Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-07| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Geodetka prorektorem zielonogórskiej uczelni

Dr hab. Maria Mrówczyńska – specjalistka z zakresu geodezji inżynieryjnej – będzie pełnić funkcję prorektora ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego na kadencję 2020-2024.


Geodetka prorektorem zielonogórskiej uczelni <br />
Fot. Kazimierz Adamczewski
Fot. Kazimierz Adamczewski

Maria Mrówczyńska urodziła się w 1974 r. w Zielonej Górze. Jest absolwentką Technikum Geodezyjnego w Zielonej Górze (1994 r.) oraz Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu (kierunek geodezja i kartografia, 1999 r.). Doktoryzowała i habilitowała się na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Podstawą nadania stopnia doktora (2006 r.) była rozprawa pt. „Badanie dokładności i efektywności odwzorowania rzeźby terenu za pomocą sieci neuronowych”, a stopnia doktora habilitowanego (2013 r.) – cykl publikacji pt. „Studium nad doborem metod inteligencji numerycznej do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej”.

Z zielonogórską uczelnią związana jest od 1999 roku. W latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a w latach 2019-2020 – dyrektorem Instytutu Budownictwa UZ oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport.

Jest autorką lub współautorka monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji. W badaniach naukowych skupia się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) w rozwiązywaniu zagadnień z geodezji inżynieryjnej, a także zastosowaniu AI w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska.
Za działalność naukową uzyskała wiele nagród i wyróżnień (m.in. nagrodę ministra budownictwa, nagrody JM Rektora Politechniki Zielonogórskiej oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego).

Jest edytorem tematycznym czasopisma „Geodesy and Cartography” (sekcja „Geodezja Inżynieryjna”) publikowanego przez Komitet Geodezji PAN oraz członkiem rady naukowej czasopisma „Civil and Environmental Engineering Reports”.
Jest członkiem Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2024, Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Pełni funkcję przewodniczącej jury ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej organizowanej cyklicznie dla uczniów techników geodezyjnych. Została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Od początku pracy zawodowej współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Realizacja prac wspólnie z podmiotami gospodarczymi oraz na ich zlecenie spowodowała, że jest autorką i współautorką kilkudziesięciu ekspertyz z zakresu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych. Kierowała oraz brała udział w projektach realizowanych wspólnie z przemysłem. Jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich. Posiada uprawnienia zawodowe z zakresu geodezyjnej obsługi inwestycji.

Według Statutu Uniwersytetu Zielonogórskiego kandydatów na prorektorów musi zaopiniować Senat UZ. Póki więc na wrześniowym posiedzeniu Senat nie wyda opinii o kandydatach wskazanych przez rektora, będą oni pełniącymi obowiązki prorektorów. Prorektorami zostaną 1 października.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS