|2007-12-13|
Geodezja, GIS, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy
W Kujawsko-Pomorskiem o geoinformacji i projekcie za 9 mln €
Województwo kujawsko-pomorskie rozpoczyna właśnie realizację projektu za 9 mln euro, w którym wiodącym zadaniem jest stworzenie systemu informacji przestrzennej. W Kujawsko-Pomorskim Centrum Badawczo-Szkoleniowym Systemów Informacji Geograficznej w Toruniu odbyła się 12 grudnia br. konferencja na temat wykorzystania geoinformacji w zadaniach administracji publicznej.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwo kujawsko-pomorskie realizować będzie w latach 2007-2013 projekty mające na celu rozwój infrastruktury społeczeństwa informacyjnego. Na „Wrota Kujaw i Pomorza – usługi w zakresie e-Administracji i Informacji Przestrzennej” przeznaczona zostanie kwota 9 mln euro. Tyle samo zarezerwowano na program „e-Usługi-e-Organizacja” – pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa. 23 października br. Zarząd Województwa przyjął uchwałę o powołaniu zespołu koordynującego ds. wdrożenia Kujawsko-Pomorskiego Systemu Informacji Przestrzennej, a 21 listopada odbyło się pierwsze spotkanie tego zespołu.
We „Wrotach Kujaw i Pomorza” zaplanowano zbudowanie portalu internetowego, w którym dostępne będą informacje z zakresu gospodarki, turystyki, działalności samorządów i kultury tego regionu. Wrota mają także zapewnić dostęp do kompleksowej informacji przestrzennej obejmującej woj. kujawsko-pomorskie i będą punktem dostępowym dla e-administracji. Już obecnie we wszystkich miastach powiatowych zainstalowano tam węzły sieci szkieletowej szerokopasmowego internetu, a w niedługim czasie w każdej gminie znajdzie się węzeł dostępowy tej sieci.
W czasie konferencji zaprezentowano nie tylko naukowe podstawy geoinformacji we współczesnym świecie (prof. Bogdan Ney, PAN), ale także jej praktyczny wymiar dla regionu (Zbigniew Wajer i Krzysztof Głuszek z Urzędu Marszałkowskiego). Omówiono między innymi zadania administracji marszałkowskiej zmierzające do wykorzystanie danych przestrzennych do celów informacyjnych, promocyjnych oraz do zinwentaryzowania przyszłych potrzeb. Bazy tematyczne realizowane w standardzie TBD (planistyczna, decyzji, ofert nieruchomości) będą podstawowymi elementami planowanego systemu. Z tego względu niezwykle istotne jest zaawansowanie prac nad Bazą Danych Topograficznych. Przybliżył je Krzysztof Rydlewski, szef WODGiK we Włocławku. Kujawsko-Pomorskie jest w tym zakresie krajowym liderem, gdyż 40% jego powierzchni obejmuje już baza TBD, i to w swej najbogatszej wersji (plus realizowane od niedawna przez GUGiK warstwy dróg i szlaków kolejowych). Z kolei perspektywy rozwoju Bazy Danych Obiektów Topograficznych przedstawił Marcin Lebiecki z GUGiK, a technologiczne aspekty BDOT w odniesieniu do krajowej infrastruktury danych przestrzennych i zadań samorządu województwa przybliżył Jacek Uchański, wiceprezes WPG S.A. O wykorzystaniu baz SOZO i HYDRO w administracji publicznej mówił dr Robert Olszewski z Politechniki Warszawskiej, a o praktycznym wykorzystaniu technologii internetowej przez samorządy – Jacek Sobotka z ESRI Polska, który przedstawił realizowane przez tę firmę serwisy mapowe miast.
W konferencji wzięli udział pracownicy administracji samorządowej, przedstawiciele nauki, firm oraz liczne grono studentów. Obrady prowadził Grzegorz M. Czajka, geodeta województwa kujawsko-pomorskiego.
Jerzy Przywara
|