Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-12-14| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Kto siÄ™ wreszcie zajmie transpozycjÄ… dyrektywy INSPIRE?


Członkowie Rady ds. Implementacji INSPIRE, świadomi ogromu związanych z transpozycją zadań oraz zaniepokojeni brakiem postępów w tym zakresie, przyjęli wczoraj (13 grudnia) uchwałę zawierającą wniosek w sprawie przekazania głównemu geodecie kraju uprawnień w zakresie transpozycji dyrektywy INSIPRE oraz związanej z nią nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Opublikowana 25 kwietnia 2007 r. dyrektywa INSPIRE weszła w życie 15 maja, ale poważne prace nad jej transpozycją do polskiego prawa nie zostały jeszcze nawet rozpoczęte. W wyniku korespondencji między sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej (krajowym koordynatorem transpozycji dyrektyw) oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w listopadzie doszło wreszcie do ustalenia, że to ostatnie będzie ministerstwem wiodącym. Później następuje gwałtowne przyspieszenie. Dyrektor Departamentu Prawnego MSWiA w piśmie z 5 grudnia br. skierowanym do dyrektora Departamentu Centralnych Ewidencji Administracji Publicznej MSWiA, a także do głównego geodety kraju (które trafiło do niego faksem dopiero 13 grudnia br., na kilka minut przed posiedzeniem Rady), prosi o przekazanie harmonogramu prac legislacyjnych mających na celu wdrożenie dyrektywy. Tyle że do 18 grudnia br., co jest oczywiście w tym terminie niewykonalne. I na dodatek nie wiadomo, który z adresatów miałby się tym zająć.
Powyższa tematyka była głównym problemem omawianym podczas wczorajszego posiedzenia Rady ds. Implementacji INSPIRE. Członkowie Rady rozważali optymalną drogę, jaką należałoby pójść, by zdążyć z transpozycją w przewidzianym prawem terminie, czyli do 15 maja 2009 r. Treść uchwały Rady w tej sprawie publikujemy poniżej.

Poza tym dr Marek Baranowski, przewodniczący zespołu ds. krajowego profilu metadanych w zakresie geoinformacji, przedstawił członkom Rady wyniki jego prac. Zapowiedział też zamieszczenie w najbliższych dniach na stronie internetowej GUGiK pierwszej wersji krajowego profilu metadanych do konsultacji.
Członkowie Rady wnioskowali z kolei do głównego geodety kraju o to, by zlecił instytucji o charakterze naukowym opracowanie całkiem nowego krajowego raportu na temat aktualnego stanu prac nad INSPIRE. Dokument ten miałby być przesłany odpowiednim instytucjom europejskim i opublikowany na stronie INSPIRE zamiast dotychczasowej wersji z 2006 r.


Uchwała Rady ds. Implementacji INSPIRE
w sprawie transpozycji dyrektywy INSPIRE
z dnia 12 grudnia 2007 r.

Rada popiera w peÅ‚ni uchwaÅ‚Ä™ konferencji na temat „Współpraca i koordynacja w zakresie geoinformacji dla zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie”, 6-8 listopada 2007 r., przekazanÄ… Ministrowi Spraw WewnÄ™trznych i Administracji oraz Sekretarzowi UrzÄ™du Integracji Europejskiej jako Krajowemu Koordynatorowi Transpozycji Dyrektyw. W szczególnoÅ›ci Rada podtrzymuje zawarty w tej uchwale wniosek w sprawie przekazania Głównemu Geodecie Kraju uprawnieÅ„ w zakresie transpozycji dyrektywy INSPIRE oraz zwiÄ…zanej z tÄ… transpozycjÄ… nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Rada uznaje za niezbędne podjęcie przez Głównego Geodetę Kraju pilnych działań celem transpozycji dyrektywy INSPIRE według procedury przyjętej przez Komitet Europejski Rady Ministrów. Transpozycja ta powinna być realizowana w sposób zharmonizowany z nowelizacją prawa geodezyjnego i kartograficznego. Rada deklaruje gotowość współudziału w pracach nad transpozycją dyrektywy i nowelizacją prawa zgodnie ze swoimi opiniodawczymi uprawnieniami.

KPK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama