członkowie Rady ds. Implementacji INSPIRE, świadomi ogromu związanych z transpozycją zadań oraz zaniepokojeni brakiem postępów w tym zakresie, przyjęli wczoraj (13 grudnia) uchwałę zawierającą wniosek w sprawie przekazania głównemu geodecie kraju uprawnień w zakresie transpozycji dyrektywy INSIPRE oraz związanej z nią nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Opublikowana 25 kwietnia 2007 r. dyrektywa INSPIRE weszła w życie 15 maja, ale poważne prace nad jej transpozycją do polskiego prawa nie zostały jeszcze nawet rozpoczęte. W wyniku korespondencji między sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej (krajowym koordynatorem transpozycji dyrektyw) oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w listopadzie doszło wreszcie do ustalenia, że to ostatnie będzie ministerstwem wiodącym. Później następuje gwałtowne przyspieszenie. Dyrektor Departamentu Prawnego MSWiA w piśmie z 5 grudnia br. skierowanym do dyrektora Departamentu Centralnych Ewidencji Administracji Publicznej MSWiA, a także do głównego geodety kraju (które trafiło do niego faksem dopiero 13 grudnia br., na kilka minut przed posiedzeniem Rady), prosi o przekazanie harmonogramu prac legislacyjnych mających na celu wdrożenie dyrektywy. Tyle że do 18 grudnia br., co jest oczywiście w tym terminie niewykonalne. I na dodatek nie wiadomo, który z adresatów miałby się tym zająć.
Powyższa tematyka była głównym problemem omawianym podczas wczorajszego posiedzenia Rady ds. Implementacji INSPIRE. Członkowie Rady rozważali optymalną drogę, jaką należałoby pójść, by zdążyć z transpozycją w przewidzianym prawem terminie, czyli do 15 maja 2009 r. Treść uchwały Rady w tej sprawie publikujemy poniżej.
Poza tym dr Marek Baranowski, przewodniczący zespołu ds. krajowego profilu metadanych w zakresie geoinformacji, przedstawił członkom Rady wyniki jego prac. Zapowiedział też zamieszczenie w najbliższych dniach na stronie internetowej GUGiK pierwszej wersji krajowego profilu metadanych do konsultacji.
Członkowie Rady wnioskowali z kolei do głównego geodety kraju o to, by zlecił instytucji o charakterze naukowym opracowanie całkiem nowego krajowego raportu na temat aktualnego stanu prac nad INSPIRE. Dokument ten miałby być przesłany odpowiednim instytucjom europejskim i opublikowany na stronie INSPIRE zamiast dotychczasowej wersji z 2006 r.
Uchwała Rady ds. Implementacji INSPIRE
w sprawie transpozycji dyrektywy INSPIRE
z dnia 12 grudnia 2007 r.
Rada popiera w pełni uchwałę konferencji na temat „Współpraca i koordynacja w zakresie geoinformacji dla zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie”, 6-8 listopada 2007 r., przekazaną Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sekretarzowi Urzędu Integracji Europejskiej jako Krajowemu Koordynatorowi Transpozycji Dyrektyw. W szczególności Rada podtrzymuje zawarty w tej uchwale wniosek w sprawie przekazania Głównemu Geodecie Kraju uprawnień w zakresie transpozycji dyrektywy INSPIRE oraz związanej z tą transpozycją nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Rada uznaje za niezbędne podjęcie przez Głównego Geodetę Kraju pilnych działań celem transpozycji dyrektywy INSPIRE według procedury przyjętej przez Komitet Europejski Rady Ministrów. Transpozycja ta powinna być realizowana w sposób zharmonizowany z nowelizacją prawa geodezyjnego i kartograficznego. Rada deklaruje gotowość współudziału w pracach nad transpozycją dyrektywy i nowelizacją prawa zgodnie ze swoimi opiniodawczymi uprawnieniami.
